s-e-r-v-e-r-a-d-s-3

kino domowe

Onkyo TX-RZ50

test |
Amplituner kina domowego - Onkyo TX-RZ50 Najlepszy Zakup

Postanowiliśmy się przekonać, czy znacznie tańszy od topowego modelu amplituner kina domowego Onkyo sprosta wyśrubowanym wymaganiom użytkowników?

Już niemal dekadę temu pierwsze amplitunery kina domowego z serii RZ pojawiły się w katalogu tego producenta. Od tamtej pory Japończycy systematycznie rozwijają konstrukcje serii RZ, czego owocem są tak znakomite, obecnie produkowane jednostki jak chociażby flagowy model TX-RZ70.

Ale seria RZ to również dużo tańsze konstrukcje, bo przykładowo amplituner TX-RZ50 kosztuje niemal połowę tego, co flagowy model, lecz pod wieloma względami nie ustępuje mu zbytnio. Oczywiście różnice wynikające z ceny muszą być i oczywiście są, choć dla wielu osób mogą mieć marginalne znaczenie.

Tańszy model obsłuży bezpośrednio z poziomu stopni końcowych mniejszą ilość kolumn, ale pod względem funkcjonalności jest na zbliżonym poziomie. Na pokładzie modelu TX-RZ50 nie zabrakło ani układu automatycznej kalibracji AccuEQ Advance z technologią AccuReflex dla Dolby Atmos, ani też jeszcze bardziej zaawansowanej funkcji Dirac Live Room Correction, co sprawia, że poszukiwacze idealnych ustawień windujących dźwięk na jeszcze wyższy poziom z pewnością będą zadowoleni.

Budowa

Onkyo TX-RZ50 ma stanowić kompromis między funkcjonalnością i wyposażeniem a możliwościami stopni wyjściowych. Wyjść ze wzmacniaczy jest dokładnie dziewięć, a to w zupełności wystarczy, żeby stworzyć dość rozbudowany system głośnikowy, łącznie z kolumnami sufitowymi, przewidzianymi do obsługi efektów przestrzennych w Dolby Atmos. Oczywiście TX-RZ50 otrzymał zarówno certyfikat THX Select, jak i IMAX Enhanced, co oznacza, że spełnia surowe normy dotyczące urządzeń kinowych urządzeń. TX-RZ50 zdolny jest obsłużyć formaty dźwięku, takie jak Dolby Atmos Height Virtualizer oraz Dolby Atmos.

Onkyo TX-RZ50

Ten amplituner wyposażono również w wiele udogodnień, związanych głównie z funkcjonowaniem systemu automatycznej kalibracji AccuEQ Advance. Tak jak w przypadku flagowego modelu TX-RZ70, również i tutaj zastosowano funkcję Dirac Live Room Correction, opartą na zaawansowanym systemie cyfrowej korekcji akustyki pomieszczenia. Dzięki zwiększonej mocy obliczeniowej, a także precyzyjniej przeprowadzanym pomiarom, system Dirac Live Room Correction jest w stanie mocno ograniczyć podbarwienia dźwięku i sprawić, że odtwarzana muzyka czy ścieżki filmowe zabrzmią jeszcze wierniej i naturalniej.

Tylny panel wyposażono w niezbędną ilość złączy. Uwagę zwraca aż sześć par analogowych wejść stereo oraz jedna para wejść gramofonowych. Tor cyfrowy obsługiwany jest przez wejście optyczne i koaksjalne, a także siedem wejść i dwa wyjścia HDMI w specyfikacji umożliwiającej obsługę sygnałów w rozdzielczości 4K oraz 8K.

Onkyo TX-RZ50

W sekcji obsługującej sygnał wideo nie zabrakło również antycznych już wejść komponentowych i kompozytowych, dzięki czemu sygnał wideo można przeskalować ze złączy analogowych starszego typu źródeł wideo i udostępnić w wyższej rozdzielczości w zdecydowanie lepszej jakości. W obszarze wyjść wyprowadzonych z sekcji przedwzmacniacza zastosowano pełen komplet 9-kanałowych wyjść, dwa wyjścia subwooferowe i wyjścia stereo dla drugiej, oraz trzeciej strefy. Z kolei wyjścia ze stopni końcowych można przełączać za pośrednictwem menu ekranowego w celu tworzenia konkretnych konfiguracji głośnikowych.

Jakość dźwięku

Onkyo TX-RZ50 w porównaniu z flagowym TX-RZ70 oferuje trochę mniej wyrafinowane brzmienie, zwłaszcza w zakresie wysokich i średnich tonów, ale w paśmie basu potrafi równie szybko zaatakować i mocno uderzyć. Do tego dochodzi jeszcze bezkompromisowa dynamika, zwłaszcza w skali makro, co w kinie domowym jest jak najbardziej pożądaną cechą brzmienia. Poza tym, tak jak w przypadku flagowego modelu, również TX-RZ50 oferuje wyczuwalną rezerwę i swobodę zarówno w operowaniu dynamiką przy wysokich poziomach głośności, jak i motorykę w paśmie najniższych tonów.

W mojej ocenie jest to obecnie jeden z najlepiej brzmiących amplitunerów w paśmie basu. Kontrola tego zakresu stoi na bardzo wysokim poziomie, co w połączeniu z imponującym zasięgiem w najniższych partiach basu, daje bardzo efektowny dźwięk. Przekonałem się o tym zarówno podczas filmowych projekcji, jak i słuchania muzyki w formacie wielokanałowym z krążków SACD czy Blu-ray z muzyką w DTS-HD Master Audio.

Onkyo TX-RZ50

W filmie "Pierwszy Człowiek" start rakiety Apollo 11 został odtworzony przez TX-RZ50 bezkompromisowo – do głosu dochodził potężny huk, ale jednocześnie można było odnieść wrażenie, że Onkyo panuje nad każdym generowanym dźwiękiem. Z kolei w muzyce Pink Floyd "The Endless River", pochodzącej z krążka Blu-ray TX-RZ50, popisał się rozdzielczą, krystalicznie czysto brzmiącą górą pasma i znakomitą kontrolą dźwięku, zwłaszcza przy skokach dynamiki w skali makro, co robiło szczególnie duże wrażenie podczas odtwarzania partii organowych w jednym z utworów.

Onkyo należy pochwalić także za ogromną przestrzenność sceny dźwiękowej. Obraz wielokanałowy nanoszony jest w pokoju odsłuchowym na bardzo szeroko rozpostartym szkielecie. Wydaje się, że japoński amplituner ma umiejętność przestawiania ścian w pokoju, niczym dwukrotnie droższy flagowy model TX-RZ70, generując znacznie większą panoramę wielokanałową niż wielkość pomieszczenia odsłuchowego.

W mojej ocenie jest to obecnie jeden z najlepiej brzmiących amplitunerów w paśmie basu.

Obraz dźwiękowy budowany jest zatem z rozmachem godnym hi-endowych konstrukcji kinowych, co należy uznać za jedną z najmocniejszych cech TX-RZ50. Natomiast pod względem odtwarzania barw konkretnych instrumentów, zwłaszcza podczas odsłuchu płyt SACD i DVD-Audio, Onkyo bardziej skupia się na wydobyciu z dźwięku pełnej brzmieniowej sygnatury niż urozmaicaniu go w audiofilskie smaczki, związane z subtelnym ociepleniem dźwięku czy też zwiększeniem jego nasycenia niż wynikałoby to z zapotrzebowania danego gatunku muzycznego czy po prostu instrumentów.

Onkyo TX-RZ50

Onkyo oferuje naturalne i swobodne brzmienie, dzięki czemu odtwarzana wielokanałowo muzyka Depeche Mode zabrzmi z typowymi dla danego albumu elementami. "Violator" w DTS96/24 został odtworzony z charakterystyczną dla tego wydania studyjną surowością i bezwzględnie zaznaczoną dynamiką, a na takich płytach jak "Music For The Masses" czy "Black Celebration" pojawiło się jeszcze więcej elementów i dźwięków typowych dla czasów w jakich je nagrywano i zrealizowano – chłodne, mechaniczne dźwięki i efektownie reprodukowana rytmika z ogromną przestrzenią. Dla osób wymagających bezwzględnej brzmieniowej neutralności, zwłaszcza podczas wielokanałowego odtwarzania muzyki, TX-RZ50 powinien okazać się konstrukcją godną uwagi!

Podsumowanie

Onkyo TX-RZ50 można określić jako maszynę do tworzenia emocji podczas projekcji filmowych – pod względem reprodukcji dynamiki Onkyo osiąga imponujący poziom. Podobnie jest z muzyką, gdzie również możemy liczyć na szybki, zróżnicowany, ale przede wszystkim neutralny przekaz, dzięki czemu docenimy różne style brzmieniowe.

Mimo dwukrotnie niższej ceny względem flagowego modelu TX-RZ50 nadal może pochwalić się wystarczającą liczbą stopni wyjściowych do tworzenia różnego rodzaju instalacji głośnikowych, choć już przy mniejszej ilości kolumn. Nie zmienia to jednak faktu, że TX-RZ50 obsłuży system kolumn dla Dolby Atmos czy też klasyczny układ wielokanałowy przy jednoczesnym niezależnym nagłośnieniu kolumn w stereo dla drugiej strefy. To bardzo rozsądnie wyceniony przez Onkyo amplituner kina domowego w stosunku do swoich możliwości.

Werdykt: Onkyo TX-RZ50

 • Jakość dźwięku

 • Jakość / Cena

 • Wykonanie

 • Możliwości

Plusy: Brzmienie w muzyce czy filmach z efektownie odtwarzaną dynamiką i z bezwzględnym, potężnym basem. Neutralność brzmieniowa na poziomie wyższym niż w przypadku większość konkurencyjnych amplitunerów z tej półki cenowej.

Minusy: Miłośnicy nad wyraz barwnego, plastycznego i nasyconego przekazu mogą czuć lekki niedosyt.

Ogółem: TX-RZ50 kosztuje ponad dwukrotnie mniej od flagowego modelu TX-RZ70, a mimo to potrafi zapewnić nie mniejszą gamę emocji. Również pod względem wyposażenia i funkcjonalności jest to jedna z lepszych na rynku konstrukcji w swojej cenie.

Ocena ogólna:

PRODUKT
Onkyo TX-RZ50
RODZAJ
Amplituner kina domowego
CENA
7.499zł
WAGA
14kg
WYMIARY (S×W×G)
435×201,5×398mm
DYSTRYBUCJA
Konsbud Hi-Fi sp. z o.o.
konsbud-hifi.com.pl
NAJWAŻNIEJSZE CECHY
 • Moc: 215W na kanał przy 6Ω, 1kHz, 1% THD; 215W na kanał przy 6Ω, 1kHz, 10% THD
 • Zniekształcenia THD+N: 0.08% (20Hz-20kHz, moc znamionowa)
 • Stosunek sygnał/szum: 106dB
 • Pasmo przenoszenia: 5Hz-100kHz +1dB, -3dB (tryb Direct/Pure Direct)
 • Wydajny transformator H.C.P.S. (High Current Power Supply)
 • Wysokoprądowe wzmacniacze ze zminimalizowanymi zniekształceniami fazowymi
 • Technologia Dynamic Audio Amplification – szybko reagujące wzmacniacze
 • Możliwość współpracy z 4-omowymi kolumnami głośnikowymi
 • Kalibracja AccuEQ Advance z technologią AccuReflex dla Dolby Atmos, Dirac Live Room Correction
 • Dekodery: Dolby TrueHD, Dolby Atmos, DTS:X, DTS-HD Master Audio, Dolby Atmos Height Virtualizer 3D Processing
 • Certyfikat THX Select oraz IMAX Enhanced
 • Wejście Phono dla wkładek typu MM (3,5mV; 47kΩ)
 • Wysokiej jakości przetworniki C/A 384kHz/32-bit Asahi Kasei AK4458
 • Wejścia liniowe niezbalansowane: 6 par wejść stereo RCA
 • Wejścia cyfrowe: 1 optyczne, 1 koaksjalne
 • Wyjście słuchawkowe
 • Analogowe wejście 3,5mm
 • 7 wejść HDMI (w tym jedno na panelu czołowym) i 2 wyjścia (8K, 60Hz, Ultra HD z obsługą HDCP 2.3, HDR 10, Dolby Vision, HLG, BT2020)
 • Wyjścia z przedwzmacniacza dla Zone 2, Zone 3
 • 2 wyjścia subwooferowe
 • Wyjścia z przedwzmacniacza: 9 kanałów
 • Wyjścia ze stopni końcowych: 9 kanałów
 • Bluetooth, Wi-Fi
 • Współpraca z serwisami muzycznymi: Tidal, Spotify, Deezer, Amazon Music
 • AirPlay 2 (kontrolowany głosem - Siri), Sonos, Chromecast (audio, Google Assistant), DTS Play-Fi, Flare Connect
 • Wejście USB i Ethernet
 • Obsługa Hi-Res Audio: FLAC, WAV, AIFF, ALAC, DSD 256/128/64, LPCM