s-e-r-v-e-r-a-d-s-3

kino domowe

Marantz SR7013

test |
Amplituner kina domowego - Marantz SR7013

Przetestowaliśmy amplituner kina domowego z górnej półki cenowej Marantz SR7013 o urzekającej funkcjonalności i rasowym brzmieniu.

Model SR7013 jest kolejną nową konstrukcją z wyższej półki cenowej pojawiającą się w katalogu japońskiego Marantza. Premiera nastąpiła po ukazaniu się wcześniej zaplanowanych modeli: SR5013, SR6013, które podobnie jak nowy SR7013 należą do najbardziej zaawansowanych technicznie i najlepiej wyposażonych amplitunerów kina domowego tego producenta.

Marantz SR7013 może pochwalić się nie tylko wysoką mocą, sięgającą 200W na kanał, ale również bardziej rozbudowaną sekcją w obszarze stopni końcowych, czy unowocześnionym torem sygnałowym, również mającym wpływ na jakość brzmienia, zwłaszcza w trybie wielokanałowym. Ten wysoko usytuowany w katalogu marki Marantz model wyposażono w zaawansowany tor wideo zdolny do obsługi sygnałów w rozdzielczości 4K/60Hz, ale zadbano również o wsparcie dla najnowszych formatów dźwięku przestrzennego. Na pokładzie SR7013 nie zabrakło dekoderów dla popularnych Dolby Atmos, DTS:X, DTS Virtual: X, ale wprowadzono "świeżynkę" w postaci standardu IMAX Enhanced z możliwością aktualizacji amplitunera, aby sprostał wysokim standardom jakościowym w zakresie przetwarzania dźwięku i obrazu, wyznaczonym przez IMAX w kooperacji z DTS.

Amplituner kina domowego Marantz SR7013

Najnowsze technologie

Inżynierowie Marantza skupili się przede wszystkim na uzyskaniu jak najwierniejszej reprodukcji dźwięku, zwłaszcza w trybie wielokanałowym, gdy odtwarzamy filmy z krążków Blu-ray lub muzykę zrealizowaną wielokanałowo. Wzmacniacze zbudowano oczywiście w oparciu o dyskretne, selekcjonowane elementy. Dużo uwagi poświęcono na uzyskanie określonego charakteru brzmienia (również pod dyktando jakości narzucanej przez IMAX Enhanced), dlatego niezwykle starannie zestrojono wszystkie elementy mające bezpośredni wpływ na charakter brzmienia.

Ponad to zdecydowano się podzielić wzmacniacze na dwie odrębne sekcje – po zdemontowaniu górnej pokrywy, wyraźnie widać dwa niezależne moduły w stopniach końcowych (naturalnie pracujące w klasie AB), ulokowane na oddzielnych płytkach drukowanych i dysponujące własnymi, niezależnymi aluminiowymi radiatorami mającymi za zadanie odprowadzać nadmiar ciepła z tranzystorów mocy. Końcówki mocy dostosowano także do pracy w trybie Eco, więc to ile prądu będzie zużywał amplituner, będzie zależało głównie od ustawień przeprowadzonych przez użytkownika. Tryb Eco można włączyć na stałe, albo ustawić stan Auto – wtedy wyraźnie czuć po wyższej temperaturze radiatorów i górnej pokrywy, że wzmacniacze pracują przy wyższych wartościach prądu, który jest regulowany do określonych poziomów właśnie przy wybranym trybie Eco.

Amplituner kina domowego Marantz SR7013

Marantz SR7013 jest bardzo rozbudowaną jednostką, nie tylko w obszarze wzmacniaczy, ale przede wszystkim sekcji sygnałowej, obsługującej zarówno sygnały audio i wideo, ale również domenę cyfrową oraz analogową. Płytki drukowane odpowiadające za poszczególne tory (wideo, audio oraz cyfrowe) wydzielono dla lepszej separacji fizycznej, przyczyniając się tym samym do redukcji szumów. To samo dotyczy układu zasilającego – sekcję wysokoprądową oparto na wydajnych mostkach prostowniczych oraz wysokiej jakości kondensatorach elektrolitycznych o sporych pojemnościach. Z drugiej strony widać również, że postarano się o jak najlepsze zasilanie dla sekcji audio i wideo – te są niezależne i otrzymują napięcie z osobnych źródeł (stabilizowane sekcje).

Pozytywne odczucia wywołuje też widok tylnego panelu usianego gęsto różnego rodzaju gniazdami – do dyspozycji jest sporo klasycznych wejść analogowych, włącznie z pełną sekcją wyjściową zdolną obsłużyć niezależne końcówki mocy, dzięki czemu system kina domowego można rozbudowywać do najbardziej zaawansowanych instalacji. Ale nie zrezygnowano z analogowej wielokanałowej sekcji wejściowej dla systemu 7.1, co pozwoli na współpracę tego amplitunera ze starszymi, ale za to wysokiej klasy odtwarzaczami DVD-Audio czy SACD. Użytkownik ma również do dyspozycji imponującą liczbę wyjść ze stopni końcowych, a jest ich łącznie jedenaście z czego aż dziewięć jest stale zasilana przez niezależne kanały wyjściowe, a pozostałe można między sobą przełączać, również z możliwością obsługi poprzez użycie dodatkowych, niezależnych końcówek mocy.

Amplituner kina domowego Marantz SR7013

Marantz SR7013 jest bardzo przyjazny w obsłudze, nie tylko dzięki wyśmienicie przygotowanemu asystentowi ustawień, ale również dzięki automatycznemu systemowi kalibrującemu krzywą charakterystyki częstotliwości w oparciu o podłączone kolumny oraz akustykę pomieszczenia. Układ Audyssey MultEQ XT32 wraz z możliwością sterowania poprzez aplikację Audyssey przewidzianą na urządzenia przenośne, sprawdza się znakomicie, ale należy pamiętać, że wcześniej trzeba poświęcić trochę czasu na podłączenie mikrofonu i ustawianie go w konkretnych miejscach w pomieszczeniu odsłuchowym, wskazywanych przez asystenta ustawień.

Jest to w pełni zaawansowana konstrukcyjnie jednostka wielokanałowa, będąca w stanie sprostać nawet najbardziej wymagającym miłośnikom kina domowego.

SR7013 wyposażono także w drugi, bardziej czytelny ekran znajdujący się pod bezszelestnie uchylaną przednią klapką, ale zważywszy na fakt, że i tak prawdopodobnie większość użytkowników będzie korzystać z menu ekranowego, można to uznać za mniej istotny dodatek.

Przestrzeń i swoboda grania

Dla miłośników dźwięku kinowego Marantz SR7013 może się okazać ideałem, głównie za sprawą kilku charakterystycznych cech brzmieniowych. Ze względu na wydajny układ zasilający, a także stopnie wyjściowe zdolne do pracy przy dużych obciążeniach, jest w stanie zapewnić świetną kontrolę dźwięku, niezależnie od tego czy będzie pracował w trybie dwukanałowym, czy wielokanałowym. SR7013 znakomicie radzi sobie z trzymaniem w ryzach zakresu niskich tonów o czym przekonałem się podczas odsłuchu filmowych i koncertowych ścieżek dźwiękowych. Przykładowo koncert Schillera z Berlina zatytułowany "Symphonia" wydany na krążku Blu-ray z dźwiękiem zapisanym w formacie DTS-HD Master Audio zabrzmiał monumentalnie, ze świetną kontrolą zwłaszcza w momentach, gdy do głosu dochodziła orkiestra symfoniczna i pojawiały się głębokie basy, generowane również przez syntezatory.

Amplituner kina domowego Marantz SR7013

Nie inaczej było podczas projekcji filmu "Spectre" z angielską ścieżką dźwiękową w formacie DTS-HD Master Audio 7.1, gdzie wszelkie sceny akcji odtwarzane były z pełną dynamiką, a jednocześnie z wielką swobodą przestrzenną, typową dla wielokanałowych urządzeń pochodzących z górnej półki cenowej. Z drugiej strony Marantz odtwarzał materiał muzyczny z niezwykłą skrupulatnością, bowiem w przestrzeni pojawiały się subtelne mikrodźwięki, nawet w momentach, gdy do głosu dochodziły całe zastępy instrumentów przy wysokich poziomach głośności. Przez cały czas zachowana była przejrzystość i analityczność brzmienia, co świadczy o klasie tego amplitunera.

SR7013 zdaje się panować nad każdym odtwarzanym dźwiękiem, a jednocześnie posiada zdolność do budowania nastroju i klimatu typowego dla danego gatunku muzycznego bądź filmowych ścieżek muzycznych. Dzieje się tak ze względu na ponadprzeciętną przenikliwość i wielką swobodę w operowaniu dynamiką.

Amplituner kina domowego Marantz SR7013

Na szczególne uznanie zasługuje układ Audyssey MultEQ XT32. Tryb Reference doskonale poprawia możliwości amplitunera i wyraźnie słychać różnicę, gdy się z niego skorzysta. Zyskuje zwłaszcza przestrzeń, dynamika i głębia basu. Warto więc korzystać z procesu automatycznej kalibracji, żeby cieszyć się później kinowym podrasowanym, ale i znacznie precyzyjniejszym brzmieniem.

Model SR7013 jest kontynuatorem stylu brzmienia jaki na przestrzeni ostatnich lat prezentowały wielokanałowe urządzenia marki Marantz. Mamy więc do czynienia z ponadprzeciętną szczegółowością i rozłożystą sceną, ale nie należy zapominać również o tym, że brzmienie wtedy kiedy potrzeba, jest potężne i masywne. Barwa zachowuje raczej neutralny charakter z pojawiającym się czasem subtelnym wygładzeniem. Najważniejszy jest jednak fakt, że Marantz operuje plastyką na poziomie najlepszych konstrukcji tego typu, dzięki czemu brzmienie jest pełniejsze i bardziej soczyste.

Warto wiedzieć

Model SR7013 jest pierwszym amplitunerem w ofercie marki Marantz ze wsparciem standardu IMAX Enhanced, przeniesionego rodem z prawdziwych sal kinowych do urządzeń użytku domowego. IMAX Enhanced należy traktować jako certyfikat przyznawany konkretnym urządzeniom, dzięki czemu będziemy mieć pewność, że są one zgodne z zaostrzonymi i wygórowanymi normami odnośnie do jakości dźwięku w kinie.

Amplituner kina domowego Marantz SR7013

IMAX Enhanced jest odpowiedzią na certyfikaty przyznawane przez THX czy Dolby i ma świadczyć o tym, że certyfikowane urządzenie spełnia wszelkie surowe wymogi dotyczące nie tylko najwyższej jakości obrazu, ale i dźwięku. Do partnerów IMAX Enhanced zaliczają się między innymi Denon i Marantz, a także znana marka Sony. Do tego grona dołączyły również wytwórnie filmowe Sony Pictures oraz Paramount Pictures. IMAX Enhanced stworzono przy współpracy z DTS.

Podsumowanie

Marantz SR7013 pod względem stosunku jakości brzmienia i wykonania do ceny utrzymuje wręcz znakomity poziom. Jest to w pełni zaawansowana konstrukcyjnie jednostka wielokanałowa, będąca w stanie sprostać nawet najbardziej wymagającym miłośnikom kina domowego, ale najważniejszy jest fakt, że dzięki dziewięciu wzmacniaczom mocy oraz rozbudowanej sekcji wyjściowej z przedwzmacniacza, można w oparciu o ten amplituner stworzyć rozbudowaną, zaawansowaną instalację kina domowego. Marantz SR7013 ma wszystko, co powinna mieć nowoczesna jednostka, aspirujca do miana centrum audiowizualnej rozrywki.

Werdykt: Marantz SR7013

 • Jakość dźwięku

 • Jakość / Cena

 • Wykonanie

 • Możliwości

Plusy: Doskonała kontrola w pełnym paśmie, a zwłaszcza w zakresie niskich tonów. Brzmienie o pełnej swobodzie, przestrzenne, zgodne z firmowym charakterem marki Marantz. Łatwy w obsłudze, ale jednocześnie zapewniający rozbudowę systemu wielokanałowego do granic możliwości.

Minusy: Dosyć długi czas łączenia z ostatnio używanym źródłem Bluetooth.

Ogółem: Marantz SR7013 jest znakomicie wyposażony we wszelkie nowinki technologiczne m.in. najbardziej zaawansowaną wersję systemu Audyssey MultEQ XT32 współpracującego z aplikacją na urządzenia mobilne. Sprosta też surowym normom narzuconym przez IMAX Enhanced. Poza tym ma wszystko co powinien posiadać nowoczesny amplituner wysokiej klasy.

Ocena ogólna:

PRODUKT
Marantz SR7013
RODZAJ
Amplituner kina domowego
CENA
7.995 zł
WAGA
14,2 kg
WYMIARY (S×W×G)
440×185×411 mm
DYSTRYBUCJA
Horn Distribution S.A.
www.marantz.pl
NAJWAŻNIEJSZE CECHY
 • Moc: 200W na kanał przy 6Ω, 1kHz, 1%
 • Inteligentny tryb Eco
 • Wysokoprądowe wzmacniacze klasy AB
 • Kompatybilność z 4Ω kolumnami głośnikowymi
 • Marantz HDAM – autorskie moduły zmniejszające szumy i poprawiające dynamikę
 • Wydajny transformator toroidalny
 • Zaawansowany system automatycznej kalibracji Audyssey MultEQ XT32
 • Dekodery: Dolby TrueHD, Dolby Atmos, DTS:X, DTS Neural:X, DTS-HD Master Audio, Auro 3D
 • IMAX Enhanced z jeszcze wyższym standardem jakości obrazu i dźwięku po darmowej aktualizacji
 • Wejście Phono dla wkładek typu MM (3,5mV; 47kΩ)
 • Wysokiej jakości 11-kanałowy przetwornik C/A 384kHz/32-bit Asahi Kasei AK4458
 • Wejścia liniowe niezbalansowane: 5 par wejść stereo RCA
 • Wejścia cyfrowe: 2 optyczne, 2 koaksjalne
 • Wyjście słuchawkowe
 • Analogowe wejście 3,5mm
 • 8 wejść HDMI (w tym jedno na panelu czołowym) i 3 wyjścia (4K, 60Hz, Ultra HD z obsługą HDCP 2.2, HDR, Dolby Vision, BT.2020)
 • Wyjścia z przedwzmacniacza dla Zone 2 i Zone 3
 • 2 wyjścia subwooferowe
 • Wyjścia ze stopni końcowych:11 kanałów + przełączalne stereo dla Zone 2
 • Bluetooth, Wi-Fi
 • Współpraca z serwisami muzycznymi: Tidal, Spotify, Deezer
 • Streaming Audio w AirPlay
 • Wejście USB i Ethernet
 • Obsługa Hi-Res Audio: FLAC, WAV, Apple Lossless, DSD 5,6MHz, LPCM