s-e-r-v-e-r-a-d-s-3

muzyka

TORD GUSTAVSEN W WARSZAWIE

news |

Już w najbliższą sobotę 2 lipca na Warszawskiej Starówce w cyklu Jazz na Starówce wystąpi jeden z najlepszych pianistów jazzowych

Już w najbliższą sobotę 2 lipca na Warszawskiej Starówce w cyklu Jazz na Starówce wystąpi jeden z najlepszych pianistów jazzowych młodego pokolenia Tord Gustavsen. Towarzyszyć mu będą Mats Eilertsen na kontrabasie i Jarle Vespestad na perkusji.
Tord Gustavsen. Norweski pianista, erudyta i introwertyk, absolwent Konserwatorium w Trondheim oraz teorii jazzu na Uniwersytecie w Oslo studiował także psychologię, która jest przedmiotem jego zainteresowań. (Napisał tezy nt. paradoksów rysunków improwizacji i nt. dialektycznej teorii psychologicznej Helm Stierlina i Anne-LiseLovlie Schibbye).
Jego dokonania spotkały sie z aplauzem krytyków na całym świecie. Ostatni krążek zdobył Norweską Nagrodę Grammy oraz NOPAs Music Prize Award 2010. Od kilku lat jest także ważną osobowością skandynawskiej i norweskiej sceny muzycznej. Jego gra to kamień węgielny wielu projektów. Przez ponad 20 lat swojej kariery ten 40-letni dziś twórca współpracował z najlepszymi muzycy norweskimi, między innymi: z Silje Nergaard, Siri Gjare, Kristin Asbjornsen, Tore Brunborgiem czy Matsem Eilertsenem. Brał udział w nagraniach innych artystów, jak choćby z Anną Marią Jopek na "ID" (2007). Wydał cztery albumy dla prestiżowego ECM Records : "Changing Places" (2003), "The Ground" (2005), "Being There" (2007) i ostatni "Restorted, Returned" (2009/2010) które stały się jednymi z najbardziej popularnych nagrań ostatniej dekady. Jego muzyka spotykała się z aplauzem krytyków na świecie. Ostatnia płyta zdobyła Norweską Nagrodę Grammy a Tord Gustavsen otrzymał nagrodę "musikkpris NOPAs" 2010 Norweskiego Stowarzyszenia Kompozytorów Popularnych za kompozycję "Intuition".
Po kilku latach grania głównie w formie tria, od 2008 r. nagrywa i koncertuje ze swoim projektem Tord Gustavsen Ensemble.
Muzyka Torda nie daje się łatwo zaszufladkować, pomimo odniesień do: skandynawskiego folku, gospel, muzyki karaibskiej, cool jazzu, jego zespół łączy wyjątkowy i niezwykły liryzm oraz funkowa energia.
Jarle Vespestad. Perkusista. Jest jednym z najbardziej pożądanych skandynawskich muzyków jazzowych. Jego doświadczenie obejmuje szereg projektów, takich jak Farmers Market; Supersilent i Silje Nergaard Band, współpracę z Tore Brunborg, trio z Petter Wettre, występy z Bugge Wesseltoft. Zachwyca umiejętnościami, tworzy subtelne muzyczne pejzaże pełne nastroju.
Mats Eilertsen. Kontrabasista. Jego gra składa się z unikalnej kombinacji solidnego akompaniamentu i myślenia twórczego, co czyni go wyjątkowym muzycznym partnerem. Prowadzi własny kwartet, wydał dwa intrygujące albumy. Gra również z zespołami jak Parish, Food, Jacob Young Group, Wolfert Brederode Quartet i The Source.