s-e-r-v-e-r-a-d-s-3

gadżety

Acoustic Research AR-E100

test |
Słuchawki bezprzewodowe - Acoustic Research AR-E100

Firma Acoustic Research wprowadziła do sprzedaży dwa modele słuchawek dokanałowych skierowanych do audiofilów. Przetestowaliśmy tańszy z nich, AR-E100.

Oferta słuchawek Acoustic Research jest jeszcze bardzo skromna, obejmuje zaledwie trzy modele, z czego dwa dokanałowe, AR-E10 i AR-E100, to zupełne nowości. Zastosowane przez AR technologie – zarówno przetworniki planarne w modelu AR-H1, jak i berylowe membrany w "dokanałówkach" – dowodzą, że firma szuka swojego miejsca na przepełnionym rynku słuchawek, stosując rozwiązania niebanalne, co z pewnością pochłania dużo czasu. Niepokaźność katalogu nie musi więc oznaczać braku doświadczenia, pomysłu czy kompetencji. W końcu liczy się jakość, nie ilość. Widać to już na przykładzie tańszego z dwóch jeszcze świeżych IEM-ów – AR-E100.

Budowa

Beryl uchodzi za materiał akustycznie doskonały (z uwagi na wysoki stosunek sztywności do masy, znacznie wyższy niż w przypadku aluminium czy tytanu, co gwarantuje niewielkie zniekształcenia) – potwierdzają to zarówno odsłuchy, jak i pomiary. Z uwagi na jego rzadkie występowanie i kosztowny proces uzyskiwania materiał ten nie był zbyt często wykorzystywany przez producentów kolumn, a jeśli już się pojawiał, to w top-high-endowych konstrukcjach pokroju Utopii Focala.

Obecnie proces pozyskiwania berylu jest tańszy, więc po rozwiązanie to zaczyna sięgać coraz większa liczba producentów głośników/zestawów głośnikowych/słuchawek. Po beryl sięgnęła też firma Acoustic Research, przygotowując swoje monitory IEM – AR-E10 (to konstrukcja hybrydowa, składająca się z przetwornika armaturowego i dynamicznego) oraz opisywane tu AR-E100, wykorzystujące 100-milimetrowe przetworniki dynamiczne.

słuchawki dokanałowe

Ale to nie jedyna dobra informacja. Idę o zakład, że dla niejednej osoby ważniejsze będzie to, iż AR-E100 można bardzo łatwo zamienić w... słuchawki Bluetooth. Potrzebną do tego technologię (adapter ze wsparciem dla kodeka aptX i baterię) umieszczono na specjalnym kablu, gdzie znalazł się także trójprzyciskowy pilot z mikrofonem (kontrola nad odtwarzaną muzyką i wykonywanie połączeń telefonicznych) oraz gniazdem micro-USB.

Końcówki kabli dołączonych do zestawu (nie licząc oczywiście tego do ładowania baterii) są specjalnie pogrubione, usztywnione (aczkolwiek są też bardzo elastyczne) i charakterystycznie wygięte – to znak, że AR-E100 są OTE (Over The Ear), czyli nosi się je z kablem umieszczonym za uchem. Warto dodać, że dołączone do słuchawek kable wzmocniono włóknami para-amidowymi (aramidy należą do grupy polimerów), dzięki czemu są wytrzymałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne.

Obudowy, w których pracują membrany berylowe, są całkiem spore. Wykonano je z plastikowych odlewów, w których zatopiono gniazda 2-pin. Wierzch korpusów to płaska metalowa płytka w kolorze srebrnym, z biegnącym przez całą jej długość niewielkim wybrzuszeniem i dyskretnym logo AR – dzięki temu słuchawki w uchu przypominają nieco biżuterię.

słuchawki dokanałowe

Zestaw akcesoriów, o których częściowo była już mowa, uzupełnia kieszonkowe sztywne etui zapinane na zamek oraz wkładki dokanałowe: silikonowe i piankowe w różnych rozmiarach (S, M i L).

Jakość dźwięku

Podłączenie "dokanałówek" za ok. 800zł do 2–3-krotnie droższego smartfona nie jest raczej pomyłką. Taką konfigurację projektanci AR-E100 musieli przewidzieć. Podczas testu słuchawki pracowały bezpośrednio z Samsungiem Galaxy S7, z którym zgrały się całkiem nieźle, zwłaszcza w połączeniu bezprzewodowym. "Po kablu" AR zagrały mniej przekonująco – brzmienie było nieco zmulone i płaskie.

Zaaplikowano tu miękki balans tonalny – szorstkość czy natarczywość są w tym wypadku składnikami planowo deficytowymi.

W trybie aktywnym pojawiła się lepsza energia i "kop" (niewielki szum stanowiący nieodłączny element tego rodzaju połączenia okazał się w pełni akceptowalny). Czemu przypisać tę różnicę? Zapewne chodzi o łatwość wysterowania (producent nie podaje impedancji berylowych przetworników), bo w trybie Bluetooth AR-E100 grają wyraźnie głośniej, co dla Galaxy S7 ma duże znaczenie.

Brzmienie AR-E100 jest wyraźnie osadzone na energii wyższego basu/dolnej średnicy. Daje to poczucie solidności, fundamentu, rytmiczności. Tempo i uderzenie są satysfakcjonujące, barwa basu nie jest monotonna, aczkolwiek wyższe harmoniczne instrumentów basowych są odrobinę przygaszone. Zasadniczo jest to dźwięk kulturalny i łatwy w odbiorze. Zaaplikowano tu "miękki balans tonalny" – szorstkość czy natarczywość są w tym wypadku składnikami planowo deficytowymi.

słuchawki dokanałowe

Średnica jest miękka, plastyczna i ciepła, brzmi nieco matowo, podobnie jak bas z nieco zduszonymi alikwotami. Wyższy podzakres tej części pasma jest odrobinę wycofany, co może sprawiać wrażenie ograniczonej przejrzystości. Żywsze barwy pojawiają się sporadycznie, ogólnie sposób prezentacji jest harmonijny, miękko zaokrąglony i nieco ciemnawy.

Ten sam schemat powtarza się w przypadku wysokich tonów. Są bardzo przyjemnie wplecione w ogólny przekaz, mają miłą dla ucha szumiącą barwę, jednak ich wyartykułowanie pozostawia nieco do życzenia, zwłaszcza jeśli E100 porówna się np. z Sennheiserami IE 800 S, co rzecz jasna nie jest do końca fair z uwagi na różnicę w cenie obu tych modeli. Krótko mówiąc, możliwości analityczne "setek" są co trochę ograniczone, co jednak powinno dobrze pasować do większości smartfonów zarówno z budżetowej, jak i średniej półki cenowej.

Podsumowanie

AR-E100 to dobre, równo i spójnie grające słuchawki dla osób, które cenią sobie przede wszystkim harmonijność muzycznego obrazu, bez wyraźnych "wycieczek" w kierunku któregoś podzakresu pasma. Najlepiej łączyć je z nieżałującymi szczegółów mobilnymi źródłami dźwięku, także tymi obsługującymi technologię Bluetooth.

Werdykt: Acoustic Research AR-E100

 • Jakość dźwięku

 • Jakość / Cena

 • Wykonanie

 • Możliwości

Plusy: Funkcjonalność – bo mogą być bez- i przewodowe. Brzmienie – bo jest przyjemne dla ucha, harmonijne, całkiem dobrze dociążone i rytmiczne.

Minusy: Są IEM-y, które kładą większy nacisk na szczegóły, a ich przekaz jest bardziej nasycony powietrzem.

Ogółem: Równo i spójnie grające IEM-y, które sprawdzą się z niejednym smartfonem.

Ocena ogólna:

PRODUKT
Acoustic Research AR-E100
RODZAJ
Słuchawki dokanałowe (Bluetooth)
CENA
799 zł
WAGA
b.d.
DYSTRYBUCJA
Rafko Dystrybucja
acoustic-research.rafko.pl
NAJWAŻNIEJSZE CECHY
 • Przetwornik: zamknięty, dynamiczny, z membraną z berylu o średnicy 10mm
 • Pasmo przenoszenia: 20Hz–40kHz
 • Poziom ciśnienia akustycznego (SPL): b.d.
 • Impedancja: d.b.
 • Zniekształcenia harmoniczne (THD): b.d.
 • Kable: Bluetooth z pilotem/mikrofonem i obsługą kodeka aptX; niezbalansowany ze złączem 3,5mm jack; wzmacniane włóknami para-aramidowymi; kabel do ładowania BT
 • Akcesoria: etui, 2x pianki Comply, 3x wkładki silikonowe