s-e-r-v-e-r-a-d-s

gadżety

Samsung Level In

test
Samsung Level In

Po słuchawkach wokółusznych Samsunga przyszedł czas na sprawdzenie dokanałówek tego producenta. Czy Level In spiszą się lepiej niż standardowe "pchełki"?

Rekordowe wyniki sprzedaży smartfonów i tabletów Samsunga z pewnością przyczyniły się do tego, że koreański gigant postanowił rozszerzyć ofertę o uzupełniające urządzenia mobilne akcesoria audio, czyli słuchawki oraz głośniki bezprzewodowe. Specjalnie na tę okazję powołano do życia serię Level, w skład której weszły m.in. słuchawki bezprzewodowe Level Over, a także dokanałowe Level In, przedmiot niniejszej recenzji.

Budowa i wyposażenie

Niespodzianką na tym poziomie cenowym jest z pewnością konstrukcja hybrydowa. Do budowy Level In wykorzystano trzy przetworniki: dwa zbalansowane, obsługujące średnicę i wysokie tony, oraz jeden dynamiczny, niskotonowy, o średnicy 10mm. Kolejna niespodzianka to ogólny wygląd tego modelu: aerodynamiczny kształt obudów i połączenie plastiku oraz wypolerowanego aluminium robią bardzo dobre wrażenie. Odrobinę szkoda, że nie zdecydowano się na dodanie solidniejszego kabla - niczym nie różni się on od tego, który zastosowano w słuchawkach dołączonych do Galaxy Note 3; jest płaski, ale sprawia wrażenie delikatnego. Chyba nikt nie obraziłby się również, gdyby zakończono go złączem kątowym, wygodniejszym od prostego, a przede wszystkim mniej podatny na uszkodzenia. trwalszy. Cieszy fakt, że końcówkę wtyku 3,5mm umieszczono w solidnej aluminiowej obudowie (z logo producenta) - to właśnie ta część musi wytrzymać powtarzające się wpinanie/wypinanie słuchawek do/z mobilnego źródła dźwięku. Kilkanaście centymetrów od prawej słuchawki zamontowano pilot zdalnego sterowania. Umieszczono go w plastikowej obudowie, w której zmieścił się również głośnik mikrofonowy. Do dyspozycji mamy trzy przyciski: zmiany głośności (+ i -) oraz wznawiania odtwarzania/zatrzymywania (odbierania/kończenia połączenia)/przechodzenia do następnego utworu/uruchamiania funkcji S-Voice - to ostatnie pod warunkiem posiadania odpowiedniego urządzenia Samsunga (od Galaxy S2 i Note1 w górę). W komplecie otrzymujemy zgrabny, wykonany z twardego materiału futeralik oraz po trzy pary wkładek - silikonowych i piankowych - różnej wielkości.

samsung-level-in

Jakość brzmienia

Level In nie są słuchawkami dla każdego. Ich równowaga tonalna jest wyraźnie przesunięta w górę ­? jednym to się spodoba, innym niekoniecznie. Nie chodzi o to, że model ten brzmi źle. Z pewnością realizuje on konkretne założenia, bo przy tak zaawansowanej budowie nie może być mowy o zdaniu się producenta na przypadek. Rozstrzygająca dla oceny będzie w tym wypadku z jednej strony jakość nagrania, a z drugiej sposób jego odsłuchiwania. Podczas testowania tego modelu korzystałem przede wszystkim z Samsunga Galaxy Note 3. Zwykle wystarczy mi aplikacja WiMP HiFi z ustawieniami domyślnymi, tzn. bez włączonego eqalizera, ale tym razem było za jasno - wyeksponowane sybilanty i nie do końca naturalnie brzmiące wokale wręcz domagały się korektora. Ten wbudowany w WiMP-a nie jest zbyt rozbudowany, ale udało mi się odczuwalnie poskromić krewki temperament wyższych składowych - jako punktu wyjścia użyłem ustawienia Flat.

Rozstrzygająca dla oceny będzie w tym wypadku z jednej strony jakość nagrania, a z drugiej sposób jego odsłuchiwania

Lepszym pomysłem okazał się streaming z dysku sieciowego przy użyciu natywnej aplikacji Muzyka zainstalowanej na smartfonie Samsunga. Tu mogłem przejść do trybu Zaawansowanego i pobawić się suwakami equalizacji; przydał się też efekt symulujący barwę wzmacniacza lampowego. Krytyczne okazały się regulacje w zakresie 1,1-16kHz, które w dużej mierze pozwoliły zmniejszyć efekt wyostrzenia górnej średnicy/nasycenia sopranów. Specjalnych poprawek nie potrzebują za to basy - jak na konstrukcję dokanałową schodzą nisko i mają dobrą definicję, stanowiąc solidny, wyczuwalny fundament dla wyższych podzakresów.

Na tle innych

Ponieważ wiele osób potraktuje Level In jako możliwy zamiennik słuchawek "od smartfona", do porównania wykorzystałem te z kompletu do Galaxy Note3. Przewaga Level In okazała się bezdyskusyjna. Nowy model zaprezentował zdecydowanie lepszy bas, przede wszystkim bardziej obecny, punktowy z odrobiną "mięcha", i ogólne lepsze wypełnienie dźwięku - nawet pomimo faworyzowania górnych podzakresów częstotliwości. Z kolei model "standardowy" zaoferował w porównaniu z Level In brzmienie płaskie, odchudzone i po prostu "cienkie" (nie znajduję lepszego określenia), dlatego jeśli ktoś szuka dokanałówek do 500zł, powinien wziąć Level In pod lupę.

Podsumowanie

Level In to sensowny zamiennik słuchawek, który dostajemy w komplecie ze smartfonem. Sprawdziłem - grają wyraźnie lepiej od podstawowego modelu dołączonego do Galaxy Note 3 (zob. Na tle innych). Po dokanałówki Samsunga powinni sięgnąć przede wszystkim ci, którzy lubią brzmienie stosunkowo jasne i nie mają nic przeciwko eqalizacji, albo np. dysponują odtwarzaczem wyraźnie zaniedbującym wysokie tony.

Werdykt: Samsung Level In

 • Jakość dźwięku

  ★ ★ ★ ★
 • Jakość / Cena

  ★ ★ ★ ★ ★
 • Wykonanie

  ★ ★ ★ ★
 • Możliwości

  ★ ★ ★ ★ ½

Plusy: Zaawansowana budowa i wysoka jakość wykonania. Grają wyraźnie lepiej od słuchawek dodawanych do smartfonów

Minusy: Przydałby się solidniejszy kabel i kątowy minijack. Podbita wyższa średnica/góra pasma nie każdemu przypadnie do gustu

Ogółem: Ciekawa propozycja o niebanalnej konstrukcji i wyglądzie. Dźwiękowo wyraźnie po jasnej stronie mocy

Ocena ogólna:

★ ★ ★ ★

PRODUKT
Samsung Level In
RODZAJ
Słuchawki dokanałowe
CENA
599 zł
WAGA
15,7 g
DYSTRYBUCJA
Samsung Polska, www.samsung.com/pl
NAJWAŻNIEJSZE CECHY
 • Konstrukcja: hybrydowa, 2 przetworniki typu Balanced Armature + 1 głośnik dynamiczny (10 mm)
 • Impedancja: 8Ω
 • Złącze: minijack (3,5mm) prosty, pozłacany
 • Długość kabla: 1,2 m (symetryczny)
 • Pasmo przenoszenia: 20Hz-20kHz