s-e-r-v-e-r-a-d-s-3

muzyka

Muzyczne kalendarium: Robert Brylewski

wydarzenie |
niezdefiniowano - Muzyczne kalendarium: Robert Brylewski

25 maja 1961 roku (61 lat temu) urodził się Robert Brylewski – wokalista, gitarzysta, kompozytor i autor tekstów.

Występował w zespołach Kryzys, Brygada Kryzys, Izrael, Armia. To prekursor punk rocka i reggae w Polsce, postać niezwykle barwna. Brylewski był bez wątpienia jedną z najważniejszych i najbardziej wpływowych postaci polskiej muzyki niezależnej. Po rozwiązaniu Kryzysu wraz z Tomkiem Lipińskim (ex-Tilt) utworzył zespół Brygada Kryzys, który nagrał album Brygada Kryzys uznawany za jedną najważniejszych płyt polskiej fonografii. Było to zarazem pierwsze oficjalne wydawnictwo w Polsce z muzyką punkrockową. Zespół zakończył działalność jesienią 1982, a już w 1983 roku za sprawą Brylewskiego powstała nowa formacja o nazwie Israel, która wprowadziła do Polski muzykę reggae.

Mimo tak wielu osiągnięć na ryku muzycznym pod koniec życia publicznie wypowiadał się, że po blisko 40 latach grania nie ma praktycznie środków do życia...
Robert Brylewski zmarł w wieku 57 lat po ciężkim urazie głowy powstałym na skutek pobicia we własnym mieszkaniu na warszawskiej Pradze.
Zainteresowanych tematyką muzyczną serdecznie zapraszamy do facebookowej grupy Najlepsze Filmy, Seriale i Muzyka | Hi-Fi Class.