s-e-r-v-e-r-a-d-s-3

muzyka

Solowa płyta Arka Jakubika

wydarzenie |
niezdefiniowano - Solowa płyta Arka Jakubika

Znany i ceniony aktor, reżyser i scenarzysta teatralny, który zaistniał też na scenie muzycznej jako Dr Miso, teraz wydaje solowy album.

Na 20 kwietnia zapowiedziano premierę nowego, tym razem solowego projektu Arkadiusza Jakubika zatytułowanego "Szatan na Kabatach". Na tydzień przed premierą mogliśmy wysłuchać muzyki z tego krążka, jak również porozmawiać z wykonawcą i współpracującymi z nim muzykami: Olafem Deriglasoffem, Kubą Galińskim – znanym producentem muzycznym współpracującym m.in. z: Anią Rusowicz, Anią Dąbrowską, Piotrem Rogucki, Jamalem, Hey, Wilkami i Dr Misio. Panowie opowiedzieli nam o tym projekcie i zdradzili kulisy jego powstawania, a na koniec spotkania wykonali kilka piosenek na żywo.

Warto zaznaczyć, że solowa płyta Arka Jakubika jest pod względem stylistycznym daleka od tego co prezentuje Dr Misio. Ale jak zapewnił artysta, jego macierzysty zespół ma się dobrze i jego solowy projekt nie oznacza wcale zakończenia jego żywota. Natomiast odnośnie łączenia obowiązków zawodowych jako aktor i muzyk, Jakubik stwierdził, że jest to możliwe dzięki precyzyjnie prowadzonemu, niczym zegarek szwajcarski, kalendarzowi. A potem dodał – "Jakubika było ostatnio, zwłaszcza pod koniec 2017, tak dużo w filmie, że trzeba dać odpocząć ludziom od niego. Powiedziałem naszemu managerowi, że w roku 2018 poświęcam się muzyce i żeby zaklepywał wszelkie możliwe koncerty i imprezy muzyczne, bo chcę ten czas jak najlepiej wykorzystać muzycznie".
Solowa płyta Arka Jakubika
Nowy album "Szatan na Kabatach" to w większości dynamiczne utwory zróżnicowane stylistycznie, ale sporo w nich nawiązań do lat 80. kiedy to w muzyce dominował new wave i zespoły pokroju Joy Division, Killing Joke, czy Cabaret Voltaire.
W warstwie tekstowej wygląda podobnie jak w przypadku formacji Dr Misio – żartobliwie-sarkastyczne teksty Krzysztofa Vargi i Marcina Świetlickiego odnoszą się do aktualnych spraw dotyczących dnia codziennego i polityki. Tym razem jednak współodpowiedzialnym za teksty jest również sam Jakubik, który powiedział, że za namową Kazika Staszewskiego coraz odważniej działa również na tym polu.
Solowa płyta Arka Jakubika
Płyta "Szatan na Kabatach"  Arkadiusza Jakubika jest przyjemnym zaskoczeniem – zawiera 12 w większości energetycznych kawałków z niebanalnymi tekstami. Co więcej jest w swym przekazie autentyczna, gdyż zamiarem jej twórców nie było przypodobanie się jakiejkolwiek "stargetowanej" grupie odbiorców, a jak sam Jakubik powiedział – nagrałem ją dla swoich przyjaciół i szeroko rozkładam ramiona zapraszając do mojego muzycznego świata wszystkich, którzy myślą i czują podobnie jak ja".
Krótki acz niezwykle energetyczny występ na żywo pokazał, że Jakubik ma charyzmę sceniczną i szybko nawiązuje kontakt z publicznością, co upewnia nas w przekonaniu, że koncerty promujące jego nowy materiał będą gwarantem znakomitej zabawy.
Solowa płyta Arka Jakubika
Płyta "Szatan na Kabatach" ukaże się 20 kwietnia 2018 roku nakładem Universal Music Polska, a szerszą relację ze spotkania z artystą zamieścimy w cyfrowym miesięczniku "Hi-Fi Choice & Home Cinema" nr 5/2018.