s-e-r-v-e-r-a-d-s-3

gadżety

Harman Kardon Citation Oasis DAB

test |
Głośnik bezprzewodowy - Harman Kardon Citation Oasis DAB

Harman Kardon przygotował radiobudzik DAB+ z asystentem głosowym Google, łącznością Wi-Fi, Airplay i Bluetooth oraz bezprzewodowym ładowaniem Qi.

Oasis DAB to kolejny element układanki o nazwie Citation. W tej chwili seria ta stanowi najbardziej rozbudowaną i kompletną rodzinę głośników bezprzewodowych/multiroom w ofercie marki Harman Kardon. Nowy głośnik dowodzi, że projektanci nie narzekają na brak pomysłów. Do Wi-Fi, Airplay i Bluetootha tym razem dodali odbiornik DAB/DAB+ i... bezprzewodowe ładowanie Qi, a całość zamknęli w wyjątkowo zgrabnej obudowie, więc aż się prosi, by Oasis umieścić na nocnym stoliku. Co takiego oferuje ten radiobudzik?

Budowa i funkcjonalność

Oasis to mały elegant. Odziano go w tkaninę z mieszanki wełny, odpornej na brud, trudnopalnej, produkowanej przez firmę Kvadrat, i przyozdobiono czytelnym wyświetlaczem. Imitujące aluminium panele górny oraz dolny dopełniają obrazu urządzenia, które ma nie tylko dobrze grać, ale też wyglądać. Ścianka górna to jednocześnie centrum sterowania.

Pośrodku umieszczono okrągły pad dla smartfonów z obsługą technologii Qi (ładowanie indukcyjne; zob. Warto wiedzieć), a z przodu kilka dotykowych przycisków, w tym cztery służące do programowania stacji radiowych (1–4), regulację głośności, selektor źródeł, selektor stacji radiowych, budzik oraz, pośrodku, fizyczny przycisk multifunkcyjny (10-minutowa drzemka, pauza/odtwarzanie, skanowanie stacji radiowych). Przy krawędzi frontowej umiejscowiono dwa mikrofony, dzięki którym głośnikiem można sterować, wydając komendy głosowe (za pomocą asystenta ustawimy np. alarmy i listę odtwarzania do pobudki).

Harman Kardon Citation Oasis DAB

Tył głośnika jest w większości pokryty tkaniną, ale znalazło się tam również miejsce na gniazdo zasilające (klasyczna "ósemka"), gniazdo anteny DAB (w zestawie), port USB-A do ładowania przewodowego smartfonu/tabletu, serwisowe gniazdo micro-USB, 3,5mm złącze AUX oraz trzy przełączniki pozwalające wyłączyć mikrofony, przyciemnić wyświetlacz i włączyć tryb nocny (w którym od północy do godz. 6.00 głośnik nie łączy się z siecią Wi-Fi). W spód głośnika wmontowano przycisk przywracający ustawienia fabryczne, drugie gniazdo serwisowe oraz baterię (wymienną) CR2032 służącą do podtrzymania pamięci.

Harman Kardon Citation Oasis DAB

Konfiguracja Oasisa jest dziecinnie prosta – wystarczy użyć aplikacji Google Home. Można także skorzystać z "apki" typu Bubble UPNP i odtwarzać pliki z dysków sieciowych. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by wykorzystać funkcjonalność multiroom i sparować głośnik z innymi przedstawicielami serii Citation – wówczas tej samej muzyki można słuchać w całym domu albo też w każdym pomieszczeniu, w którym znajduje się głośnik, włączyć coś innego.

Jakość brzmienia

Audiofilski budzik? Bez przesady. Bez wątpienia jednak Oasis zasługuje na uwagę, bo pomimo niewielkich rozmiarów potrafi wygenerować dźwięk o całkiem sensownej skali. Sprzyja temu nacisk położony na niskie tony – chodzi oczywiście o midbass, bo o dolinie infradźwięków nie ma co marzyć. Ale i tak jest nieźle, muzyki słucha się przyjemnie, zarówno przez Chromecasta, Bluetooth, jak i odbiornik DAB/DAB+. Zwłaszcza, że bas nie jest twardy i suchy – przeciwnie, np. uderzenia stopy mają swoją masę, a do tego są całkiem szybkie. Reasumując, jak na tak niewielką "skrzyneczkę", Oasis prezentuje naprawdę niezłe osiągi w dziedzinie niskich tonów.

Harman Kardon Citation Oasis DAB

Próg otwarcia dźwięku to w tym wypadku trzy pełne LED-owe wskaźniki. Początkowo barwy są matowe, a ograniczenie otwartości, żywości przekazu bardzo wyraźne. Zwiększenie głośności skutkuje brzmieniem zdecydowanie bardziej zadziornym. Najprzyjemniej słuchało mi się Oasisa "kilka tapnięć" poniżej wspomnianej wartości – nieco za połową skali (56%) dźwięk ma w sobie jeszcze nieco łagodności, a jednocześnie jest już na tyle otwarty, by nie ukrywać wielu szczegółów. Im głośniej, tym brzmienie staje się bardziej otwarte, ale też natarczywe, dlatego uchwycenie odpowiedniego balansu jest tak ważne.

(...) muzyki słucha się przyjemnie, zarówno przez Chromecasta, Bluetooth, jak i odbiornik DAB/DAB+.

Do jakiego rodzaju muzyki Oasis nadaje się najbardziej? Jest na tyle uniwersalny, że – akceptując wszystkie jego "naturalne" ograniczenia – poradzi sobie z każdym repertuarem, od popu, przez rock, electro, hip-hop aż po jazz, a nawet klasykę. Do pełni szczęścia brakuje tylko lepszej przestrzenności, ale i bez tego spokojnie da się żyć.

Warto wiedzieć

Qi (czi; po chińsku "przepływ energii") to standard ładowania bezprzewodowego, odbywającego się w ramach procesu zwanego indukcją elektromagnetyczną, opracowany przez Wireless Power Consortium (Międzynarodowe Konsorcjum Technologiczne).

Harman Kardon Citation Oasis DAB

W skład każdego zestawu Qi wchodzi elektroda ładująca (stacja bazowa, np. Oasis DAB) zapewniająca moc indukcyjną, podłączona do źródła zasilania. Drugim elementem jest dopasowane do stacji urządzenie (np. smartfon), które umieszcza się na wierzchu pada ładującego i które pobiera moc indukcyjną. Jak łatwo się domyślić, aby te dwa urządzenia się ze sobą "dogadały", muszą być wyposażone w tzw. cewkę indukcyjną. Nie każdy smartfon ją posiada, ale na rynku pojawiły się już specjalne adaptery do ładowania bezprzewodowego.

Podsumowanie

Oasisa można śmiało polecić każdemu, kto szuka niebanalnego, funkcjonalnego głośnika, nie tylko do sypialni. Pamiętając z jakiego rodzaju urządzeniem mamy do czynienia, należy przyznać, że nie ma on zbyt wielu wad. Przeważają zalety, na czele z wyglądem, funkcjonalnością i skalą dźwięku, więc pozostaje tylko cieszyć oko i ucho.

Werdykt: Harman Kardon Citation Oasis DAB

 • Jakość dźwięku

 • Jakość / Cena

 • Wykonanie

 • Możliwości

Plusy: Wygląd i funkcjonalność na piątkę z plusem. Brzmienie, z którym inne "radiobudziki" nie mają szans.

Minusy: Im głośniej, tym brzmienie staje się bardziej natarczywe. Stereofonia i przestrzeń mogłyby być lepsze.

Ogółem: Uniwersalny głośnik z serii Citation, który sprawdzi się nie tylko w sypialni.

Ocena ogólna:

PRODUKT
Harman Kardon Citation Oasis DAB
RODZAJ
Głośnik bezprzewodowy
CENA
849 zł
WAGA
1,2 kg
WYMIARY (S×W×G)
218×66×148 mm
DYSTRYBUCJA
Suport sp. z o.o. s.k.
www.jbl.com.pl
NAJWAŻNIEJSZE CECHY
 • Przetworniki: 2x45mm (pełnozakresowe)
 • Moc wyjściowa: 12W RMS
 • Stosunek sygnału do szumu: >80dBrA
 • Zasilanie: 100–240V, ~50/60Hz
 • Wersja Bluetooth: 4.2
 • Zakres częstotliwości nadajnika Bluetooth: 2402–2480MHz
 • Moc nadajnika Bluetooth: <10dBm
 • Modulacja nadajnika Bluetooth: GFSK, π/4 DQPSK, 8DPSK
 • Sieć bezprzewodowa: 802.11 a/b/g/n/ac (2,4GHz/5GHz)
 • Zakres częstotliwości nadajnika Wi-Fi 2,4GHz: 2412–2472MHz (częstotliwość 2,4GHz dla pasma ISM, 11 kanałów w USA, 13 kanałów w Europie i innych lokalizacjach)
 • Modulacja nadajnika Wi-Fi 2,4GHz: DBPSK, DQPSK, CCK, QPSK, BPSK, 16QAM, 64QAM
 • Modulacja nadajnika Wi-Fi 5GHz: QPSK, BPSK, 16QAM, 64QAM, 256QAM
 • Zakres częstotliwości nadajnika Wi-Fi 5GHz: 5,15–5,35GHz, 5,470–5,725GHz, 5,725–5,825GHz
 • Obsługiwane formaty audio: HE-AAC, LC-AAC, MP3, Vorbis, WAV (LPCM), FLAC, Opus