kino domowe

LG OFERTA TELEWIZORÓW NA ROK 2012

news |

Po Samsungu i Panasonicu mieliśmy okazję osobiście zapoznać się z najnowszą ofertą telewizorów firmy LG przygotowaną

Po Samsungu i Panasonicu mieliśmy okazję osobiście zapoznać się z najnowszą ofertą telewizorów firmy LG przygotowaną na rok 2012.
15 lutego w warszawskim klubie Delite zaproszonym dziennikarzom zaprezentowano głównie telewizory i szczegółowo omówiono wszystkie nowości jakie w tych modelach zastosowano. Zaskoczenia nie było, zwłaszcza, że jak wspomniałem wcześniej jesteśmy już po prezentacjach dwóch gigantów branżowych i jak zauważyliśmy wiele rozwiązań jest bardzo podobnych. Przykładowo, nowe podstawy telewizorów LG tzw. "wstążkowe" nie odbiegają znacznie od tych zastosowanych w niektórych nowych modelach Samsunga np. ES8000. Na tym podobieństwa się nie kończą, bowiem Samsung zapowiedział, że będzie rozwijał technologię sterowania telewizorem poprzez wydawanie mu poleceń głosowych i LG też idzie w tym kierunku. Tyle tylko, że w przypadku LG będziemy mówić do specjalnego pilota, a nie bezpośrednio do telewizora jak w przypadku Samsunga. Jeśli już jesteśmy przy pilocie, to nowinką zaproponowaną przez LG jest nowa seria ergonomicznych i funkcjonalnych pilotów w których zastosowano kółko obrotowe na wzór myszek komputerowych. Ma to znacznie ułatwić nawigację po stronach internetowych i rozbudowanych menu. Pilota mogliśmy potrzymać w dłoni, ale nie było okazji, żeby przetestować go w praktyce. Mimo to pierwsze wrażenia są pozytywne, gdyż jego kształt, wymiary, rozmieszczenie przycisków funkcyjnych nie budzą zastrzeżeń. Ale należy wspomnieć, że również Panasonic zaproponował autorski projekt dotykowego pilota, który również ułatwia nawigowanie bo coraz popularniejszych funkcjach internetowych we współczesnych telewizorach. Tak więc jeśli chodzi o nowinki technologiczne to wśród przodujących producentów telewizorów jest jak na razie remis i nie wygląda na to, żeby ktokolwiek wyrwał się przed szereg, mimo, że jeszcze nie wszyscy wielcy gracze rynkowi pochwalili się swoją ofertą na bieżący rok.Tymczasem zaczekamy sobie spokojnie, aż będziemy mogli przetestować osobiście te wszystkie nowe modele telewizorów i wówczas będziemy mogli powiedzieć więcej o wszystkich tych różnicach między produktami poszczególnych producentów.
Wracając do prezentacji firmy LG, to faktycznie nie ma mowy o rewolucji, ale ewolucja jest i to bezdyskusyjnie. Ten koreański gigant konsekwentnie obstaje przy technologii 3D, ale w odróżnieniu od Panasonica, Samsunga, Sony czy Toshiba, proponuje okulary polaryzacyjne zamiast migawkowych jak jego konkurenci. Trzeba przyznać, że efekty tej wytężonej pracy są już widoczne, gdyż poprawa wrażeń 3D w nowych modelach jest zauważalna. Co ciekawe ta poprawa nie dotyczy jedynie obrazu, ale również dźwięku. Początkowo myślałem, że to kolejna marketingowa zajawka, gdyż dotychczas dźwięk jest piętą achillesową wszystkich płaskich telewizorów bez wyjątku - jeśli więc ktoś ceni sobie wysokiej jakość dźwięk musiał do kompletu z TV dokupić sobie zestaw głośników kina domowego. Kiepska jakość dźwięku z płaskich modeli telewizorów wynika z dążenia producentów do tworzenia możliwie najcieńszych paneli, a jak powszechnie widomo głośniki muszą mieć swoje wymiary, żeby zapewnić granie na odpowiednim poziomie. LG więc wyłamał się z tego trendu budowania coraz cieńszych ekranów, choć nie do końca, bo cały panel jest cieniutki zgodnie z najnowszymi trendami, ale wzdłuż całej dolnej krawędzi "pleców" mamy wyraźne zgrubienie. W żaden sposób nie wpływa to na mniejszą atrakcyjność takiego telewizora, gdyż normalnie tego nie widać, a w przypadku ustawienia telewizora na podstawce (która i tak wystaje do tyłu i przodu) nie ma z tym żadnego problemu. Nieco gorzej jest w przypadku, gdy chcemy powiesić telewizor na ścianie, bo będzie on odstawał o kilka centymetrów, więc musimy zastosować specjalne uchwyty do tych modeli mające zniwelować różnice odległości od ściany między dolną (szerszą) krawędzią a górną węższą. Mimo to i tak panel nie będzie bezpośrednio przylegał do ściany, ale bez względu na tę drobną niedogodność firmie LG należą się słowa uznania z odważne rozwiązania w kwestii poprawy dźwięku.
Wszystkie nowe modele z linii Cinema Screen mają wyrafinowany minimalistyczny design, który można zamknąć słowami - minimum ramki maksimum obrazu. Wiadomo przecież, że powierzchnia obramowania zmniejsza realnie powierzchnię ekranu. Trend do robienia coraz cieńszych ramek zauważalny jest od dawna i nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zlikwidować je zupełnie. LG inspirując się jednak ekranem kinowym w którym obramowanie jest czymś naturalnym nie pozbawiła swoich telewizorów tego elementu, a jedynie zmniejszyła go do niezbędnego minimum. W tej niezwykle cienkiej i stylistycznej obudowie kryją się zaawansowane technologie podświetlania obrazu. Topowa seria telewizorów LG LM960V to modele w technologii Nano Full LED. Podświetlenie obrazu realizowane jest przez diody LED rozmieszczone równomiernie na całej powierzchni panelu. Zastosowano technologię Micro Pixel Control pozwalające na kontrolę nad każdą poszczególną diodą, a nie nad całymi sekcjami. Zapewnia to znakomite efekty pod względem wyrazistości, kontrastowości i płynności obrazu, ale niestety (wiadomość dla potencjalnych klientów) sporo kosztuje. Pocieszające jest jednak to, że mimo wyniesienia jakości obrazu na wyżyny udało się znacznie ograniczyć zużycie energii elektrycznej.W większości nowych modeli materiałami 3D będzie teraz można lepiej zarządzać i to zarówno w kwestii obrazu jak i dźwięku (funkcje 3D Depth Control i Sound Zooming - odpowiedzialna za kontrolę dźwięku). To użytkownik sam będzie regulował głębię obrazu i zakres efektów 3D. Ponadto zwykły obraz 2D możemy w locie przekształcać na 3D.
Atrakcyjną funkcją dla graczy w gry wideo jest możliwość rywalizacji bez konieczności dzielenia ekranu na pół - funkcja Dual Play umożliwia każdemu graczowi obserwowanie swojej "części gry" na całym ekranie. Z kolei funkcja 2 display umożliwia poprzez Wi-Fi przekazywanie tego co aktualnie wyświetlane jest na dużym ekranie telewizora do urządzeń mobilnych jak smartfony czy tablety.
Tradycyjnie też nowe modele TV LG są jeszcze bardziej "internetowe" umożliwiając m.in. rozmowy przez Skype i zapewniając dostęp do dużej ilości serwisów, mamy też możliwość pobierania aplikacji z LG Apps.Krótkie podsumowanie najważniejszych cech telewizorów LG z oferty na rok 2012:
CINEMA 3D, Kontrola głębi 3D, Zoom dźwięku 3D, Micro Pixel Control, Resolution Upscaler Plus, Smart TV, obsługa pilota Magic, 3D Sound Zooming , Skype Ready, Dual Play, konwerter 3D, 4x HDMI 1.4 , Windows 7 Certified
Rozdzielczość: 1920x1080
Motion Clarity Index: od 400 do 1000
Typ okularów 3D: 4 sztuki okularów Cinema 3D
Obsługa WiFi: tak
USB: 2.0
Moc RMS: 10W+10W
Dźwięk: Virtual SurroundSeria Cinema Screen 2012 składa się z modeli:
- Seria LM960V - o przekątnych ekranu 84/55/47" - Modele NANO FULL LED, TruMotion 400 Hz, Procesor dwurdzeniowy, Smart Share Plus, 4 sztuki okularów Cinema 3D, dodatkowo 2 sztuki okularów Dual Play Glasses
- Seria LM860V - 55/47" -  Modele  LED +, TruMotion 200Hz, Procesor dwurdzeniowy Smart Share Plus, 4 sztuki okularów Cinema 3D, dodatkowo 2 sztuki okularów Dual Play Glasses
- Seria LM760S - 55/47/42" - Modele  LED +, TruMotion 200Hz, 4 sztuki okularów Cinema 3D, dodatkowo 2 sztuki okularów Dual Play Glasses
- Seria LM670S - 55/47/42" - Modele  LED +, TruMotion 100Hz
- Seria LM660S - 55/47/42/32" - Modele  LED +, TruMotion 100Hz

INFO www.lge.pl