s-e-r-v-e-r-a-d-s-3

gadżety

Audio-Technica ATH-M50xBT2

test |
Słuchawki bezprzewodowe - Audio-Technica ATH-M50xBT2

Relatywnie niedrogie słuchawki ATH-M50xBT2 pokazują, jak wiele zalet może łączyć dopracowana koncepcja akustyczna.

Seria słuchawek "M" Audio-Techniki obejmuje przystępne cenowo modele bez- i przewodowe. Nowe w tej rodzinie ATH-M50xBT2W plasują się w górnej połówce stawki. Jak wskazuje ich nazwa, jest to druga generacja bezprzewodowych "pięćdziesiątek" (pierwsze wycofano już z oferty). Jakie usprawnienia przynoszą i jakie brzmienie oferują?

Budowa i funkcjonalność

Druga generacja z zewnątrz niewiele różni się od pierwszej. Nowością jest zwracający uwagę kolor "latern glow", czyli rozświetlony... ceglasty (muszle, widelce oraz detale na pałąku). Na szczęście BT2 można także kupić w bezpiecznej czerni. Swoją drogą to szczególne upodobanie Audio-Techniki do "żarówiastych" kolorów jest tyleż oryginalne, co kontrowersyjne.

Audio-Technica ATH-M50xBT2

Podobnie jak w "jedynkach", mamy tu do czynienia z modelem wokółusznym. Muszle są płytkie, w zasadzie okrągłe, aczkolwiek zakończono je płaskimi, owalnymi rondami, do których przyczepiono poduszki. Te z kolei są cienkie i obszyte sztuczną skórą. Podobny materiał pojawia się na pałąku. Niestety podczas rozciągania (tj. gdy słuchawki założymy na głowę) na jego górnej części z wytłoczoną nazwą producenta skóra się marszczy i tworzą się fałdy, co nie wygląda zbyt zachęcająco. Wnętrze pałąka wzmocniono stalową szyną, na której zakończeniach naniesiono podziałkę w postaci poziomych nacięć. Z kolei wyraźne oznaczenia kanałów umieszczono na okrągłych elementach masywnych przegubów.

Cała "operation area" znajduje się z lewej strony. Są tam: gniazdo USB-C do ładowania baterii, LED-owy wskaźnik jej naładowania, konektor minijack 3,5mm do odsłuchu przewodowego, przycisk multifunkcyjny (zasilanie, play/pause, odbieranie połączeń), regulatory głośności (+/–), a także przycisk wywołujący asystenta głosowego (np. Siri). Oprócz tego w lewej muszli znalazły się dwa dookólne mikrofony MEMS wykorzystujące technikę kształtowania wiązki – to jedno z ulepszeń w stosunku do poprzedniej generacji. Inne usprawnienia dotyczą m.in. parowania wielopunktowego, dzięki któremu słuchawki mogą pozostać połączone jednocześnie z dwoma urządzeniami Bluetooth. "Dwójki" obsługują także funkcję Google Fast Pair, co pozwala na ich szybkie parowanie z urządzeniami mobilnymi opartymi na Androidzie.

Audio-Technica ATH-M50xBT2

Spore wrażenie robią możliwości dotyczące baterii. BT2 po naładowaniu "pod korek" mogą pracować aż do 50 godzin, co czyni je jednymi z najdłużej działających modeli bezprzewodowych na rynku. Z pewnością przyda się funkcja szybkiego ładowania: zaledwie 10-minutowe połączenie z ładowarką (przez złącze USB-C) zapewni słuchawkom ok. 3 godzin bezprzewodowej pracy. Pełny cykl ładowania modelu ATH-M50xBT2 trwa niespełna cztery godziny.

Bas jest dobrze kontrolowany, pewny i solidny.

Na pochwały zasługuje aplikacja przygotowana przez Audio-Technikę (doskonałe wrażenie robi jej minimalistyczny interfejs). Pozwala ona na personalizację i dostosowanie parametrów (equalizer) pracy słuchawek do swoich preferencji. Wyróżniającą się funkcją jest tryb niskiego opóźnienia (Low Latency Mode), który pozwala zachować synchronizację dźwięku z obrazem, gwarantując tym samym płynną transmisję strumieniową. Świetnie sprawdza się to np. podczas oglądania filmów czy grania w gry. Ponadto dostępny jest tryb Side Tone (High/Low), który pozwala na odsłuch własnego głosu w słuchawkach podczas prowadzenia połączeń telefonicznych czy wideorozmów. Z punktu widzenia osoby zainteresowanej jak najlepszą jakością brzmienia znakomitą wiadomością jest obsługa przez słuchawki BT2 kodeka LDAC (oprócz tego także AAC i SBC).

Audio-Technica ATH-M50xBT2

Konstrukcja słuchawek Audio-Techniki jest składana: wystarczy złapać kciukiem i palcem środkowym za obie muszle, a następnie wepchnąć je pod pałąk, by BT2 złożyły się w rogalik. Docisk muszli do uszu/głowy zapewnia należytą izolację akustyczną od otoczenia (jest tylko pasywna) i, co ważne, nie odbywa się kosztem komfortu, który należy określić jako wysoki. Nie jest to oczywiście poziom wielokrotnie droższych "nauszników" (na myśl przychodzą mi zwłaszcza topowe Sennheisery), ale bez wątpienia ATH-M50xBT2W są wygodne, co w przypadku modeli bezprzewodowych ma kolosalne znacznie.

Wyposażenie można uznać za standardowe. W jego skład wchodzą 30cm przewód ładujący USB (A→C), 120-centymetrowej długości kabel audio zakończony pozłacanymi minijackami 3,5mm, a także skórzany pokrowiec.

Audio-Technica ATH-M50xBT2

Jakość brzmienia

Brzmienie ATH-M50xBT2 tworzy zrównoważoną, zgrabnie ułożoną całość. Balans tonalny jest typowy dla Audio-Techniki – mamy do czynienia z dźwiękiem spójnym, świeżym i otwartym, pełnym i witalnym, niepozbawionym zarówno odrobiny ciepła, jak i szczegółów.

Bas jest dobrze kontrolowany, pewny i solidny. Nie schodzi szczególnie nisko, nie buduje zaskakującej głębi, ale też nie budzi większego niedosytu. Kontrabas o wyraźnych konturach nabiera pożądanej miękkości i ciepła, a perkusyjna stopa produkuje szybkie, pewne i soczyste uderzenia – bardzo przyjemnie za pośrednictwem "pięćdziesiątek" zabrzmiała np. nowa muzyka Jeffa Densona, Romaina Pilona i Briana Blade'a (TIDAL).

Audio-Technica ATH-M50xBT2

Nie zawodzi także ekspresja środkowej części pasma. Charakteryzuje ją płynność, łagodność i przejrzystość akustyczna. Instrumenty oraz wokale mają ładną barwę i są pozbawione śladów chropawości. Lekkie ocieplenie sprawia, że wrażenie ich obecności staje się bardziej namacalne. W konsekwencji przekaz można określić jako fizjologiczny, angażujący i przyjemny dla ucha.

Przejście w zakres sopranów jest spójne i nie budzi najmniejszych zastrzeżeń. Selektywna, detaliczna i precyzyjna góra nie wpuszcza pomiędzy instrumenty zbyt wiele powietrza i aury, ale też nie razi sztucznością i wyostrzeniem, dzięki czemu nawet długie odsłuchy nie powodują fatygi. Ogólna jakość tego zakresu sugeruje znacznie wyższy od faktycznego przedział cenowy.

Audio-Technica ATH-M50xBT2

Zjawiska przestrzenne zasługują na uznanie, mimo że nie epatują nadzwyczajnym rozbudowaniem. Wyrażają się przede wszystkim w świetnym ogniskowaniu pozornych źródeł dźwięku, czytelnej gradacji planów i bardzo dobrej stereofonii.

Podsumowanie

ATH-M50xBT2 mogę śmiało polecić każdemu, kto szuka słuchawek o kulturalnym, angażującym, precyzyjnym i zarazem barwnym brzmieniu. W moim odczuciu jest to bardzo uniwersalna, warta swojej ceny konstrukcja.

Werdykt: Audio-Technica ATH-M50xBT2

 • Jakość dźwięku

 • Jakość / Cena

 • Wykonanie

 • Możliwości

Plusy: Bardzo wygodne i funkcjonalne (aplikacja). Świetna bateria. Szczegółowe, precyzyjne, barwne, nieagresywne brzmienie.

Minusy: Pofałdowany pałąk do poprawy.

Ogółem: Każdy rodzaj muzyki brzmi na nich co najmniej dobrze.

Ocena ogólna:

PRODUKT
Audio-Technica ATH-M50xBT2
RODZAJ
Słuchawki Bluetooth
CENA
999zł
WAGA
307g
DYSTRYBUCJA
Audio Klan
www.audioklan.pl
NAJWAŻNIEJSZE CECHY
 • Konstrukcja: zamknięta, wokółuszna
 • Przetworniki: dynamiczne, 45mm
 • Pasmo przenoszenia słuchawek: 15Hz–28kHz
 • Pasmo przenoszenia mikrofonu: 85Hz–15kHz
 • Czułość słuchawek: 99dB/mW
 • Obsługa standardu Bluetooth 5.0
 • Obsługiwane kodeki: SBC, AAC i LDAC
 • Czas pracy na baterii: do 50 godz.
 • Funkcja szybkiego ładowania: 10 minut daje do 3 godz. użytkowania
 • Obsługa rozwiązania Google Fast Pair
 • Funkcja parowania wielopunktowego
 • Kompatybilność z asystentami głosowymi
 • Opcja odsłuchu własnego głosu w słuchawkach podczas rozmów – tzw. samosłyszalność
 • Tryb niskiego opóźnienia (Low Latency Mode) – aktywowany z poziomu aplikacji Audio-Technica Connect
 • Możliwość personalizacji brzmienia i innych ustawień z wykorzystaniem aplikacji Audio-Technica Connect
 • Akcesoria: kabel jack 3,5mm (1,2m), kabel USB-A→USB-C (30cm), skórzany pokrowiec