s-e-r-v-e-r-a-d-s-3

kino domowe

Martin Logan Dynamo 1100X

test |
Subwoofer aktywny - Martin Logan Dynamo 1100X Rekomendacja

Martin Logan jest znany z kolumn elektrostatycznych, jednak w jego ofercie znajdziemy również subwoofery. Przetestowaliśmy model 1100X z serii Dynamo.

Obok niecodziennie prezentujących się kolumn wyposażonych w przetworniki elektrostatyczne, w katalogu Martina Logana znajdują się także subwoofery aktywne. Obecnie w ofercie firmy są dwie serie takich urządzeń: BalancedForce, grupująca wyłącznie najdroższe, referencyjne produkty, oraz Dynamo, w której skład wchodzą konstrukcje bardziej przystępne cenowo, zarówno hi-end, jak i klasy średniej.

Martin Logan przykłada wielką wagę do szczegółów, zwłaszcza tych związanych z ułatwieniem obsługi i funkcjonalnością. Subwoofery serii Dynamo wyposaża się nie tylko w sterowanie za pomocą aplikacji, ale również w łączność bezprzewodową, możliwość współpracy z systemem ARC oraz wejścia niezbędne do połączenia z szeroką gamą systemów dwu- i wielokanałowych.

Martin Logan Dynamo 1100X

Oprócz wielu przydatnych funkcji Martin Logan wprowadził do niektórych modeli subwooferów rozwiązania mające na celu zwiększenie ich wydajności i poprawę brzmienia. Z tego też względu testowaną jednostkę 1100X wyposażono w przetwornik niskotonowy ze sztywną i lekką membraną napędzaną przez potężny układ magnetyczny, a także w odwrócone zawieszenie poprawiające precyzję pracy głośnika. Nad pełną kontrolą w basie czuwa wydajny wzmacniacz klasy D.

Budowa

Mimo imponujących osiągnięć, których ucieleśnieniem jest seria BalancedForce, Martin Logan nie potraktował Dynamo po macoszemu. Świadczy o tym właśnie model 1100X wyposażony w wiele ciekawych rozwiązań i technologii. Co ciekawe, subwoofer ten jest konstrukcją dwuorientacyjną, tzn. można go ustawić głośnikiem niskotonowym skierowanym w dół (konfiguracja fabryczna), bądź też do przodu, po przekładce profilowanych antywibracyjnych stopek w specjalnie przygotowane gniazda.

Ze względu na bliskość podłogi głośnik skierowany w dół może w mniejszych pomieszczeniach okazać się problematyczny (odbicia od podłogi mogą dawać zbyt duże wzmocnienie basu), dlatego możliwość zmiany jego orientacji wydaje się rozwiązaniem bardzo praktycznym i wygodnym. Masywna skrzynia, w której umieszczono przetwornik, jest zamknięta, co jeszcze bardziej upraszcza obydwie kombinacje i uodparnia subwoofer na wpadanie w niepożądane interakcje z pomieszczeniem odsłuchowym. Obudowy zamknięte są w przypadku subwooferów spotykane coraz częściej – potężne głośniki niskotonowe napędzane przez wydajne wzmacniacze klasy D nie potrzebują już wspomagania w postaci tunelu rezonansowego.

Martin Logan Dynamo 1100X

Skrzynka z zewnątrz prezentuje się nienagannie, głównie z uwagi na perfekcyjne wykończenie w czarnej satynie. Obudowę wykonano z grubych płyt MDF, a dla zapewnienia odpowiedniej sztywności od wewnątrz zastosowano szereg wzmocnień. 1100X ma wbudowane w stopki szpilki, choć na pierwszy rzut oka w ogóle ich nie widać, ponieważ ukryto je pod zdejmowaną osłoną. Dzięki takiemu rozwiązaniu użytkownik może zdecydować się na jeszcze lepszą izolację subwoofera od podłoża. W pomieszczeniach z delikatną drewnianą podłogą w każdej chwili można skorzystać z gumowych nakładek.

W Dynamo 1100X zastosowano wysokoprądowy wzmacniacz klasy D napędzający potężny głośnik niskotonowy o średnicy nieco ponad 30cm, wyposażony w sztywną polipropylenową membranę. Głośnik jest, co oczywiste, dostosowany do pracy przy dużym skoku, więc zawieszenie, resor centrujący oraz inne elementy zaprojektowano tak, by bez ryzyka przeciążenia mechanicznego były w stanie znosić duże naprężenia i pracę w ekstremalnych warunkach. Z tyłu obudowy znalazł się duży aluminiowy panel z przełącznikami (wśród nich m.in. aktywujący Bluetooth), gniazdami (zarówno symetryczne wejście XLR, jak i klasyczne RCA dla kanału LFE oraz wejścia RCA stereo plus wejścia wysokopoziomowe, dzięki którym subwoofer można połączyć z każdym systemem stereo) oraz pokrętłem regulacyjnym do ustawiania podstawowych parametrów, takich jak głośność czy też tryb pracy w konfiguracji z odbiornikiem napięcia sterującego, uruchamiającego subwoofer wraz z całym systemem.

Martin Logan Dynamo 1100X

Częścią wyposażenia Dynamo 1100X jest aplikacja przygotowana na urządzenia przenośne z systemem iOS oraz Android. Łączy się ona z subwooferem za pośrednictwem Bluetootha i pozwala dokonać wielu podstawowych nastaw lub skorzystać z opcji dodatkowych, poszerzających spektrum regulacji. Za pośrednictwem "apki" można ustawić nie tylko poziom głośności, częstotliwość odcięcia czy fazę, ale też intensywność wzmocnienia basu w zakresie 20–30Hz, a ponadto przejść w jeden z trzech fabrycznych trybów dźwięku (kino, muzyka, noc). Można również wprowadzić do pamięci własne ustawienia i w zależności od odtwarzanych treści (muzyka albo film) aktywować je dla osiągnięcia najlepszych efektów.

Obcując z subwooferem tej klasy co 1100X, można odkrywać potencjał muzyki i cieszyć się pełnią wszelakich dźwięków odtwarzanych w basie.

Warto dodać, że w przypadku modeli 1600X, 1100X, 800X, 600X z serii Dynamo zastosowano specjalne wejście dla opcjonalnego bezprzewodowego modułu SWT-X, pracującego przy częstotliwości 2,4GHz, z redukcją szumów i ponad 15-metrowym zasięgiem. Moduł jest łatwy w instalacji i nie wymaga dodatkowego zasilania.

Jakość dźwięku

Dynamo 1100X oferuje brzmienie z jednej strony łagodne, a z drugiej konturowe, dobrze zróżnicowane i kontrolowane. W konfiguracji z systemem wielokanałowym ujawnia duży zapas mocy i wyraźnie wyczuwalną nadwyżkę w zakresie dynamiki, którą uwalnia wtedy, gdy zachodzi taka potrzeba. Wsłuchując się w brzmienie tego subwoofera (połączenie z amplitunerem za pośrednictwem złącza RCA LFE), można odnieść wrażenie, że bicie rekordów pod względem zasięgu czy siły ataku nie należy do jego priorytetów. Ważniejsze dla niego są plastyka, koloryt brzmienia i jego różnicowanie. Tam gdzie trzeba zejść naprawdę nisko, 1100X sięga najniższych partii bez większego wysiłku. Takie utwory, jak "Behind The Wheel" czy "Nothing" z albumu "Music For The Masses" Depeche Mode (format DTS 96/24) zabrzmiały wyjątkowo spójnie, z wyraźnie zróżnicowaną linią melodyczną w paśmie niskich tonów.

Martin Logan Dynamo 1100X

Obcując z subwooferem tej klasy co 1100X, można odkrywać potencjał muzyki i cieszyć się pełnią wszelakich dźwięków odtwarzanych w basie. Z racji wydajnego wzmacniacza i zamkniętej obudowy, a także muskularnego głośnika niskotonowego amerykański sub potrafi popisać się błyskawiczną reakcją impulsową. Warto pamiętać o całkiem bogatej gamie ustawień związanych z jego dostrojeniem do charakteru systemu czy panujących w pomieszczeniu warunków akustycznych. Właściwie ustawiony, 1100X potrafi odwdzięczyć się brzmieniem efektownym, dynamicznym i zróżnicowanym, acz nigdy przerysowanym i przeładowanym w paśmie niskich tonów.

Cechy konturowego grania zostały jeszcze bardziej uwypuklone, gdy subwoofer podłączyłem za pośrednictwem wejść wysokopoziomowych do wzmacniacza Leben Elixir LE30. Martin Logan pokazał wówczas, że jest wprost stworzony do pracy w systemie dwukanałowym: potrafi przekazać dużą ilość informacji, zwłaszcza jeśli chodzi o brzmienie takich instrumentów, jak lutnia, kontrabas czy wiolonczela. W utworach Larsa Danielssona z albumu "Libera Me" i w połączeniu z kolumnami podstawkowymi Chario Premium 1000 linia basowa miała właściwą masę i zasięg. Imponująca była również szybkość reakcji na zmieniający się rytm. Zresztą podobnie było ze zwinnym brzmieniem gitary basowej czy kontrabasu w utworach Lee Ritenoura. Subwoofer Martina Logana sprawia wrażenie jednostki niewysilonej i to niezależnie od poziomu głośności, a oprócz tego jest w stanie z wręcz stoickim spokojem przetwarzać najbardziej karkołomne linie melodyczne, co potwierdził odsłuch spektakularnie brzmiącej płyty "Amarok" Mike'a Oldfielda.

Martin Logan Dynamo 1100X

Jeśli chodzi o film, to 1100X ze względu na swoją kulturę grania i konturowość może wprowadzić do przekazu ład i spokój, co również jest zaletą. W filmie "Pierwszy człowiek" opisywany subwoofer pokazał, że w zakresie niskich tonów kryje się mnóstwo informacji zwykle pomijanych przez tańsze jednostki, nastawione głównie na wydobycie jak największej ilości basu i skupiające się na efektownym przetwarzaniu dźwięku kosztem zawartych w nim informacji. Tymczasem 1100X elegancko wyważa wszystkie dźwięki w paśmie niskotonowym, pozwalając każdemu zaistnieć niezależnie od zagęszczenia brzmienia.

Podsumowanie

Dynamo 1100X jest subwooferem nastawionym na wyławianie z muzyki jak największej ilości informacji. Z tego też względu sprawdzi się zarówno w konfiguracji stereo, jak i wielokanałowej, gdzie rzetelnie, bez popadania w skrajności, za to z pełną transparentnością uzupełni brzmienie w paśmie niskich tonów.

Do zalet amerykańskiego subwoofera należy zaliczyć łatwość obsługi i wszechstronność w zakresie ustawień. Obudowę dostosowano do zmiany orientacji głośnika niskotonowego względem podłogi, a dzięki sprawnie działającej aplikacji służącej do wprowadzania wszelkich ustawień, zarówno tych podstawowych, jak i bardziej zaawansowanych, możemy być pewni, że uda nam się znaleźć ustawienia adekwatne do naszego systemu, akustyki pomieszczenia oraz upodobań.

Werdykt: Martin Logan Dynamo 1100X

 • Jakość dźwięku

 • Jakość / Cena

 • Wykonanie

 • Możliwości

Plusy: Znakomita jakość brzmienia w stereo i w kinie domowym. Muzykalne, plastyczne i barwne brzmienie w paśmie niskich tonów. Bas konturowy, ale o dużym zasięgu i dynamice adekwatnej do danego materiału dźwiękowego.

Minusy: Miłośnikom ekstremalnie przetwarzanych niskich tonów czasem może wydać się zbyt łagodny.

Ogółem: Dynamo 1100X jest nowoczesnym, wydajnym i łatwym w obsłudze subwooferem. Dedykowana aplikacja zapewnia dostęp do licznych ustawień. Jego atut to brzmienie o audiofilskim zcięciu.

Ocena ogólna:

PRODUKT
Martin Logan Dynamo 1100X
RODZAJ
Subwoofer aktywny
CENA
6.999zł
WAGA
20,9kg (szt.)
WYMIARY (S×W×G)
380×435×396mm
DYSTRYBUCJA
Polpak Poland sp. z o.o.
www.polpak.com.pl
NAJWAŻNIEJSZE CECHY
 • Pasmo przenoszenia: 22–200Hz (+/-3dB)
 • Zakres regulacji: 35–120Hz
 • Moc: 650W (ciągła), 1300W (szczytowa)
 • 305mm przetwornik niskotonowy z polipropylenową membraną o dużym skoku
 • Wzmocniona obudowa zamknięta
 • Wzmacniacz klasy D
 • Układ zabezpieczający przed spięciami oraz przegrzaniem
 • Płynna regulacja fazy: 0–180 stopni
 • Aplikacja dla iOS i Android
 • Sterowanie za pośrednictwem Bluetooth
 • Trigger: 1 wejście
 • Zbalansowane wejście XLR
 • Jedna para wejść stereo RCA, osobne wejście dla kanału LFE
 • Jedna para wejść wysokopoziomowych na gniazdach akceptujących wtyki
 • Dostępne wersje kolorystyczne: Satin Black