s-e-r-v-e-r-a-d-s-3

gadżety

Harman Kardon Citation Oasis FM

test |
Głośnik bezprzewodowy - Harman Kardon Citation Oasis FM

Sprawdziliśmy kompaktowy głośnik Harman Kardon Citation Oasis FM, który można wykorzystać w sypialni jako budzik.

Harman Kardon nie powiedział jeszcze ostatniego słowa, jeśli chodzi o serię czy raczej ekosystem audio o nazwie Citation. Firma ma już w swoim portfolio kilkanaście urządzeń tego typu (głośniki, soundbary i subwoofery) zdolnych do nagłośnienia całego domu, współpracujących z technologiami Google'a (Chromecast) i Apple'a (AirPlay), a mimo to nie zwalnia tempa we wprowadzaniu kolejnych nowości.

Nowy przedstawiciel serii, Oasis FM, jest bliźniaczo podobny do Oasis DAB. Jak sama nazwa wskazuje, bazuje na odbiorze fal radiowych w paśmie FM, choć to zaledwie jedna z jego wielu "umiejętności".

Budowa i funkcjonalność

Oasis FM jest bliźniaczo podobny do DAB – nadano mu identyczny owalny kształt, górę i spód wykonano z tworzywa, a boki "ubrano" w grubą tkaninę z mieszanki wełny, odporną na brud i trudnopalną, wyprodukowaną przez firmę Kvadrat. Z przodu umieszczono czytelny wyświetlacz oraz cztery diody statusu Google LED, a z tyłu przełączniki i złącza: gniazdo zasilające (ósemka), gniazdo anteny FM (w zestawie), port USB-A do ładowania przewodowego smartfonu/tabletu, serwisowe gniazdo micro-USB, 3,5mm złącze AUX oraz trzy przełączniki pozwalające wyłączyć/włączyć mikrofony obsługujące asystenta, przyciemnić/wyłączyć wyświetlacz i włączyć tryb nocny (w którym od północy do godz. 6.00 głośnik nie łączy się z siecią Wi-Fi).

Harman Kardon Citation Oasis FM

Na ściance górnej umieszczono dotykowe przyciski sterujące: cztery służące do programowania ulubionych stacji radiowych (1–4), dwa do regulacji głośności, selektor wejść, selektor stacji radiowych oraz budzik. Pośrodku ulokowano jedyny w tym zestawie przycisk fizyczny: multifunkcyjny (10-minutowa drzemka, pauza/odtwarzanie).

Tuż obok znalazło się miejsce na okrągły pad dla smartfonów z obsługą technologii Qi (ładowanie indukcyjne), a przy krawędzi frontowej na dwa mikrofony, dzięki którym głośnikiem można sterować, wydając komendy głosowe (za pomocą asystenta Google ustawimy np. alarmy i listę odtwarzania do pobudki). W spód głośnika wmontowano przycisk przywracający ustawienia fabryczne (Reset), drugie gniazdo serwisowe (pod zaślepką), baterię (wymienną) CR2032 do podtrzymania pamięci oraz nagwintowane otwory pozwalające zamocować Oasis FM np. na ścianie.

Harman Kardon Citation Oasis FM

Do konfiguracji Oasisa należy użyć aplikacji Google Home (Androis, iOS). Później można skorzystać z "apki" Bubble UPNP i odtwarzać pliki z dysków sieciowych. Funkcjonalność multiroom pozwala połączyć głośnik HK z innymi przedstawicielami serii Citation.

Jakość brzmienia

Podobnie jak w przypadku Oasis DAB, FM potrafi zagrać stosunkowo dużym dźwiękiem, znacznie większym niż mogłyby sugerować jego rozmiary. Tym razem nie zauważyłem aż tak wyraźnego "progu otwarcia" dźwięku, jak poprzednio – FM gra przyjemnie miękko i wystarczająco precyzyjnie, pozytywnie zaskakując ciepłem oraz delikatnie "zaciemnioną" barwą.

Odsłuch radiowej "Dwójki" zarówno przez odbiornik FM, jak i Wi-Fi ujawnił manierę Oasisa do zaokrąglania i ocieplania, co odbywa się kosztem pomijania mniej istotnych szczegółów.

Zastosowanie wzmacniacza w klasie D zaowocowało niezłą jakością basu, rzecz jasna tego wyższego. Jest on krągły, stosunkowo obfity i ma całkiem sporo energii. Reszta pasma jest ładnie zdefiniowana, a fakt, że Oasis FM nie grzeszy absolutną neutralnością, nie ma większego znaczenia. Grunt, że można go słuchać całymi godzinami z prawdziwą przyjemnością.

Harman Kardon Citation Oasis FM

Całkiem przekonująco prezentuje się także przestrzeń – dźwięk nie jest ściśnięty i nie razi sztucznością, która mogłaby wynikać z zastosowania dodatkowych procesorów symulujących określony typ akustyki. Jak na tak niewielkie urządzenie całkiem przekonująco jest również reprodukowana dynamika. Odsłuch radiowej "Dwójki" zarówno przez odbiornik FM, jak i Wi-Fi ujawnił manierę Oasisa do zaokrąglania i ocieplania, co odbywa się kosztem pomijania mniej istotnych szczegółów.

Podsumowanie

Oasis FM powstał zapewne z myślą o sympatykach marki posiadających urządzenia z serii Citation, jednak w oderwaniu od nich również ma rację bytu: jako w pełni autonomiczny "grajek" w sypialni, na biurku albo w kuchni sprawdzi się doskonale, umilając czas bogatą funkcjonalnością i przyzwoitą jakością dźwięku.

Werdykt: Harman Kardon Citation Oasis FM

 • Jakość dźwięku

 • Jakość / Cena

 • Wykonanie

 • Możliwości

Plusy: Praktyczny, mały i wygodny w obsłudze.

Minusy: Nie zaszkodziłaby lepsza szczegółowość dźwięku.

Ogółem: Głośnik-budzik z dużym potencjałem i bez poważnych wad.

Ocena ogólna:

PRODUKT
Harman Kardon Citation Oasis FM
RODZAJ
Głośnik bezprzewodowy
CENA
1.149zł
WAGA
1,2kg
WYMIARY (S×W×G)
218×66×148mm
DYSTRYBUCJA
Suport sp. z o.o. s.k.
www.jbl.com.pl
NAJWAŻNIEJSZE CECHY
 • Przetworniki: 2x45mm (pełnozakresowe)
 • Moc wyjściowa: 12W RMS
 • Stosunek sygnału do szumu: >80dBrA
 • Zasilanie: 100–240V, ~50/60Hz
 • Wersja Bluetooth: 4.2
 • Zakres częstotliwości nadajnika Bluetooth: 2402–2480MHz
 • Moc nadajnika Bluetooth: <10dBm
 • Modulacja nadajnika Bluetooth: GFSK, π/4 DQPSK, 8DPSK
 • Sieć bezprzewodowa: 802.11 a/b/g/n/ac (2,4GHz/5GHz)
 • Zakres częstotliwości nadajnika Wi-Fi 2,4GHz: 2412–2472MHz (częstotliwość 2,4GHz dla pasma ISM, 11 kanałów w USA, 13 kanałów w Europie i innych lokalizacjach)
 • Modulacja nadajnika Wi-Fi 2,4GHz: DBPSK, DQPSK, CCK, QPSK, BPSK, 16QAM, 64QAM
 • Modulacja nadajnika Wi-Fi 5GHz: QPSK, BPSK, 16QAM, 64QAM, 256QAM
 • Zakres częstotliwości nadajnika Wi-Fi 5GHz: 5,15–5,35GHz, 5,470–5,725GHz, 5,725–5,825GHz
 • Obsługiwane formaty audio: HE-AAC, LC-AAC, MP3, Vorbis, WAV (LPCM), FLAC, Opus