s-e-r-v-e-r-a-d-s-3

gadżety

JBL Live 500BT

test |
Słuchawki bezprzewodowe - JBL Live 500BT

Nowe słuchawki JBL-a Live 500BT oferują łatwy dostęp do Asystenta Google/Amazon Alexa. A jak brzmią?

Bezprzewodowe słuchawki JBL-a wyrastają jak grzyby po deszczu. Na polskim rynku właśnie zadebiutowały dwa zupełnie nowe modele z serii Live: 400BT i opisywany poniżej 500BT. Nowością jest tu łatwy dostęp do Asystenta Google'a lub Alexy Amazona, który aktywuje się jednym dotknięciem. Muzyki możemy więc słuchać bez sięgania po telefon, prosząc asystenta o odtworzenie konkretnej płyty, playlisty albo piosenki.

JBL Live 500BT

Budowa i funkcjonalność

JBL Live 500BT to słuchawki wokółuszne o konstrukcji zamkniętej, wyposażone w przetworniki o średnicy 50mm. Design nowego modelu jest dobrze znany, to praktycznie kopia E55BT, ewentualnie Everestów 700BT, z niewielkimi zmianami. Pałąk w całości obleczono szorstką tkaniną, przy czym wewnętrzną jego część podklejono czymś miękkim, najprawdopodobniej silikonem. Mechanizm regulacyjny umieszczono wewnątrz pałąka. Rdzeń jest metalowy, z plastikowym wzmocnieniem, systemem wewnętrznych zapadek i podziałką w formie małych trójkątów. Działa to wszystko całkiem płynnie, aczkolwiek precyzja pozostawia nieco do życzenia.

Poduszki obszyto sztuczną skórą, także od wewnątrz. Na akustycznie transparentnym materiale oddzielającym uszy od przetworników nadrukowano duże oznaczenia kanałów L i R. Muszle o owalnym kształcie zamocowano do dodatkowych zewnętrznych paneli, w których znalazły się przyciski, wskaźniki LED i złącza. Z lewej strony jest to gniazdo micro-USB, a z prawej microjack (kabel z jednoprzyciskowym pilotem i mikrofonem w zestawie) oraz suwakowy włącznik, przyciski sterowania (głośniej, ciszej, start/stop/przewijanie oraz odbierz/zakończ), a ponadto przycisk parowania Bluetooth i funkcji Ambient Aware. W słuchawki wbudowano baterię – Live 500BT pozwalają na 30 godzin bezprzewodowej pracy po 2 godzinach ładowania. Mają też funkcję szybkiego ładowania – 15 minut wystarcza na 2 godziny odsłuchu.

JBL Live 500BT

W lewym panelu umieszczono "przycisk akcji" do obsługi asystenta głosowego Google'a albo Amazona (wyboru dokonujemy za pośrednictwem aplikacji – zob. dalej). Jego jednokrotne dotknięcie uruchamia powiadomienia. Trudno nie zrobić tego już podczas zakładania słuchawek na głowę, stąd też zaraz po umieszczeniu ich na właściwym miejscu możemy usłyszeć komunikat o aktualnej godzinie, pogodzie itp.

Dzięki mikrofonom i technologii TalkThru, która przycisza muzykę, rozmowy telefoniczne można prowadzić, nie zdejmując słuchawek z uszu. Dotknięcie przycisku Ambient Aware sprawia z kolei, że wyraźniej słyszymy odgłosy otoczenia i lepiej możemy zorientować się w tym, co dzieje się wokół nas.

JBL Live 500BT

Jakość brzmienia

Słuchawki, które otrzymałem do testu, miały domyślnie włączony preset EQ Vocal. Początkowo każdorazowe ich włączenie oznaczało powrót do tego właśnie ustawienia, co – biorąc pod uwagę obsługę asystenta głosowego oraz funkcji TalkThru i Ambient Aware – wydaje się uzasadnione, bo uwypukla głos, czyniąc go bardziej zrozumiałym, ale do słuchania muzyki po prostu się nie nadaje. Dlatego aplikacja My JBL Headphones jest niezbędna. Jej interfejs jest przejrzysty, a obsługa przyjemna. Sama rozpoznaje model słuchawek, wskazuje (procentowo) poziom naładowania baterii, pozwala na łatwe włączenie/wyłączenie funkcji wspierających rozmowy oraz korektora (do wyboru są gotowe ustawienia Jazz, Vocal, Bass i Off; możemy też sami zapisać swoje krzywe).

Wokale zachowują dobrą czytelność, dzięki czemu przyciągają uwagę słuchacza.

Przy wyłączonym EQ (pozycja Off) w przekazie dominują niskie tony, przede wszystkim ich średni podzakres. Bas bywa trochę monotonny i ociężały, nie do końca czytelny. Jego główny atut to ilość i nasycenie, nieco słabiej wypadają dynamika i przejrzystość.

JBL Live 500BT

Wokale zachowują dobrą czytelność, dzięki czemu przyciągają uwagę słuchacza. Wyraźnie słychać, "co jest śpiewane", a jednocześnie głosy nie "zagłuszają" innych instrumentów. Na ucho wyższa średnica, rejon 1kHz jest trochę podbity, podobnie jak niskie składowe w "szerokiej okolicy" 100Hz i wysokie przed oraz po 10kHz. Potem następuje – przynajmniej tak to słychać – spadek, bo najwyższa góra ma mniej energii. W przekazie nie ma więc zbyt wiele blasku i powietrza, informacje o akustyce pomieszczenia przekazywane przez tę część pasma giną. Nie zaszkodzi zatem małe upiększenie, equalizacja nie zawsze jest czymś złym, tym bardziej że aplikacja pozwala na w miarę precyzyjne dostrojenie brzmienia.

JBL Live 500BT

Podsumowanie

Live 500BT to kolejne całkiem udane konsumenckie słuchawki JBL-a. Powinny spodobać się zarówno osobom często korzystającym z pomocy asystenta głosowego, jak i tym, którzy szukają solidnych słuchawek Bluetooth, żeby z przyjemnością posłuchać na nich muzyki.

Werdykt: JBL Live 500BT

 • Jakość dźwięku

 • Jakość / Cena

 • Wykonanie

 • Możliwości

Plusy: Są wygodne i funkcjonalne. W brzmieniu uwagę zwraca solidny bas i klarowna średnica.

Minusy: Bas bywa monotonny, a górze brakuje nieco blasku i powietrza.

Ogółem: Solidne słuchawki Bluetooth oferujące całkiem przyjemne, angażujące brzmienie i sporo ciekawych funkcji, przede wszystkim obsługę asystenta głosowego.

Ocena ogólna:

PRODUKT
JBL Live 500BT
RODZAJ
Słuchawki Bluetooth
CENA
639 zł
WAGA
231,6 g
DYSTRYBUCJA
Suport
www.jbl.com.pl
NAJWAŻNIEJSZE CECHY
 • Konstrukcja: zamknięta, nauszna
 • Przetworniki: dynamiczne, 50mm
 • Pasmo przenoszenia: 18Hz–20kHz
 • Efektywność: 108dB SPL@1kHz/1mW
 • Maksymalne ciśnienie akustyczne SPL: 15mW
 • Czułość mikrofonu przy 1kHz dB v/pa: -19
 • Impedancja: 32Ω
 • Moc nadajnika Bluetooth: 0–4dBm
 • Modulacja nadajnika Bluetooth: GFSK, π/4DQPSK, 8DPSK
 • Zakres częstotliwości nadajnika Bluetooth: 2,402GHz–2,48GHz
 • Profie Bluetooth: A2DP V1.3, AVRCP V1.5, HFP V1.6
 • Wersja Bluetooth: 4.2
 • Bateria: polimerowa litowo-jonowa (3,7V DC, 700mAh)
 • Czas ładowania: 2 godz.
 • Czas odtwarzania muzyki z włączoną funkcją Bluetooth: do 30 godz.