s-e-r-v-e-r-a-d-s-3

muzyka

Amarok - Hunt

wydarzenie |
niezdefiniowano - Amarok - Hunt

Po 12 latach przerwy polski zespół rocka progresywnego Amarok wydał swój nowy album "Hunt"

Na piątek 23 czerwca zaplanowano premierę płyty formacji Amarok. W przeddzień mieliśmy okazję uczestniczyć w oficjalnym odsłuchu tej płyty wraz z zespołem w Studiu U22. Odsłuch poprzedzony był wykonaniem kilku utworów live, co dało nam pełny obraz tego nowego dzieła zespołu. Po tym co usłyszeliśmy na żywo, a potem z płyty na zacnym sprzęcie audio – najnowszym topowym zestawie firmy Marantz – możemy stwierdzić, że płyta jest świetna! Dla miłośników tego gatunku muzyki to po prostu jazda obowiązkowa.

Przypomnijmy, że to już czwarta płyta ukazująca się pod szyldem Amarok – wcześniej były to "Amarok" (2001), Neo Way (2003), Metanoia (2004), które zebrały wiele pochlebnych recenzji i przysporzyły zespołowi fanów nie tylko w Polsce, ale także w Europie, Ameryce Południowej, a nawet Japonii. Po 12 latach przerwy Amarok powrócił z nową płytą "Hunt", która jest w zasadzie projektem solowym Michała Wojtasa (wcześniej zespól współtworzył Bartosz Jackowski), ale w jej powstaniu uczestniczyło wielu uznanych muzyków m.in. Mariusz Duda (Riverside, Lunatic Soul), Colin Bass (Camel). Większość tekstów napisała żona Michała, Marta, która gra także na instrumentach perkusyjnych. W warstwie tekstowej dotyka głównie tematyki zachowania właściwych proporcji między iluzorycznym światem internetu, mediów społecznościowych, a realnym życiem. Zwraca uwagę na potrzebę refleksji na samym sobą, żeby nie zagubić się w złożoności współczesnego świata.
Amarok - Hunt
Jeśli zaś chodzi o warstwę muzyczną to jak mówił Michał "Amarok" Wojtas chciał w swojej muzyce oddać przestrzeń i krajobrazy, które inspirowały go podczas podróży po Polsce i nie tylko. Znalazło to odbicie w okładce płyty (projekt Marty Wojas) na której znalazło się po prostu zdjęcie autentycznego miejsca w polskich górach.
Na pytanie dlaczego na nową płytę trzeba było czekać aż 12 lat Michał odpowiedział tak – "To był czas podróży, czas przemiany wewnętrznej. Dojrzałem do tego, by być sobą i tworzyć w oparciu o to,  co sam obserwuję. Przez ostatnie lata zajmowałem się też wieloma rzeczami, współpracowałem z wieloma artystami i sięgałem po muzykę z różnych gatunków. Ale poczułem, że Amarok znów mnie wzywa. Nieprawdą jest, że muzyka na tę nową płytę powstawała przez 12 lat, gdyż tak naprawdę powstała bardzo szybko, w ciągu niecałego roku. Od kiedy poczułem zew Amaroka, chwyciłem gitarę i moje pomysły, inspiracje dość szybko zaczęły przybierać realne muzyczne kształty. Do współpracy zaprosiłem także znanych mi z wcześniejszych projektów muzyków, sprawdzonych i wspólnymi siłami stworzyliśmy ten album. Jestem z tego powodu bardzo szczęśliwy i już nie mogę doczekać się koncertów, które najprawdopodobniej ruszą jesienią tego roku"
Amarok - Hunt
Płyta, podobnie jak poprzednie, została zrealizowana przez Magdę i Roberta Srzednickich w warszawskim Serakos Studio, a wydawcą jest Musicom. Warto podkreślić, że wraz z najnowszym albumem "Hunt" tego samego dnia, a więc 23 czerwca 2017 ukażą się wznowienia trzech poprzednich płyt Amaroka.
Amarok - Hunt
Relację z premierowego odsłuchu płyty i jeszcze więcej szczegółów o niej zamieścimy w najbliższym wydaniu 7-8/17 cyfrowego magazynu Hi-Fi Choice & Home Cinema.