s-e-r-v-e-r-a-d-s-3

gadżety

Sennheiser CX 300S

test |
Słuchawki dokanałowe - Sennheiser CX 300S

Przetestowaliśmy tanie i przyjemnie brzmiące słuchawki dokanałowe Sennheisera "na kablu", model CX 300S.

Chyba każdy miłośnik muzyki stanął kiedyś przed tym problemem: jakie tanie, ale dobre słuchawki kupić? Nie jest to łatwe, bo w przedziale cenowym do mniej więcej 200 złotych (zakładając, że kwota ta wyznacza granicę między słuchawkami cenowo przystępnymi a umiarkowanymi) wybór jest naprawdę spory. Co wybrać, czym się kierować?

W większości wypadków źródłem dźwięku będzie smartfon wyposażony w gniazdo minijack. Skoro tak, to może warto "przeprosić się" z modelami przewodowymi? Bluetooth zwykle nie oferuje lepszego dźwięku. Poza tym nie jest aż tak wygodny, jak może się wydawać, w końcu prędzej czy później każda bateria się rozładuje. Słuchawkowi "konserwatyści" mają więc swoje argumenty, a producenci słuchawek nie mają zamiaru utrudniać im życia. Na przykład Sennheiser zaoferował stosunkowo niedawno kilka modeli budżetowych, w tym CX 300S – "dokanałówki" z pilotem na kablu. Czy warto sobie nimi zawracać głowę?

Budowa

CX 300S prezentują się całkiem elegancko. Wyglądają na solidne i takie też są – to ważne, bo nieraz będą poddawane próbie na wytrzymałość. Co prawda w zestawie znajdziemy skórzane etui/portfelik do przechowywania, ale w praktyce "trzysetki" najczęściej będą lądowały w kieszeni zwinięte w kłębek. Sztywna wtyczka, dość gruby, płaski i nieplączący się kabel oraz ochrona w miejscu połączenia obudów/elementów dousznych z przewodem w postaci warstwy gumy (gdzie zaznaczono kanały) powinny zaradzić najczęstszym uszkodzeniom, do których należą przetarcia kabla.

Sennheiser CX 300S

Obudowy składają się w większości z plastiku. Tulejki są metalowe (w każdym razie takie sprawiają wrażenie) i "zatkane" pianką chroniącą przetworniki. Ozdobna "opaska" z tworzywa (w przypadku słuchawek w białej wersji kolorystycznej – perłowa) i maleńkie srebrne kapsle z logo Sennheisera dowodzą dbałości producenta o szczegóły. Estetykę i wytrzymałość poprawia także splitter. Z prawej strony na przewodzie umieszczono wygodny w obsłudze, jednoprzyciskowy pilot z mikrofonem (do sterowania połączeniami i muzyką). Słuchawki nie przenoszą szumu wynikającego z pocierania kabla o ubranie, a w każdym razie nie jest on zauważalny.

Słuchawki te brzmią całkiem autentycznie i szczerze, w każdym wypadku starając się angażować słuchacza w odbiór muzyki.

Zastaw akcesoriów jest skromny. Znajdziemy tam wkładki w czterech rozmiarach (XS, S, M, L) oraz pokrowiec z magnetycznym zapięciem.

Sennheiser CX 300S

Jakość brzmienia

Brzmienie słuchawek CX 300S przypomina mi trochę testowane niedawno CX 150BT. Ich równowaga tonalna także jest przesunięta w górę, choć w nieco mniej oczywisty sposób. Bas jest bardziej aktywny, choć ilościowo najniższe tony nie rzucają na kolana. Ich jakość w kontekście ceny jest jednak satysfakcjonująca. Są delikatnie zmiękczone, ale soczyste i selektywne, dzięki czemu nie ma większych problemów z wyłapaniem np. linii gitary basowej. Mocniejszy akcent położono na przełom średnicy i wysokich tonów, aczkolwiek brzmienie nie razi natarczywością.

Sennheiser CX 300S

Głosy są wyraźne, sybilanty nie kaleczą uszu, a góra ma metaliczny połysk, tu i ówdzie lubi "cyknąć", ale nie przejaskrawia, nie drażni i nie szarżuje przez cały czas. Tak ustawione brzmienie oznacza, że CX 300S powinny spodobać się tym, którzy przez większość czasu słuchają jazzu oraz muzyki klasycznej, jak i bardziej rockowo, a nawet metalowo zorientowanym miłośnikom muzyki. Chyba tylko fani hip-hopu mogą z małymi Sennheiserami w uszach poczuć się niedopieszczeni, ponieważ ekstremum w zakresie najniższych częstotliwości nie jest imponujące. Patrząc na rozmiar słuchawek, właściwie słuchaweczek, nie ma się czemu dziwić.

Sennheiser CX 300S

Generalnie jednak CX 300S słucha się przyjemnie. Słuchawki te brzmią całkiem autentycznie i szczerze, w każdym wypadku starając się angażować słuchacza w odbiór muzyki.

Podsumowanie

Mniej zamożni poszukiwacze dobrego dźwięku znajdą w brzmieniu CX 300S całkiem sporo przyjemności za bardzo atrakcyjną cenę. Słuchawki te sprawdzą się zarówno podczas słuchania stacjonarnego, jak i "turystycznego".

Werdykt: Sennheiser CX 300S

 • Jakość dźwięku

 • Jakość / Cena

 • Wykonanie

 • Możliwości

Plusy: Solidne i wygodne (bo małe i lekkie). Oferują zdecydowane brzmienie, którego najmocniejszym atutem jest żywiołowa energia.

Minusy: Przydałoby się trochę więcej basu.

Ogółem: Przyjemnie brzmiące słuchawki przewodowe na każdą kieszeń.

Ocena ogólna:

PRODUKT
Sennheiser CX 300S
RODZAJ
Słuchawki dokanałowe
CENA
219 zł
WAGA
12 g
WYMIARY (S×W×G)
DYSTRYBUCJA
Aplauz Sp. z o.o.
www.sennheiser.pl
NAJWAŻNIEJSZE CECHY
 • Rodzaj słuchawek: dokanałowe
 • Rodzaj przetwornika: dynamiczny, zamknięty
 • Pasmo przenoszenia: 17Hz–21kHz (-10dB)
 • Poziom ciśnienia akustycznego (SPL): 118dB
 • Impedancja: 18Ω
 • Zniekształcenia harmoniczne (THD): <0,5% (1kHz, 100dB SPL)
 • Pasmo przenoszenia mikrofonu: 100Hz–10kHz (-10dB)
 • Złącze: jack 3,5mm
 • Przewód: 1,2m
 • Akcesoria: wkładki w czterech rozmiarach (XS, S, M, L), pokrowiec do przechowywania
 • Kolor: czarny/czerwony/biały