s-e-r-v-e-r-a-d-s-3

kino domowe

Denon Home Sound Bar 550

test |
Subwoofer - Denon Home Sound Bar 550

Sprawdziliśmy, czy najmniejszy soundbar w ofercie marki Denon, jest w stanie zapewnić satysfakcjonujące efekty dźwiękowe w kinie domowym.

W ofercie Denona jest pokaźna ilość soundbarów, zarówno w postaci pojedynczej listwy, jak i kombinacji kilku komponentów np. listwa plus aktywny bezprzewodowy subwoofer, ewentualnie głośniki surround. Model Home Sound Bar 550 to najnowsza i zarazem najprostsza konstrukcja spośród soundbarów w katalogu Denona. Mimo swoich niewielkich gabarytów wyróżniają się eleganckim wzornictwem i dużymi możliwościami w przetwarzaniu sygnałów.

Budowa

Nowy soundbar Denona może się podobać. To smukła listwa o zaledwie 65-centymetrowej szerokości, co czyni ją jedną z mniejszych dostępnych obecnie na rynku. Front urządzenia jest pokryty eleganckim płótnem akustycznym, które częściowo zachodzi na tylną ściankę. Na górnym panelu jest efektownie prezentujący się, dodatkowy system regulacji głośności oraz trybu pracy. Wystarczy zbliżyć rękę do górnej części urządzenia, aby pojawił się podświetlony panel regulacyjny.

Całość prezentuje świeżą i nowoczesną formę. Tylna część soundbaru również prezentuje się okazale, chociażby ze względu na sporą ilość złączy, jak na tego typu urządzenie. Użytkownik może skorzystać z wejścia i wyjścia HDMI, aby połączyć soundbar z telewizorem albo odtwarzaczem Blu-ray. Na uwagę zasługuje fakt, że złącza HDMI obsługują sygnał wideo w standardzie 4K. Ponadto Denon jest w stanie zdekodować ścieżki audio zapisane w formacie Dolby Atmos, co wciąż jest rzadkością w przypadku soundbarów. Wśród gniazd są oczywiście takie klasyki, jak cyfrowe wejście optyczne, koaksjalne wejście analogowe stereo 3,5mm, a także wejście USB i wejście internetowe, umożliwiające wpięcie się w domową sieć za pośrednictwem stałego łącza.

Denon Home Sound Bar 550

Denon Home Sound Bar 550 obsługuje również sieć Wi-Fi, a także spełnia standardy dla systemów HEOS. Można więc go doposażyć w dodatkowe głośniki w bezprzewodowym systemie domowej rozrywki. Możemy też dokupić aktywny subwoofer, który bezproblemowo będzie się łączył bezprzewodowo z listwą.

Ten soundbar bazuje na czterokanałowym wzmacniaczu klasy D obsługującym dwa głośniki wysokotonowe o średnicy 19mm oraz dwa głośniki szerokopasmowe o średnicy 55mm. Oprócz tego, dla wzmocnienia pasma niskich tonów, zdecydowano się na użycie trzech pasywnych membran. Użytkownik ma do dyspozycji pilota zdalnego sterowania, a za jego pośrednictwem możliwość regulacji trybu dźwięku oraz jego charakteru.

Denon Home Sound Bar 550

Jakość dźwięku

Denon Home Sound Bar 550 ma stosunkowo niewielką, kompaktową obudowę, a mimo to jego brzmienie jest zaskakująco potężne, masywne i gęste. Z pewnością zrobi wrażenie na minimalistach, poszukujących kompaktowego urządzenia, będącego alternatywą dla kinowego zestawu kolumn głośnikowych.

Podczas oglądania filmów słyszalny był mocny, silny, zdecydowany bas, którego poziom wzmocnienia mogłem regulować za pośrednictwem pilota. Nawet w pomieszczeniu o powierzchni przekraczającej 30-metrów kwadratowych udało mi się uzyskać bas o imponującej głębi. Było to dla mnie dużym zaskoczeniem – nie odczuwałem też potrzeby wzmocnienia najniższych tonów poprzez zastosowanie aktywnego subwoofera. Naturalnie osoby, którym jednak tego basu będzie brakowało, mogą dokupić bezprzewodowy aktywny subwoofer DSW-1H i wówczas efekty dźwiękowe będą bardziej spektakularne.

Denon Home Sound Bar 550

Kolejnym krokiem w rozbudowie naszego systemu kina domowego opartego na Home Sound Bar 550 może być dokupienie głośników dźwięku otaczającego z serii Denon Home spośród modeli: 150, 250, lub 350. Dzięki zastosowaniu tych głośników zapewnimy sobie rozległą panoramę dźwiękową i wrażenia, jak z zaawansowanych systemów kina domowego. Natomiast jeśli ktoś nie ma takiej potrzeby, to sama listwa zapewni satysfakcjonujący dźwięk kinowy, choć trzeba się liczyć z pewnymi ograniczeniami w kreowaniu sceny dźwiękowej. O ile bowiem bas imponuje, to jeśli chodzi o przestrzenność brzmienia, nie jest już tak słodko.

Sama listwa niespecjalnie starała się wychodzić z efektami surround na boki, czy do góry, nawet jeśli w odtwarzaczu Blu-ray wylądował film "Pierwszy Człowiek", ze ścieżką dźwiękową w formacie Dolby Atmos. Scena startu rakiety Saturn V nie wywołała efektu "wow", jak było to w przypadku niedawno recenzowanego soundbaru Polk Audio Magnifi 2. Większość odgłosów i efektów, które powinny znaleźć się nad widzem lub z tyłu po bokach, powędrowała do przodu. Odgłosy dochodziły głównie z listwy, nie było więc namacalnej, wirtualnej sceny z dźwiękami zawieszonymi w przestrzeni, jak w przypadku wspomnianego Polk Audio Magnifi 2.

Denon Home Sound Bar 550

Podczas projekcji filmu zwracałem uwagę na to, jak soundbar Denona radzi sobie z pokazaniem różnic między ścieżką dźwiękową w formacie Dolby Digital a Dolby Atmos. Nie było wyraźnej różnicy, choć powinna być. Denon miał spore problemy z wyraźnym pokazywaniem efektów w Dolby Atmos. Dynamika również nie zachwycała, potężny huk silników podczas startu rakiety nośnej był wyraźnie stonowany i złagodzony.

W rezultacie dźwięk sprawiał wrażenie zbitego w jednym miejscu, a cała scena dźwiękowa, mocno ograniczona przestrzennie. Można temu zaradzić dokupując dodatkowe, bezprzewodowe głośniki surround, ale wiąże się to z dodatkową inwestycją.

Denon jest w stanie zdekodować ścieżki audio zapisane w formacie Dolby Atmos, co wciąż jest rzadkością w przypadku soundbarów.

Na koniec kilka słów o muzyce odtwarzanej w stereo za pośrednictwem Denon Home Sound Bar 550. Otóż ten soundbar poradził sobie z tym zadaniem całkiem dobrze, zwłaszcza gdy uruchomiłem tryb Pure. Sprawił on, że muzyka została odfiltrowana z nadmiernie wyeksponowanego basu czy nazbyt dających się we znaki wysokich tonów. Wprawdzie brzmienie było nieco mniej efektowne, ale za to bardziej wyrównane, co do odtwarzania muzyki ze smartfona przy użyciu Bluetooth, jest w zupełności wystarczające.

Denon Home Sound Bar 550

Podsumowanie

Zaletami Home Sound Bar 550 są przede wszystkim jego gabaryty i solidny bas. Jeśli chodzi o wielkość urządzenia, to dzięki niewielkim rozmiarom jest bardzo łatwe do ustawienia w bezpośrednim sąsiedztwie telewizora. Z kolei potęga brzmienia basu jest zaskakująca w stosunku do tak małej, nierzucającej się w oczy listwy.

Jest to na wskroś nowoczesne urządzenie zdolne do przetwarzania dźwięku w formacie Dolby Atmos, a także wystarczająco dobrze wyposażone w złącza, co umożliwia konfiguracje z różnymi źródłami sygnału audio i wideo. Do słabszych stron należy zaliczyć dość skromnie reprodukowaną przestrzeń, a także niezbyt mocną dynamikę. Jeśli jednak zdecydujemy się z czasem rozbudować nasz system kina domowego opartego na listwie Home Sound Bar 550, to dokupienie dedykowanych, bezprzewodowych głośników surround, będzie dobrym posunięciem.

Werdykt: Denon Home Sound Bar 550

 • Jakość dźwięku

 • Jakość / Cena

 • Wykonanie

 • Możliwości

Plusy: Bas o zaskakującej sile przebicia i zasięgu, jak na tak niewielka listwę. Brzmienie z kinowym zacięciem o sporej masie i sile przebicia. Tryb Pure w stereo oferuje najczystszy przekaz brzmienia.

Minusy: Ograniczona scena dźwiękowa i pewne niedostatki w dynamice.

Ogółem: Home Sound Bar 550 sprawdzi się zarówno w mniejszych, jak i większych pomieszczeniach. To funkcjonalny, małogabarytowy, a więc łatwy w ustawieniu, ładnie prezentujący się soundbar, Do pełni szczęścia, w kwestii budowy przestrzeni, przydadzą się jednak opcjonalne bezprzewodowe głośniki surround.

Ocena ogólna:

PRODUKT
Denon Home Sound Bar 550
RODZAJ
Soundbar
CENA
2.999 zł
WAGA
3,3 kg
WYMIARY (S×W×G)
650×75×120 mm
DYSTRYBUCJA
Horn Distribution S.A.
www.horn.pl
NAJWAŻNIEJSZE CECHY
 • Dekodowanie Dolby Atmos
 • Denon Dialogue Enhancer: regulacja czytelności dialogów
 • Trzy tryby EQ: Muzyka, Film, Noc
 • Tryb Pure
 • Sterowanie głosowe poprzez Google Assistant
 • Bluetooth 3.0, Wi-Fi, HEOS
 • HDMI z ARC i 4K (wejście i wyjście), cyfrowe wejście optyczne, 3.5mm koncentryczne wejście analogowe, wejście USB, wejście LAN RJ-45
 • Bezprzewodowy subwoofer (opcja)
 • Platforma Google Chromecast dostępna poprzez Wi-Fi
 • 4-kanałowy wzmacniacz klasy D
 • 2x19mm głośnik wysokotonowy
 • 4x55mm głośnik pełnozakresowy z celulozową membraną
 • 3x50/90mm membrana pasywna wzmacniająca bas
 • Pilot zdalnego sterowania
 • Dostępne kolory: czarny