s-e-r-v-e-r-a-d-s-3

gadżety

Pro-Ject DAC Box E mobile

test |
Mobilny DAC - Pro-Ject DAC Box E mobile Najlepszy Zakup

Czy kieszonkowy DAC/head-amp może w sposób niebudzący wątpliwości poprawić brzmienie smartfona? Sprawdzamy to na przykładzie DAC Box E mobile marki Pro-Ject...

Pojawienie się mobilnego DAC-a/headampa w ofercie Pro-Jecta – "rządzącego" w sektorze urządzeń mini na rynku hi-fi – było tylko kwestią czasu. Swoją nazwą DAC Box E mobile sugeruje powinowactwo z DAC Box E, innym miniaturowym przetwornikiem cyfrowo-analogowym Pro-Jecta, który jednak jest urządzeniem stricte stacjonarnym.

Wersja mobile jest dosłownie kieszonkowa i dostosowana do współpracy ze smartfonami, tabletami, ewentualnie laptopami oraz, rzecz jasna, słuchawkami. Można ją więc postawić w jednym szeregu z takimi "daczkami", jak AudioQuest DragonFly, FiiO K1, Cyrus Soundkey czy Ultrasone Naos.

Budowa, funkcjonalność

Mieszczącą się w dłoni obudowę DAC Box E mobile – prostopadłościan o zaokrąglonych rogach, o wymiarach 28x14x70mm – wykonano w całości z aluminium. Całość waży nieco ponad 40 gramów i spokojnie może dyndać na kabelku podłączonym do smartfona. Dostępne są dwie wersje kolorystyczne, czarna i srebrna. W obu wypadkach na górnej części obudowy naniesiono dyskretne logo producenta. W podstawy prostopadłościanu wbudowano z jednej strony gniazdo minijack 3,5mm dla słuchawek, a z drugiej USB-C do podłączenia urządzenia mobilnego. Do zestawu dołączono 10-centymetrowy (nie licząc wtyków) kabelek USB C→OTG USB Micro B. Właściciele smartfonów z Androidem nie muszą martwić się o przejściówkę, która będzie jednak niezbędna do podłączenia iPhone'a albo iPada (chodzi o adapter Lightning→USB camera). Z kolei do laptopa potrzebny będzie kabel USB-A→USB-C.

Pro-Ject DAC Box E mobile

Wykorzystany przez producenta chip D/A pracuje z parametrami 32bit/192kHz, aczkolwiek nie obsługuje częstotliwości 88,2kHz (w takim wypadku następuje konwersja częstotliwości próbkowania do 96kHz). Nie rozkłada też "origami" MQA i nie wspiera formatu DSD. Czy to źle, biorąc pod uwagę fakt, że DAC Box E mobile ma współpracować ze smartfonem? Moim zdaniem bez DSD da się żyć, ale MQA by się jednak przydało, przede wszystkim do współpracy z TIDAL-em.

Kontrola basu była nienaganna, jego podstawa harmoniczna – prężna, dźwięczna i czytelna.

Charakterystyczną cechą DAC Box E mobile jest brak wbudowanej baterii, co oznacza, że całą potrzebną energię DAC/head-amp pobiera z podłączonego do niego urządzenia. Producent zachwala takie rozwiązanie, twierdząc, że "nie trzeba się martwić o dodatkowe baterie czy ich stan naładowania". Owszem, o dodatkowe baterie martwić się nie trzeba, ale o tę w smartfonie jak najbardziej, bo DAC Box E mobile całkiem solidnie ją drenuje – podczas godziny korzystania z TIDAL-a akumulator Galaxy S7 oddał blisko 20% energii.

Jakość brzmienia

Aby z połączenia DAC-a Box E mobile z telefonem uzyskać dźwięk o naprawdę wysokiej jakości, nie wystarczy tylko odpalić TIDAL-a, nawet w wersji hi-fi. To trochę za mało, by "daczek" Pro-Jecta pokazał, na co go stać. Owszem, dźwięk zyska nieco w porównaniu ze smartfonową "dziurką", tzn. będzie głośniejszy i bardziej rozdzielczy, ale dopiero z HF Playerem (odtwarzaczem programowym zainstalowanym na Samsungu Galaxy S7) i plikami hi-res to połączenie nabrało dla mnie prawdziwego sensu.

Pro-Ject DAC Box E mobile

Największym atutem DAC-a Box E mobile jest dynamika, zwłaszcza w wersji mikro – brzmienie pulsuje mnóstwem szczegółów, dzięki którym muzyka jest przekazywana z odpowiednią ekspresją. Niuanse są czytelne, co pociąga za sobą łatwość w podążaniu za muzyką, za takimi jej elementami, jak choćby frazowanie czy artykulacja. Dźwięk austriacko-czeskiego DAC-a/head-ampa jest pełny i bogaty, a także wolny od ostrości, najwyższe rejestry nie rażą nadmierną jaskrawością.

Test z utworem "Luminol" Stevena Wilsona (FLAC 24/96) DAC Box E mobile zdał na piątkę. Kontrola basu była nienaganna, jego podstawa harmoniczna – prężna, dźwięczna i czytelna. Wyraźnym konturom gitary basowej towarzyszyła wyrazista "stopa" perkusji, a dynamika była przez cały czas trzymana "pod prądem", nie zabrakło więc kontrastów, dzięki którym muzyka wręcz tętniła życiem.

Pro-Ject DAC Box E mobile

Połączenie DAC Box E mobile z Galaxy S7 bardzo wyraźnie pokazało mi niedostatki w brzmieniu samego smartfona. Okazało się, że za mało jest w nim tych elementów, które wywołują większą koncentrację, autentyczne zaciekawienie i chęć odsłuchu (szczegółowość, rozdzielczość, energia etc.). To wszystko pojawiło się natychmiast po podłączeniu Pro-Jecta. Jak dla mnie to wystarczający powód, by DAC-a Box E mobile uznać za bardzo udane urządzenie i z czystym sumieniem polecić go tym, którzy zastanawiają się, jak przekształcić swój smartfon w odtwarzacz plików z prawdziwego zdarzenia.

Podsumowanie

DAC Box E mobile nie jest może urządzeniem idealnym pod względem funkcjonalnym, ale jego brzmienie i cena są na tyle zachęcające, że warto go sprawdzić w połączeniu ze swoim smartfonem.

Werdykt: Pro-Ject DAC Box E mobile

 • Jakość dźwięku

 • Jakość / Cena

 • Wykonanie

 • Możliwości

Plusy: Niewielkie rozmiary i waga. Brzmienie oparte na żywych barwach, wzorowej kontroli i dynamice.

Minusy: Nie wspiera formatu MQA i DSD, a także PCM 88,2kHz. Ma spory apetyt na energię. Właściciele iPhonów i iPadów muszą postarać się o dodatkową przejściówkę.

Ogółem: Relatywnie niedrogi, acz niepozbawiony wad sposób na zrobienie ze smartfona porządnego odtwarzacza plików.

Ocena ogólna:

PRODUKT
Pro-Ject DAC Box E mobile
RODZAJ
Przenośny DAC
CENA
440 zł
WAGA
42 g
WYMIARY (S×W×G)
28×14×70 mm
DYSTRYBUCJA
VOICE Sp. z o.o.
www.voice.com.pl
NAJWAŻNIEJSZE CECHY
 • Obsługa formatów: 32bit/192kHz
 • Pasmo przenoszenia: 20Hz–20kHz
 • Moc wyjściowa: >27mW (32Ω)
 • Wejścia cyfrowe: 1x USB-C
 • Wyjścia analogowe: 1x 3,5mm (stereo)
 • THD+N: <0,01% @10mW, 32Ω
 • SNR: >110dB A (max output)
 • Wykończenie: srebrne lub czarne
 • Akcesoria: kabel USB C→OTG USB Micro B