s-e-r-v-e-r-a-d-s-3

muzyka

Oficjalny Record Store Day - pierwszy raz w Polsce

wydarzenie |
niezdefiniowano - Oficjalny Record Store Day - pierwszy raz w Polsce

W sobotę 13 kwietnia po raz pierwszy w Polsce odbędzie się oficjalny Record Store Day!

To święto niezależnych sklepów muzycznych, w których tego dnia będzie można kupić płyty winylowe przygotowanych przez większość wytwórni specjalnie na okoliczność tego święta.
Do polskiej edycji Record Store Day przystąpiło w tym roku 20 sklepów muzycznych z całej Polski. Są to niezależne sklepy stacjonarne, ponieważ jednym z warunków uczestnictwa w Record Store Day jest prowadzenie tego rodzaju działalności. Dlatego w RSD nie mogą uczestniczyć sklepy sieciowe, internetowe ani hurtownie muzyczne.

28 lutego opublikowano pełną listę wszystkich albumów przygotowanych z okazji tegorocznego RSD. To łącznie ponad 550 tytułów wydanych na rynek europejski reprezentujących wszystkie gatunki muzyczne. Polska ma w tym także swój udział, gdyż we współpracy z Warner Music Poland ukaże się pierwszy oficjalny album na RSD a będzie to "Astigmatic" Krzysztofa Komedy. Płyta ukaże się w limitowanym numerowanym nakładzie 500 sztuk, jako przezroczysty winyl, ze specjalnie zaprojektowanym labelem i kopertą wewnętrzną.
Święto RSD obchodzone jest na świecie od 20 lat. Nad organizacją czuwa International Record Store Day, którego Record Store Day w Polsce został częścią. Głównym organizatorem, który po roku rozmów uzyskał od amerykańskich właścicieli marki zgodę na organizację na polskim rynku jest warszawski sklep Winylowa. W tym roku, razem z Winylową w Record Store Day weźmie udział 20 sklepów muzycznych w całej Polsce. Główną ideą RSD jest zachęcanie do odwiedzenia małych niezależnych sklepów płytowych.
Komeda - Astigmatic (winyl)
To, co odróżnia je od sieciówek czy bezosobowej sprzedaży online jest bezpośredni kontakt z osobą, która zna się na muzyce, z którą można porozmawiać o muzyce, płytach, sprzęcie, z którą można negocjować ceny. Cały ten background jest bardzo istotny dla osób, które rozwijają swoją pasję jaką są płyty winylowe. W dużej mierze, właśnie dzięki tysiącom takich sklepów na świecie, nośnik jakim jest płyta winylowa od lat znowu jest popularny. Dlatego, aby wspomóc takie sklepy, istnieje Record Store Day. To właśnie przez niezależne sklepy odbywa się sprzedaż specjalnie tłoczonych płyt.
Warto także wyraźnie podkreślać, że nie należy mylić Record Store Day z eventami polegającymi jedynie na sprzedaży lub wymianie używanych winyli. Tego rodzaju giełdy są potrzebne, ale nie jest to Record Store Day. W Polsce w ostatnich latach było dużo tego rodzaju eventów, które dodatkowo wykorzystywały nazwę RSD. Dlatego niektórzy często mają jeszcze błędne wyobrażenie dotyczące Record Store Day. Naszym zadaniem jest m. in. odkłamanie tego wizerunku.
Z okazji Record Store Day, sklepy uczestniczące w akcji będą organizować u siebie koncerty/odsłuchy/prezentacje i inne atrakcje.
Serwis HiFi Class ma zaszczyt objąć patronatem medialnym to wielkie wydarzenie muzyczne w Polsce.
Kontakt do głównego organizatora: WINYLOWA, ul. Morcinka 5/17, Warszawa muza@winylowa.pl Tomek Sikora: 606 969 487 Magda Sikora: 600 260 671
INFO www.recordstoredaypolska.com