s-e-r-v-e-r-a-d-s-3

kino domowe

SVS SB-2000 Pro

test |
Subwoofer aktywny - SVS SB-2000 Pro Najlepszy Zakup

Sprawdziliśmy, jak sprawuje się aktywny subwoofer SB-2000 marki SVS rozszerzający możliwości w zakresie odtwarzanego basu w systemach audio lub kina domowego.

Oferta subwooferów marki SVS jest imponująca, więc klienci mogą wybierać spośród bogatej palety aktywnych konstrukcji niskotonowych. Ceny są bardzo zróżnicowane w zależności od możliwości danego modelu i jego funkcjonalności. Te najdroższe cechują się nie tylko wyśrubowanymi parametrami technicznymi związanymi z efektywnością, zasięgiem basu, czy też wzmacniaczami dysponującymi ogromnymi mocami, ale też funkcjonalnością w zakresie obsługi.

SVS jest pionierem w stosowaniu specjalnej aplikacji służącej do sterowania z poziomu smartfonów czy tabletów funkcjami subwoofera. Ponadto autorska aplikacja opracowana przez SVS znacznie rozszerza właściwości adaptacyjne subwoofera do warunków panujących w pomieszczeniu odsłuchowym i współpracy z różnego rodzaju systemami, bez względu na to, czy jest to instalacja dwukanałowa, czy wielokanałowa.

Model SB-2000 Pro jest najnowszą konstrukcją łączącą zalety kompaktowych jednostek niskotonowych z możliwościami najbardziej zaawansowanych subwooferów produkowanych przez SVS, przy jednoczesnym zachowaniu atrakcyjnej ceny.

Kompaktowy, ale mocny

SB-2000 Pro, tak jak droższy SB-3000, zawiera rozwiązania mające niebagatelny wpływ na poprawę wydajności, a więc bezpośrednio wpływające na jakość zakresu niskich tonów. Podstawą testowanej konstrukcji jest wzmacniacz klasy D, a zastosowana przez inżynierów amplifikacja, określana jest mianem Sledge STA-550D. Ta wydajna konstrukcja, zajmująca niewiele miejsca wewnątrz subwoofera, cechuje się wysokim prądem wyjściowym wytwarzanym przez tranzystory MOSFET. Za te duże możliwości wzmacniacza odpowiada również impulsowy układ zasilający, składający się między innymi ze sporej baterii równolegle połączonych kondensatorów elektrolitycznych, które magazynują prąd. Układ zapewnia wysoką wydajność prądową toru zasilającego, który charakteryzuje się również znacząco obniżoną impedancją, pozwalającą maksymalnie skrócić czas rekcji w chwilach zwiększonego zapotrzebowania na prąd.

SVS SB-2000 Pro

Tak przygotowana elektronika ma zagwarantować stałe i szybkie dostawy prądu do potężnego głośnika niskotonowego, zwiększając tym samym precyzję jego działania. Przekłada się to na efektywniejsze przetwarzanie basu oraz jego większe zróżnicowanie i dokładność w odwzorowaniu poszczególnych dźwięków pojawiających się w paśmie najniższych tonów. SB-2000 Pro może być sterowany ręcznie, za pośrednictwem łatwego w obsłudze tylnego panelu z wielofunkcyjną regulacją i wyraźnym diodowym wskaźnikiem lub zdalnie, za pośrednictwem specjalnej aplikacji przewidzianej na smartfona czy tablet. Skrzynia jest zamknięta i niewielka, co jest typowe dla współczesnych aktywnych jednostek niskotonowych.

Mała zamknięta obudowa, w której pracuje wydajny głośnik niskotonowy napędzany przez wzmacniacz dysponujący potężną mocą, tworzy doskonałe warunki do powstania szybkiego, dobrze kontrolowanego, ale i nisko schodzącego basu. Głośnik niskotonowy wykorzystany w SB-2000 Pro jest niemal identyczną jednostką, jaką zastosowano w większym i droższym subwooferze SB-3000, z taką różnicą, że ma mniejszą średnicę. Nie przeszkadza to, żeby SB-2000 Pro schodził w basie do 19Hz, przy niewielkim spadku w stosunku do nominalnej charakterystyki utrzymującej się na praktycznie stałym poziomie w pełnym paśmie niskich tonów. Wydajny i solidny woofer dysponuje aluminiową membraną, w przypadku której liczy się przede wszystkim sztywność, ponieważ musi ona pracować przy sporych amplitudach wychyleń, w związku z tym jest mocno obciążona.

SVS SB-2000 Pro

Mocny i efektowny bas

Charakterem niskich tonów SB-2000 Pro pokrywa się praktycznie z tym, co zaprezentował jeszcze nie tak dawno jego droższy brat, a mianowicie model SB-3000. Jednak w przypadku tamtego modelu zakres niskich tonów był odtwarzany obszerniej i masywniej, głównie ze względu na większy głośnik niskotonowy i skrzynkę o większej objętości. SB-2000 Pro wydaje się zapuszczać niemal tam samo nisko co oznacza, że dysponuje zbliżonym zasięgiem w basie, a potwierdził to odsłuch brzmienia organów zarówno w konfiguracji dwukanałowej, jak i wielokanałowej. Różnice są doprawdy minimalne.

SB-2000 Pro świetnie sprawdził się podczas oglądania filmów akcji np. "Spectre" czy "Pierwszy człowiek". Testowany subwoofer nie miał problemu z odtworzeniem huku broni palnej w kilku scenach "Spectre", ani też spektakularnego startu gigantycznej rakiety Saturn V podczas misji Apollo 11 z filmu "Pierwszy człowiek".

Subwoofer SB-2000 Pro dysponuje zwinnym, szybkim, ale też bardzo mocnym basem z imponującą siłą przebicia. Wpływ na to ma z pewnością nie tylko wysokoprądowy wzmacniacz klasy D, ale również błyskawicznie reagująca na impulsy podawane ze wzmacniacza, aluminiowa membrana głośnika niskotonowego.

SVS SB-2000 Pro

Generalnie konstrukcje wyposażone w zamknięte obudowy z pewnością zyskują na reprodukcji basu w stereo, ponieważ są w stanie lepiej zintegrować się z niemal każdymi kolumnami głośnikowymi. Cały proces ustawień ułatwi nam aplikacja firmowa SVS napisana specjalnie dla wszystkich modeli subwooferów tego amerykańskiego producenta. Szczególnie pomocną opcją jest korektor graficzny, dzięki któremu możemy szybko ingerować w krzywą charakterystyki przenoszenia niskich tonów. Jest to bardzo użyteczne w trakcie poszukiwania optymalnego punktu odcięcia, a więc przejścia basu z kolumn na subwoofer (i odwrotnie), w konfiguracji stereo. Wszelakie podbicia można również zniwelować dzięki opcji regulacji kompensacji basu w pomieszczeniu odsłuchowym. Wpływa to pozytywnie na płynność niskich tonów i zapobiega efektowi rozwarstwiania oraz nienaturalnego podbicia basu, zwłaszcza w tych momentach, gdzie jest on odtwarzany zarówno przez kolumny, jak i aktywny subwoofer.

Subwoofer SB-2000 Pro dysponuje zwinnym, szybkim, ale też bardzo mocnym basem z imponującą siłą przebicia.

SB-2000 Pro w konfiguracji stereo oferuje konturowy i zróżnicowany przekaz na poziomie jaki mogą zaakceptować nawet bardziej wymagający słuchacze. Na uwagę zasługuje również fakt, że testowany subwoofer bardzo trudno jest wyprowadzić z równowagi. Nawet gdy podkręcimy znacznie głośność, nie będzie wpadał w nieprzyjemne rezonanse, ani nie spowoduje znaczącego zniekształcenia dźwięku.

Warto wiedzieć

Aktywne subwoofery marki SVS począwszy od serii 2000, aż po takie serie jak 3000 Series, 4000 Series oraz 16-Ultra Series wyposaża się w możliwość bezprzewodowego sterowania za pośrednictwem aplikacji dostępnej na urządzenia z systemem operacyjnym iOS oraz Android. Aplikacja ta pozwala nie tylko na niezależne sterowanie więcej niż jednym subwooferem pracującym w pomieszczeniu, ale również oferuje bogatą paletę ustawień, dzięki którym szybko i łatwo dopasujemy interesujący nas charakter brzmienia w zakresie niskich tonów. Zaletą takiego rozwiązania jest przede wszystkim fakt, że nie musimy się ruszać z centralnego punktu odsłuchowego, co wydatnie zwiększa nie tylko precyzję wszelakich ustawień, ale skróci również czas potrzebny na realizację zadania związanego z dostrojeniem aktywnego subwoofera do akustyki pomieszczenia.

SVS SB-2000 Pro

Aplikacja SVS łączy się z aktywnym subwooferem wykorzystując Bluetooth, oferując przy tym wiele ciekawych opcji. Oprócz regulacji podstawowych parametrów, jak poziom głośności, odcięcia górnej częstotliwości, czy fazy, użytkownik może jeszcze ustawić poziom wzmocnienia basu w konkretnym pomieszczeniu odsłuchowym, jak i parametrów EQ. Można zdefiniować kilka różnych krzywych wpływających na charakterystykę odtwarzanego basu, a nawet polaryzację głośnika. Wszystkie ustawienia można zapisać w pamięci, a nawet przypisać je do konkretnego modelu subwoofera, co znacznie upraszcza proces regulacji, gdy korzystamy z kilku takich aktywnych jednostek.

Podsumowanie

Model SB-2000 jest najnowszą konstrukcją w katalogu amerykańskiej marki SVS. Muszę przyznać, że tylko w niewielkim stopniu ustępuje możliwościami droższemu SB-3000, a więc modelowi należącemu do wyższej serii. Domeną testowanego subwoofera jest imponująca siła w zakresie niskich tonów, dzięki czemu wszelkie niskie odgłosy odgłosy z filmów są zawsze odtwarzane efektownie i przede wszystkim spójnie z tym co podają przednie kanały. SB-2000 Pro reaguje na sygnał z przedwzmacniacza błyskawicznie. Zasięg jakim dysponuje, również zasługuje na uznanie, ponieważ przy takich gabarytach skrzyni oraz średnicy głośnika, mało kto spodziewa się, że dźwięk organów może zostać odtworzony w tak realistyczny sposób.

SB-2000 Pro dysponuje możliwością sterowania za pomocą specjalnej aplikacji, dzięki czemu w każdej chwili możemy dostosować jego charakter brzmienia do naszych potrzeb, czy wymagań systemu z jakim przyjdzie mu współpracować. Ustawienia można wprowadzić do pamięci i w ten sposób aktywować je w zależności od tego, czy będziemy wykorzystywać SB-2000 Pro w instalacji dwukanałowej, czy też kinowej wielokanałowej.

Werdykt: SVS SB-2000 Pro

 • Jakość dźwięku

 • Jakość / Cena

 • Wykonanie

 • Wysterowanie

Plusy: Mocny i silny bas z właściwym zasięgiem, zwłaszcza w najniższych partiach pasma, osiągany bez większego wysiłku. Sprawdzi się dobrze zarówno w konfiguracji dwukanałowej, jak i wielokanałowej.

Minusy: Brak wysokopoziomowych wejść, może ograniczać jego stosowanie w przypadku wzmacniacza stereo nie dysponującego wyjściami z przedwzmacniacza lub wyjściem Sub.

Ogółem: Bas o sporej sile przebicia generowany jest z niewielkiej, kompaktowej skrzynki, którą można w ustawić w dowolnym miejscu. Funkcjonalna i rozbudowana aplikacja zdalnego sterowania jest sporym atutem tego suba.

Ocena ogólna:

PRODUKT
SVS SB-2000 Pro
RODZAJ
Subwoofer aktywny
CENA
3.999 zł (czarny matowy)
4.499 zł (czarny błyszczący, biały błyszczący)
WAGA
17,5 kg (szt.)
WYMIARY (S×W×G)
360×372×395 mm
DYSTRYBUCJA
Konsbud Hi-Fi Sp. z o. o.
www.konsbud-hifi.com.pl
NAJWAŻNIEJSZE CECHY
 • Pasmo przenoszenia: 19-240Hz +/- 3dB
 • Zakres regulacji: 30-240Hz
 • Moc: 550W (ciągła); 1500W (szczytowa)
 • Głośnik pracujący w obudowie zamkniętej
 • 305mm przetwornik niskotonowy z aluminiową membraną o wysokiej amplitudzie wychylenia
 • Firmowa aplikacja do sterowania poprzez Bluetooth
 • Panel ręcznego sterowania z przyciskami dotykowymi i wskaźnikami na diodach LED
 • Obudowa wykonana ze wzmocnionych płyt MDF
 • Wzmacniacz klasy D
 • Płynna regulacja fazy: 0-180 stopni
 • Jedna para wyjść stereo RCA
 • Jedna para wejść stereo RCA w tym jedno wejście dla kanału LFE
 • Wersje kolorystyczne: czarny matowy, czarny błyszczący, biały błyszczący