s-e-r-v-e-r-a-d-s-3

gadżety

JBL Endurance PEAK

test |
Słuchawki bezprzewodowe - JBL Endurance PEAK

Testujemy Endurance PEAK, całkowicie bezprzewodowe słuchawki JBL-a przeznaczone dla osób prowadzących aktywny tryb życia.

To dopiero początek boomu na w pełni bezprzewodowe "dokanałówki" ładowane za pośrednictwem etui. Wśród ostatnich nowości tego typu znalazły się produkty takich marek, jak Sennheiser, Bang & Olufsen i JBL. Ostatnia z wymienionych firm przyzwyczaiła nas do tego, że nie ogląda się na konkurencję i śmiało idzie za ciosem. Stąd kolejny w pełni bezprzewodowy model, tym razem dla sportowców – Endurance PEAK.

Wygląd i funkcjonalność

Słuchawki Endurance PEAK wyglądają bardzo nowocześnie. Podczas gdy większość modeli tego typu jest okrągła bądź owalna, JBL-e są z zewnątrz płaskie i niemal prostokątne – jeden z krótszych boków prostokąta jest zaokrąglony i płynnie przechodzi w haczyk/zausznik, co sprawia wrażenie, jakby słuchawki były zawinięte za ucho.

Bardzo podobny, a właściwie identyczny kształt mają inne sportowe słuchawki JBL-a z serii Endurance – DIVE i JUMP przeznaczone dla osób trenujących pływanie, a także SPRINT dla, jak sama nazwa wskazuje, biegaczy. PEAK także przeznaczono dla osób aktywnych fizycznie. Dlatego są nie tylko lekkie, ale też wodoodporne (IPX7), a ponadto wykorzystują kilka ułatwiających użytkowanie technologii: TwistLock, FlexSoft i PowerHook. Pierwsze z wymienionych rozwiązań pojawiło się już np. w modelu Inspire 100 (a także Endurance RUN), a polega na specjalnym wyprofilowaniu wkładek zakładanych na korpus, które przylegają do małżowiny usznej, zapewniając bezpieczne dopasowanie i niewypadanie z uszu. Stąd charakterystyczne wyżłobienia, które razem z uchem tworzą dobrze złożoną całość.

słuchawki bezprzewodowe JBL Endurance PEAK

FlexSoft oznacza, że wspomniane wkładki regulujące wykonano z miękkiego, elastycznego silikonu, który ma zapewnić komfort nawet podczas długotrwałego używania słuchawek.

Charakter Endurance PEAK można określić jednym wyrażeniem: nienarzucające się.

I wreszcie PowerHook – technologia pozwalająca bezpiecznie dopasować kształt zausznika słuchawek, który automatycznie włącza/wyłącza zasilanie podczas zakładania lub zdejmowania. Oprócz tego dostajemy sterowanie dotykowe w prawej, głównej słuchawce (odtwarzacz i rozmowy telefoniczne, w tym głośność), a także całkiem wydajny akumulator, wystarczający łącznie na 28 godzin (4godz. z samych słuchawek + 24godz. z etui), z funkcją szybkiego ładowania (10min w etui wystarczy na godzinę używania słuchawek). O stanie naładowania baterii informują diody wbudowane zarówno w słuchawki, jak i w poręczne etui z zaczepem dla zabezpieczającej smyczy.

słuchawki bezprzewodowe JBL Endurance PEAK

W zestawie oprócz słuchawek i etui znajdziemy trzy pary (S, M i L) silikonowych końcówek, parę wkładek regulujących i kabel do ładowania. Do wyboru są trzy wersje kolorystyczne: czarno-szara, czerwono-szara oraz niebiesko-biała.

Jakość brzmienia

Charakter Endurance PEAK można określić jednym wyrażeniem: nienarzucające się. Co nie znaczy, że są to słuchawki nijakie czy nudne. Mają wszystko, by uprzyjemnić czy to trening, czy "bycie w drodze". Żadnego z aspektów tego brzmienia nie nazwałbym wybitnym, ale wszystkie razem, tj. barwa, dynamika, reprodukcja poszczególnych części pasma, prezentują więcej niż przyzwoity poziom i tworzą bardzo przyjemne ogólne wrażenie.

słuchawki bezprzewodowe JBL Endurance PEAK

Proporcje pomiędzy basem, średnicą i wysokimi tonami są zachowane naprawdę dobrze. Bas ma niezłe wypełnienie i uderzenie, a do tego jest całkiem szybki (pod warunkiem dobrania odpowiednich "gumek"). Rytm jest zwarty, dzięki czemu muzyka rockowa ma niezły puls. Średnie częstotliwości nie są pozbawione różnorodności – bez większych trudności odróżnimy barwę gitary akustycznej od barytonowej, zaś barwa wokali jest bardzo łatwa w akceptacji. Góra jest dźwięczna, całkiem swobodna, choć niezbyt wyrafinowana. Zdolności analityczne PEAK-ów są niezłe, ale nie ma co liczyć na nieprzeciętnie przekazane informacje przestrzenne, wielowarstwowość sceny itp. – takie specjały są już domeną znacznie droższych modeli tego typu, np. Sennheiserów Momentum TW.

słuchawki bezprzewodowe JBL Endurance PEAK

Podsumowanie

PEAK-om nie tylko nadano atrakcyjny wygląd, ale też wyciśnięto z nich w pełni akceptowalne, nienarzucające się brzmienie. W trakcie krótkiej demonstracji słuchawki te mogą nie zachwycić brzmieniem, ale przy dłuższym słuchaniu doceni się ich poprawność, która w przypadku słuchawek do treningu ma kolosalne znaczenie.

Werdykt: JBL Endurance PEAK

 • Jakość dźwięku

 • Jakość / Cena

 • Wykonanie

 • Możliwości

Plusy: Ciekawy wygląd i funkcjonalność (w tym możliwość szybkiego ładowania). Brzmienie przyjemne, pełne, nienarzucające się.

Minusy: Przydałoby się więcej silikonowych wkładek.

Ogółem: Ciekawa propozycja JBL-a, nie tylko dla osób aktywnych fizycznie.

Ocena ogólna:

PRODUKT
JBL Endurance PEAK
RODZAJ
Słuchawki Bluetooth
CENA
639 zł
WAGA
b.d.
DYSTRYBUCJA
Suport Suport Sp. z o.o. s.k.
www.jbl.com.pl
NAJWAŻNIEJSZE CECHY
 • Konstrukcja: dokanałowa
 • Przetworniki: dynamiczne; 10mm
 • Technologie: TwistLock, PowerHook i FlexSoft
 • Wersja Bluetooth: 4.2
 • Wsparcie dla: A2DP V1.3, AVRCP V1.5, HFP V1.6
 • Typ akumulatora: litowo-polimrowy (3,7V, 75mAh)
 • Moc transmitera Bluetooth <7dBm
 • Pasmo przenoszenia transmitera Bluetooth: 2,402–2,480GHz
 • Modulacja transmitera Bluetooth: GFSK, π/4 DQPSK, 8DPSK
 • Pasmo przenoszenia: 16Hz–22kHz
 • Amumulator w etui ładującym: 3,7V, 1,500mAh
 • Czas pracy akumulatora w słuchawkach: do 4godz.
 • Czas ładowania: <2godz.
 • Zasilanie: micro-USB (etui)
 • Stopień ochrony: IPX7
 • Akcesoria: 3x wkładki douszne, kabel micro-USB