s-e-r-v-e-r-a-d-s-3

gadżety

Harman Kardon Fly TWS

test |
Słuchawki bezprzewodowe - Harman Kardon Fly TWS Najlepszy Zakup

Są wodoszczelne, umożliwiają szybkie ładowanie i oferują 20 godzin odtwarzania muzyki - przetestowaliśmy nowe słuchawki Fly TWS marki Harman/Kardon.

Jednym z głównych argumentów przeciwko słuchawkom TWS (True Wireless, ang. prawdziwie bezprzewodowe), jest to, że łatwo je zawieruszyć. Teoretycznie powinny spoczywać w etui ładującym, ale w wielu (jeśli nie w większości) wypadkach to pobożne życzenie.

Fly TWS marki Harman/Kardon mają na to sposób: pozwalają zlokalizować słuchawki przy pomocy smartfona. Wystarczy zainstalować aplikację HK Headphones, a następnie (Settings→Find my buds) wygenerować sygnał dźwiękowy z każdej słuchawki z osobna lub z obu jednocześnie. A to dopiero początek możliwości tego modelu.

Harman Kardon Fly TWS

Budowa

Jeśli chodzi o wygląd, to TWS-y mają wszystkie atrybuty charakterystyczne dla serii Fly. Wyszukane wzornictwo przejawia się tu w takich elementach, jak okrągłe srebrne obwódki i skóra, którą pokryto panele dotykowe słuchawek oraz etui/ładowarkę. Ta ostatnia to zgrabna, mieszcząca się w dłoni szkatułka z logo producenta, solidnym metalowym zawiasem, gniazdem USB-C i wskaźnikiem ładowania. W jej wnętrzu jest jeszcze jeden diodowy indykator, który po otwarciu oznajmia włączenie, a następnie parowanie słuchawek. Każda słuchawka także ma swój LED-owy wskaźnik, który informuje np. o parowaniu czy rozładowującej się baterii. Wyposażenie wnętrza uzupełniają magnetyczne konektory (trzy na każdą słuchawkę) oraz maleńki przycisk, który przy pomocy szpilki pozwala wrócić do ustawień początkowych.

Harman Kardon Fly TWS

Obudowy słuchawek wykonano w większości z tworzywa – wyjątek stanowią metalowe tulejki oraz skórzane wstawki. Przetworniki (dynamiczne) mają średnicę 5,6mm i są bardzo dobrze chronione przez podwójne "maskownice". Wewnętrzne (czyli te bliżej głośników) mają postać siateczki, zaś te umieszczone nad nimi kształtem przypominają wirniki, co z pewnością ma swoje uzasadnienie akustyczne.

Funkcjonalność TWS-ów – oprócz możliwości ich zlokalizowania – uzupełniają: szybkie parowanie Fast Pair (dzięki któremu słuchawki od razu po wyjęciu z etui ładującego są połączone ze smartfonem z Androidem), zintegrowana usługa asystentów Google'a i Amazon Alexa, funkcja TalkThru i Ambient Aware (pierwsza obniża poziom głośności muzyki i jednocześnie wzmacnia głosy zewnętrzne, ułatwiając rozmowę, a druga aktywuje adaptacyjne tłumienie zakłóceń), odporność na pot i wodę (w stopniu IPX5), a także sterowanie dotykowe (lekkie stuknięcie lub przeciągnięcie palcem po słuchawce pozwala zwiększać/zmniejszać głośność, sterować odtwarzaczem, odbierać/odrzucać połączenia oraz uruchamiać TalkThru, Ambient Aware i asystenta głosowego; funkcje te przypisujemy słuchawkom poprzez aplikację Harman Kardon Headphones).

Harman Kardon Fly TWS

Wracając do baterii – Fly TWS wyposażono w akumulator litowo-jonowy o pojemności 55mAh, co powinno wystarczyć na mniej więcej 6 godzin słuchania muzyki. Z kolei etui ma wbudowaną baterię o pojemności 450mAh, co powinno dać kolejne 14 godzin. Czas ładowania (od pełnego rozładowania) wynosi mniej niż dwie godziny, a funkcja szybkiego ładowania oznacza, że już po 10 minutach słuchawki zgromadzą zapas energii potrzebnej na godzinę pracy.

Wspomniana aplikacja Harman Kardon Headphones dostępna bezpłatnie w sklepie Play i App Store pozwala m.in. na zaktualizowanie firmware'u słuchawek oraz zmianę brzmienia – do tego celu służą gotowe presety EQ (Jazz, Vocal i Bass), jak również możliwość ustalenia własnej charakterystyki w zakresie od 32Hz do 16kHz.

Harman Kardon Fly TWS

Jakość brzmienia

Fly TWS zachowują bardzo dobry balans zarówno pomiędzy poszczególnymi zakresami pasma, jak i pomiędzy spontanicznością brzmienia a spokojem i umiarem. Są żywiołowe, a jednocześnie muzykalne, co w efekcie daje dźwięk angażujący, niepozwalający się nudzić, ale też nienachalny i niemęczący.

Równowaga tonalna i skala ich dźwięku nie pozostawia niedosytu, acz trzeba zaznaczyć, że słuchawki te są dość duże i ich prawidłowe umieszczenie w uszach, zwłaszcza początkowo, może stanowić pewien problem. Gdy się już z tym uporamy, muzyka zaskoczy nas energią, drive'em i obfitym basem.

Harman Kardon Fly TWS

Niskie składowe nie są może szczególnie szybkie i konturowe, jednak TWS-om trudno zarzucić niedostateczną kontrolę basu. Zapas dynamiki, jaki oferują, także należy ocenić wysoko – małe przetworniki świetnie radzą sobie z przetwarzaniem trudnych fragmentów muzycznych.

Zapas dynamiki, jaki oferują, także należy ocenić wysoko – małe przetworniki świetnie radzą sobie z przetwarzaniem trudnych fragmentów muzycznych.

W średnim zakresie pasma Fly TWS zachowują się równie solidnie: są przejrzyste i zarazem gęste. Barwy są "miękkie" i nasycone, pozwalają docenić harmonię i naturalność brzmienia. Dźwięki z tego zakresu mają też właściwą konsystencję i "ciężar". Głosy wokalistów brzmią realistycznie (np. chrypa Kazika w utworze "Wojny"), a instrumenty akustyczne, zwłaszcza gitary, mają właściwą barwę ("March March" The Chicks).

Harman Kardon Fly TWS

Brzmienie górnego skraju pasma jest stosunkowo łagodne, ale zachowuje przy tym dobrą detaliczność i całkiem niezłą rozdzielczość. Stereofonia może się wyłącznie podobać, acz zjawiska przestrzenne, jak to w słuchawkach dokanałowych często bywa, obejmują skróconą perspektywę i są kreowane dość oszczędnie.

Podsumowanie

Słuchawki Fly TWS mają całkiem sporo charakteru i temperamentu. Ich brzmienie jest dynamiczne, żywiołowe, soczyste i bogate w detale. Poradzą sobie z różnymi gatunkami muzycznymi: od jazzu przez rock progresywny aż do metalu, co tylko zwiększa ich atrakcyjność.

Werdykt: Harman Kardon Fly TWS

 • Jakość dźwięku

 • Jakość / Cena

 • Wykonanie

 • Możliwości

Plusy: Estetyczny wygląd, znakomita funkcjonalność i pełne, dynamiczne, jak również szczegółowe brzmienie.

Minusy: Są stosunkowo duże, w związku z czym ich prawidłowe umieszczenie w uszach może stwarzać pewne problemy.

Ogółem: Jedne z ciekawszych na rynku słuchawek dokanałowych True Wireless, łączących wiele zalet, których nie oferuje bezpośrednia konkurencja.

Ocena ogólna:

PRODUKT
Harman Kardon Fly TWS
RODZAJ
Słuchawki Bluetooth
CENA
849 zł
WAGA
7,7g/szt. (15,4g razem) + 59,2g (etui ładujące)
DYSTRYBUCJA
SUPORT sp. z o.o. s.k.
www.jbl.com.pl
NAJWAŻNIEJSZE CECHY
 • Rodzaj i rozmiar przetwornika: dynamiczny; 5,6mm
 • Pasmo przenoszenia: 10Hz–20kHz
 • Impedancja: 17Ω
 • Efektywność: 97dBSPL
 • Czułość mikrofonu: -6dBV@1kHz/Pa
 • Pasmo przenoszenia transmisji: 100Hz–8kHz
 • Moc nadawania Bluetooth: <13dBm
 • Modulacja nadawania Bluetooth: GFSK, π/4 DQPSK, 8DPSK
 • Pasmo przenoszenia Bluetooth: 2,402–2,480GHz
 • Wersja profiu Bluetooth: A2DP 1.3, AVRCP 1.5, HFP 1.6
 • Wersja Bluetooth: 5.0
 • Akumulatory w słuchawkach: 55mA/3,7V
 • Typ akumulatora etui ładującego: akumulator litowo-jonowy (450mA/3,7V)
 • Zasilanie: 5V/1A
 • Czas ładowania: <2godz. od pełnego rozładowania
 • Czas odtwarzania muzyki: do 6 godz.
 • Łączny czas odtwarzania muzyki z etui ładującym: maks. 20godz.
 • Akcesoria: wkładki dokanałowe, kabel do ładowania, etui ładujące, karta gwarancyjna, arkusz informacji o produkcie