s-e-r-v-e-r-a-d-s-3

gadżety

JBL Live Pro 2 TWS

test |
Słuchawki bezprzewodowe - JBL Live Pro 2 TWS

Fani bezprzewodowych słuchawek JBL-a mogą zacierać ręce – do sprzedaży trafił właśnie nowy, bardzo udany model Live Pro 2 TWS.

Nowe w ofercie JBL-a słuchawki dokanałowe Live Pro 2 TWS są udoskonaloną wersją modelu Live Pro Plus TWS. Bluetooth w standardzie 5.2, dłuższy czas pracy baterii i żywotność akumulatora w etui ładującym, funkcja wykrywania słuchawek w uszach oraz ich lokalizowania, wyższa klasa wodoodporności, niższa waga – tak w skrócie przedstawia się lista usprawnień, którymi mogą pochwalić się "dwójki" Live Pro.

Wygląd i funkcjonalność

Nie zdziwiłbym się, gdyby ktoś pomylił Live Pro 2 TWS z Live Pro Plus TWS – oba te modele wyglądają chyba identycznie, w każdym razie ja nie dostrzegam między nimi znaczących różnic. Płaskie, zaokrąglone etui dobrze trzyma się w dłoni i bez problemu nosi w kieszeni spodni. Można je ładować zarówno przewodowo (USB-C), jak i bezprzewodowo (ogniwo wbudowano w dolną część etui). O stanie naładowania baterii informują LED-owe wskaźniki.

JBL Live Pro 2 TWS

Słuchawki spoczywają w etui poziomo, dzięki czemu łatwo je z niego wyjąć (spróbujcie tej sztuki z VIBE 200 TWS!). Główna komora miniaturowej obudowy ma obły kształt, podobnie jak bardzo krótkie tulejki zakończone metalowymi maskownicami. Całość pewnie "siedzi" w uchu i, jak na konstrukcję dokanałową, jest bardzo wygodna. Sensory dotykowe wbudowano w płaskie i podłużne "patyczki" ozdobione logo JBL-a. Dzięki nim obsługa odtwarzacza, rozmów i Asystenta jest prosta i przyjemna. Ten ostatni po otrzymaniu odpowiedniego polecenia może np. włączyć/wyłączyć funkcję ANC (Turn on/off noise canceling). Działa to całkiem sprawnie, aczkolwiek komunikaty głosowe (Voice Prompts) nakładają się na głos Asystenta, co wprowadza niepotrzebny bałagan.

JBL Live Pro 2 TWS

Sporo ciekawych ustawień oferuje aplikacja JBL Headphones. Od podstawowych, jak sprawdzenie procentowego stanu naładowania baterii, włączenie funkcji ANC/Ambient Aware/TalkThru, ustawienie EQ (gotowe presety plus możliwość ich korygowania) i trybu Audio/Video, po możliwość przypisania słuchawkom konkretnych gestów, uruchomienie VoiceAware (i ustalenie jednego z trzech poziomów Low/Mid/High) czy też włączenie funkcji lokalizowania zapodzianych gdzieś słuchawek (Find My Buds). Na szczególną uwagę zasługuje możliwość "skastomizowania" funkcji ANC, która obejmuje wł./wył. Adaptive ANC, Leakage Compensation (kompensacja "wyciekającego" dźwięku w czasie rzeczywistym), Ear Canal Compensation oraz Ear Canal Test ("skan" ucha i dostosowanie redukcji szumów do jego kształtu).

Jakość brzmienia

Live Pro 2 zachowują charakterystyczną dla słuchawek średniej i wyższej klasy JBL-a spójność brzmienia. Ich brzmienie można określić jako płynne i gęste, a jednocześnie bogate w szczegóły. W rozpatrywanej klasie cenowej opisywane "pchełki" z pewnością stanowią jedną z ciekawszych propozycji.

JBL Live Pro 2 TWS

Bas jest tu prowadzony równo, ma niezbyt zróżnicowany charakter, ale zachowuje motoryczność i niezłą kontrolę. Bez wątpienia stanowi atut Live Pro 2: solidną, wcale nie tak oczywistą w przypadku "dokanałówek" o podobnym kształcie podstawę dla pozostałych przedziałów pasma. Niskie składowe są obfite, głębokie, mają zaokrąglone krawędzie, ale stosunkowo niski poziom podbarwień sprawia, że odsłuch jest przyjemny i relaksujący.

JBL Live Pro 2 TWS

Dobrze dociążone, a przez to pasujące do basu tony średnie brzmią w sposób wciągający – nie są ani zbyt "przepalone", ani tym bardziej nadmiernie analityczne, co mogłoby wynikać np. z rozjaśnienia brzmienia. Niemniej są wystarczająco świeże, przejrzyste i otwarte, by oddać bogactwo bardziej złożonej muzyki oraz treściwe i komunikatywne wokale. Generalnie rzecz biorąc, średnicę można określić jako plastyczną i spójną z pozostałymi zakresami.

Na wyróżnienie zasługuje mikrodynamika górnego skraju pasma – wszystkie drobne dźwięki są podane "jak na tacy" (...)

Wysokie tony są wyraziste, aczkolwiek nie tak precyzyjne, jak w droższych konstrukcjach. Nie brakuje im jednak dźwięczności ani spontaniczności. W ich brzmienie wpisana jest pewna łagodność, dzięki której przekaz nigdy nie sprawia wrażenia natarczywego. Na wyróżnienie zasługuje mikrodynamika górnego skraju pasma – wszystkie drobne dźwięki są podane "jak na tacy", co wywołuje znakomity efekt podczas odsłuchu takich płyt, jak np. "The View" Maćka Pysza.

JBL Live Pro 2 TWS

Z kolei możliwości makrodynamiczne Live Pro 2 nie rzucają na kolana, różnice pomiędzy naprawdę głośnymi i cichymi fragmentami nie są szczególnie kontrastowe. Dźwięk pozostaje jednak całkiem rytmiczny, a ogólna skala dynamiczna jest nakreślona sensownie – finał "The Grudge" zespołu Tool (stream z TIDAL-a) został przekazany z niezłym "wykopem".

Pod względem przestrzenności i rekonstrukcji sceny muzycznej słuchawki JBL-a prezentują poziom typowy dla swojej grupy cenowej. Scena jest zogniskowana głównie w obrębie pierwszego planu, a informacja o głębi jest przekazywana w sposób uproszczony. Dopiero włączenie playlisty 360 Reality Audio (TIDAL) przynosi znaczną poprawę we wspomnianych aspektach i ciekawy, momentami wręcz zaskakujący efekt "wyjścia muzyki z głowy".

Podsumowanie

Atrakcyjność słuchawek Live Pro 2 polega na braku ewidentnie słabych punktów, a bardzo dobre wykonanie i funkcjonalność tylko ją wzmacniają. Samo brzmienie charakteryzuje się dużą uniwersalnością i małą wrażliwością na rodzaj odtwarzanej muzyki.

Werdykt: JBL Live Pro 2 TWS

 • Jakość dźwięku

 • Jakość / Cena

 • Wykonanie

 • Możliwości

Plusy: Estetyczny wygląd i solidne wykonanie. Efektywna, rozbudowana funkcja ANC. Barwne, oparte na głębokim basie, całkiem szczegółowe brzmienie.

Minusy: Niekompatybilne z kodekami aptx HD/Adaptive. Komunikaty głosowe (Voice Prompts) nakładają się na głos Asystenta.

Ogółem: Może jeszcze nie sztos, ale z pewnością kawał dobrego, solidnego brzmienia.

Ocena ogólna:

PRODUKT
JBL Live Pro 2 TWS
RODZAJ
Słuchawki Bluetooth
CENA
699zł
WAGA
4,8g szt. (9,6g łącznie)
DYSTRYBUCJA
Suport sp. z o.o. s.k.
www.jbl.com.pl
NAJWAŻNIEJSZE CECHY
 • Przetworniki: dynamiczne, 11mm
 • Pasmo przenoszenia: 20Hz–20kHz
 • Impedancja: 16Ω
 • Czułość: 105dB SPL przy 1kHz
 • Maks. SPL: 93dB
 • Czułość mikrofonu: -38dBV/Pa przy 1kHz
 • Wersja Bluetooth: 5.2
 • Wersja profilu Bluetooth: A2DP V1.3, AVRCP V1.6, HFP V1.7
 • Zakres częstotliwości nadajnika Bluetooth: 2,4GHz–2,4835GHz
 • Moc nadajnika Bluetooth: <12dBm
 • Modulacja nadajnika Bluetooth: GFSK, π/4 QPSK, 8DPSK
 • Zasilanie: 5V, 1A
 • Typ baterii słuchawkowych: litowo-polimerowe (65mA/3,85V)
 • Typ baterii etui ładującego: litowo-polimerowa (580mA/3,85V)
 • Czas ładowania: 2 godz. od całkowitego rozładowania; bezprzewodowo 4godz. od całkowitego rozładowania
 • Czas odtwarzania muzyki: do 10godz. z wył. ANC, do 8godz. z wł. ANC, do 6godz. z wł. True Adaptive ANC
 • Maksymalna temperatura pracy: 45°C
 • W zestawie: słuchawki JBL LIVE PRO 2 TWS, etui ładujące, kabel do ładowania USB typu C, 3x silikonowe gumki (S/M/L)