kino domowe

TOSHIBA TELEWIZOR 3D BEZ OKULARÓW

news |

Firma Toshiba - ta sama, która wcześniej próbowała wprowadzić na rynek format HD-DVD - teraz dorzuca swoje

Firma Toshiba - ta sama, która wcześniej próbowała wprowadzić na rynek format HD-DVD - teraz dorzuca swoje trzy grosze w temacie telewizorów 3D. Podczas niedawnych, targów elektroniki użytkowej Ceatec 2010 w Japonii, Toshiba zaprezentowała swój pierwszy komercyjnie dostępny telewizor pozwalający na oglądanie obrazu 3D bez używania specjalnych okularów. Zaproponowano dwa modele z ekranami o przekątnych 12 cali (30,5 cm) i 20 cali (50,8 cm), a więc nieduże, ale za to nie są to prototypy lecz produkty komercyjne, które trafią do sprzedaży w Japonii jeszcze w roku 2010. Oprócz wspomnianych telewizorów, na targach Toshiba zaprezentowała prototypowy model laptopa z ekranem o przekątnej 12 (30,5 cm), który również nie wymaga korzystania z okularów do oglądania materiałów w 3D. Ta nowa technologia wykorzystuje zintegrowany system wizyjny polegający na uzyskaniu dziewięciu różnych perspektyw (paralaksy) każdej klatki obrazu 2D, która przez mózg widza odbierana jest jako obraz trójwymiarowy.
Największą wadą telewizorów 3D wskazywaną przez konsumentów jest konieczność używania specjalnych okularów, które są dość duże i ciężkie przez co niezbyt wygodne zwłaszcza doskwierają przy kilkugodzinnym używaniu. Wybawieniem miał być rozwój technologii wyświetlania obrazu uwalniający widzów od konieczności wkładania specjalnych okularów. Trzeba tu wyraźnie powiedzieć, że telewizory Toshiby nie są pierwszymi, które potrafią generować obrazy 3D, które nie wymagają stosowania specjalnych okularów. Prototypowe konstrukcje działające na podobnej zasadzie mogliśmy już oglądać chociażby na targach IFA w Berlinie. Jednak "bezokularowe" telewizory 3D obarczone były takimi niedoskonałościami jak niska rozdzielczość obrazu i zwiększone rozmycie obiektów. Toshiba zastosowała panel LCD z bezpośrednim podświetleniem LED specjalnie zaprojektowany na potrzeby wyświetlania obrazu 3D. Panel ten dysponuje rozdzielczością około cztery razy większą niż matryca Full HD - zbudowany jest z ok. 829 mln pikseli. Wraz ze specjalnie ukształtowaną macierzą soczewek pozwala on na wyświetlanie ostrego obrazu 3D wysokiej jakości. Technologia Toshiby jednocześnie wysyła na ekran LCD dziewięć obrazów o różnej paralaksie kontrolując i optymalizując emisję światła i kierunek prezentacji obrazów tak, aby były widoczne pod szerokim kątem (finalna rozdzielczość to 1280x720 pikseli). To pozwala na eliminację kolejnej niedoskonałości wcześniejszych rozwiązań 3D czyli ograniczonego kąta patrzenia.
Nowe telewizory pozwalają także na oglądanie obrazów 2D najwyższej jakości, a przełączanie pomiędzy trybami 2D i 3D trwa tylko kilka sekund. Ich cena nie jest jeszcze ustalona.

INFO www.toshiba.pl