s-e-r-v-e-r-a-d-s-3

kino domowe

Integra DRX-5.4

test |
Amplituner kina domowego - Integra DRX-5.4 Rekomendacja

Najnowszy model DRX-5.4 udowadnia, że marka Integra ma ambicje stać się mocnym graczem na rynku amplitunerów kina domowego.

Integra jest bliźniaczą marką Onkyo, a jej oferta amplitunerów kina domowego jest oparta na bardziej zaawansowanych i bezkompromisowych konstrukcjach, w przypadku których jeszcze większy nacisk położono na wyposażenie czy jakość dźwięku. I tak jest w zasadzie ze wszystkimi modelami, od najtańszego DRX-2.4 w cenie 6.499 złotych po najdroższy DRX-8.4 za 17.999 złotych. W chwili obecnej testowany model DRX-5.4 należy do środka oferty, podobnie zresztą jak model DRX-3.4 w cenie 7.999 złotych, z taką różnicą, że jest od tego ostatniego bardziej rozbudowany i wydajniejszy.

Uderzające w przypadku modelu DRX-5.4 jest to, że prezentuje on zupełnie odmienny styl wzorniczy względem większości dostępnych obecnie amplitunerów kina domowego. Poza oczywistymi nawiązaniami do urządzeń marki Onkyo wyraźnie widać tu inspirację designem amplitunerów niegdyś produkowanych w Japonii.

Budowa

Front naszpikowany przyciskami i dziewięć końcówek mocy, które można konfigurować na różne sposoby, dużo mówi o zdolnościach DRX-5.4. Mimo pewnych stylistycznych nawiązań do niegdyś produkowanych urządzeń jest to na wskroś nowoczesna jednostka, wyposażona w menu ekranowe i funkcję DTS Play-Fi, a także dwa systemy automatycznej kalibracji – pierwszy, podstawowy i najszybciej działający AccuEQ Advance oraz drugi, znacznie bardziej zaawansowany i precyzyjniejszy, ale też wymagający więcej uwagi i czasu Dirac Live Room Correction.

Integra DRX-5.4

Panel tylny, usiany dużą ilością gniazd, rozplanowano identycznie jak w przypadku większości amplitunerów Onkyo. Uwagę zwraca pokaźna ilość złączy HDMI, a także cyfrowe wejścia audio optyczne i koaksjalne. Analogowych wejść stereo jest aż sześć par, a do tego jeszcze jedna para wejść dla przedwzmacniacza gramofonowego obsługującego wkładki typu MM.

W sekcji wyjść sygnałowych stopnia przedwzmacniacza natrafimy na taką samą ilość złączy, a więc pełen komplet gniazd obsługujących sygnał wielokanałowy plus dwa wyjścia subwooferowe i po jednej parze wyjść stereo dla drugiej oraz trzeciej strefy.

Terminali wyjściowych ze stopni końcowych jest 11, w tym 9 bezpośrednio obsługiwanych przez stopnie końcowe – pozostała para może być skonfigurowana dla Zone 2 pod warunkiem, że zrezygnujemy z jednej pary stopni wyjściowych podczas konfiguracji głównego systemu wielokanałowego.

Integra DRX-5.4

DRX-5.4 posiada prestiżowe certyfikaty THX Select oraz IMAX Enhanced, co oznacza, że dostosowano go do najsurowszych norm wytyczonych dla urządzeń kina domowego. Wewnątrz amplitunera uwagę przykuwa wydajny układ zasilania oraz dziewięć stopni końcowych pracujących w klasie AB. Aktywny układ chłodzenia oparto na aluminiowym radiatorze współpracującym z wentylatorem uruchamiającym się i zmieniającym prędkość obrotową w zależności od obciążenia stopni końcowych oraz temperatury wydzielanej przez tranzystory końcowe. Układy audio obsługiwane w domenie cyfrowej oraz analogowej są od siebie fizycznie odseparowane, dzięki czemu obniżono zniekształcenia.

Jakość dźwięku

DRX-5.4 jest wręcz idealną propozycją dla osób ceniących szybki, bezpośredni, namacalny i efektowny przekaz. Filmowe projekcje pokazały również, że Integra jest w stanie wydobyć z dźwięku pełen wachlarz emocji. W amplitunerze drzemią ogromne pokłady energii gotowe do wykorzystania w każdej chwili oraz olbrzymi potencjał dynamiczny, jeśli tylko zapewnimy mu odpowiednie towarzystwo w postaci kolumn głośnikowych – podczas testu korzystałem z systemu opartego m.in. na kolumnach marki Klipsch RP-8000F II obsługujących kanały przednie. Ten wigor, motoryka i świetna kontrola w basie sprawiają, że Integra nie cacka się z żadnym materiałem.

Integra DRX-5.4

Podczas projekcji filmu "Spectre" DRX-5.4 z wielką swobodą i bez najmniejszego wysiłku tłoczył do kolumn odpowiednie dawki prądu w wymagających i wartkich scenach akcji. Wystrzały z broni palnej i wybuchy ładunków pirotechnicznych odtwarzane były z szerokim zakresem dynamicznym. Bas był reprodukowany efektownie, dynamicznie i punktowo, aczkolwiek gdy trzeba było mruknąć nisko i z siłą tajfunu, DRX-5.4 również nie miał z tym najmniejszego problemu.

W porównaniu z amplitunerami Marantza i Denona w brzmieniu Integry brakuje nieco finezji i barw. DRX-5.4 bardziej skupia się na oddaniu pełnej dynamiki i pokazaniu emocji związanych z jej przetwarzaniem. Średnica jest odtwarzana gęsto, z wyraźnym nastawieniem na pokazanie struktury dźwięków, dzięki czemu do słuchacza dociera wiele informacji. Średnie tony są czytelne, a zarazem dość neutralne w charakterze i dobrze wyważone względem wysokich tonów oraz basu.

Integra DRX-5.4

Oczywiście wiele też zależy od ustawienia krzywej korekcji przez system automatycznej kalibracji czy też ręcznych ustawień wprowadzonych przez użytkownika. Jeśli jednak średnica nie zostanie nadmiernie stonowana w ustawieniach, to amplituner z pewnością wiele dźwięków w tym zakresie pokaże w pełnej krasie. Tak było, gdy sięgnąłem po muzykę w wykonaniu Pink Floyd z albumu "The Endless River" z krążka Blu-ray w formacie DTS-HD Master Audio – bogate instrumentarium zostało zaprezentowane czytelnie i wyraźnie, niemal na wyciągnięcie ręki.

W zakresie sopranów mamy do czynienia z prezentacją bezwzględną, ale zarazem bardzo szczegółową i efektowną. Wysokie tony są odtwarzane czysto i dźwięcznie. Podobnie jak w przypadku niżej położnych zakresów, również i w rejonie wysokich częstotliwości Integra potrafi popisać się znakomitą dynamiką, zwłaszcza w skali mikro, gdzie wyraźnie i z niemal perfekcyjną dokładnością pokazywana jest energia każdego, nawet najmniejszego dźwięku.

Integra DRX-5.4

DRX-5.4 jest w stanie zbudować ścianę dźwięku, jeśli tylko wymaga tego materiał muzyczny. Przekonałem się o tym, gdy sięgnąłem po znakomity koncert Schillera z berlińską orkiestrą symfoniczną. Przestrzeń kreowana jest z typową manierą kinową – dźwięk jest oparty na niemal pełnowymiarowych źródłach pozornych, a wszystkie efekty rysowane są na obszernym "szkielecie".

Podsumowanie

DRX-5.4 oferuje żywe, bezpośrednie i dynamiczne brzmienie bez tuszowania czy przerysowywania zabiegów realizatorów. Z łatwością przekazuje emocje zawarte w muzyce i filmach, przez co słuchanie formatów wielokanałowych daje sporo frajdy.

Integra należy do jednych z najlepiej wyposażonych amplitunerów kina domowego w swojej cenie, oferując użytkownikowi całkiem pokaźną gamę możliwości związanych nie tylko z ustawieniami, ale też wieloma funkcjami i współpracą oraz integracją z różnego sortu źródłami sygnału.

Werdykt: Integra DRX-5.4

 • Jakość dźwięku

 • Jakość / Cena

 • Wykonanie

 • Możliwości

Plusy: Brzmienie bezpośrednie, żywe i neutralne, z wyraźnym, silnym basem oraz bardzo dobrze zróżnicowaną dynamiką. Duże możliwości w zakresie ustawień.

Minusy: W mojej ocenie przydałoby się więcej finezji i barwy w brzmieniu.

Ogółem: Duże możliwości konfiguracji i bogata funkcjonalność. Amplituner potrafi stworzyć przekaz pełen emocji zarówno w filmie jak i muzyce. Docenią go zwłaszcza miłośnicy efektownego dźwięku.

Ocena ogólna:

PRODUKT
Integra DRX-5.4
RODZAJ
Amplituner kina domowego
CENA
9.999zł
WAGA
14kg
WYMIARY (S×W×G)
435×198×389mm
DYSTRYBUCJA
Konsbud Hi-Fi sp. z o.o.
konsbud-hifi.com.pl
NAJWAŻNIEJSZE CECHY
 • Moc: 215W na kanał przy 6Ω, 1kHz, 1% THD; 120W na kanał przy 8Ω, 1kHz, 0,08% THD
 • Zniekształcenia THD+N: 0,08% (20Hz–20kHz, połowa mocy)
 • Stosunek sygnał/szum: 106dB
 • Pasmo przenoszenia: 10Hz–100kHz +1dB, -3dB (tryb Direct/Pure Direct)
 • Masywny niestandardowy transformator i ręcznie dobrane części audio
 • Wysokoprądowe wzmacniacze ze zminimalizowanymi zniekształceniami fazowymi
 • Technologia Dynamic Audio Amplification – szybko reagujące wzmacniacze
 • Możliwość współpracy z 4-omowymi kolumnami głośnikowymi
 • Kalibracja AccuEQ Advance z technologią AccuReflex dla Dolby Atmos, Dirac Live Room Correction
 • Dekodery: Dolby TrueHD, Dolby Atmos, DTS:X, DTS-HD Master Audio, Dolby Atmos Height Virtualizer 3D Processing
 • Certyfikat THX Select oraz IMAX Enhanced
 • Wejście Phono dla wkładek typu MM (3,5mV; 47kΩ)
 • Wysokiej jakości przetworniki C/A 384kHz/32-bit Asahi Kasei AK4458
 • Wejścia liniowe niezbalansowane: 6 par wejść stereo RCA
 • Wejścia cyfrowe: 1 optyczne, 1 koaksjalne
 • Wyjście słuchawkowe
 • Analogowe wejście 3,5mm
 • 7 wejść HDMI (w tym jedno na panelu czołowym) i 2 wyjścia (8K, 60Hz, Ultra HD z obsługą HDCP 2.3, HDR 10, Dolby Vision, HLG, BT2020)
 • Wyjścia z przedwzmacniacza: 9 kanałów, Zone 2, Zone 3
 • 2 wyjścia subwooferowe
 • Wyjścia ze stopni końcowych:11 kanałów
 • Bluetooth, Wi-Fi
 • Współpraca z serwisami muzycznymi: Tidal, Spotify, Deezer, Amazon Music
 • AirPlay 2 (kontrolowany głosem – Siri), Sonos, Chromecast (audio, Google Assistant), DTS Play-Fi, Flare Connect
 • Wejście USB i Ethernet
 • Obsługa Hi-Res Audio: FLAC, WAV, AIFF, ALAC, DSD 256/128/64, LPCM