s-e-r-v-e-r-a-d-s-3

muzyka

Płyty XRCD w dystrybucji Audio Atelier

news |
niezdefiniowano - Płyty XRCD w dystrybucji Audio Atelier

Od lipca firma Audio Atelier jest oficjalnym dystrybutorem płyt XRCD na Polskę. Krążki te, oferują niezrównaną jakość dźwięku wyjątkowych albumów z muzyką jazzową i klasyczną.

Za płyty XRCD odpowiada Combak Corporation i – w szczególności – pan Kazuo Kiuchi, właściciel i spirytus movens tej firmy. Firma może być znana polskim audiofilom: to właśnie ci Japończycy są odpowiedzialni za (między innymi) high-endowe urządzenia marek Reimyo (warto tutaj przywołać przetwornik cyfrowo-analogowy DAP-999EX Limited, referencyjny transport CDT-777 czy końcówkę mocy KAP-777), Harmonix oraz Hijiri.

Dlaczego płyty XRCD brzmią lepiej od swojej konkurencji? Wszystko sprowadza się do unikatowej wiedzy inżynierów z Kraju Kwitnącej Wiśni oraz umiłowania do najdrobniejszych szczegółów. Droga ku lepszemu dźwiękowi rozpoczyna się już na etapie masteringu. Analogowy sygnał trafia do konsoli (co istotne, zaprojektowanej specjalnie na potrzeby formatu XRCD), a następnie zostaje przekonwertowany do domeny cyfrowej za pomocą 20- lub 24-bitkowego K2 kodowania. Wszystko to przy zachowaniu nieprawdopodobnego zakresu dynamicznego (108 dB, -96 dB THD dla 20 bitów, 127 dB, -108 dB THD dla 24 bitów) oraz wyraźnego zredukowania zniekształceń harmonicznych.
Co istotne, ścieżka sygnałowa w urządzeniach służących do masteringu materiału na płyty XRCD została znacznie skrócona, między innymi dzięki pozbyciu się niepotrzebnych dodatków oraz wybraniu najlepszych możliwych komponentów, takich jak wysokiej jakości kabli. Jak zaznacza firma Combak Corporation, wszystko zostało wielokrotnie przetestowane przed masteringiem i wytłoczeniem płyt XRCD w celu zachowania możliwie najlepszej jakości dźwięku.
Na płytach XRCD ukazały się głównie albumy z jazzem oraz muzyką klasyczną. W ramach pierwszego z przywołanych gatunków dominują tutaj propozycje amerykańskie oraz – co ciekawe – japońskie. Na szczególną uwagę zasługuje szczególnie materiał z Kraju Samurajów; znajdziemy tutaj i propozycje dla fanów vocal jazzu (Reyna Qotrunnada, Passion), fortepianu (Tsuyoshi Yamamoto Trio, Hida-Takayama Jazz Session) czy rasowego brzmienia saksofonu (Seiichi Nakamura Quintet+2, The Boss).
Wiele interesujących albumów czeka również dla miłośników przywołanej powyżej klasyki. Mowa tu bowiem o takich albumach, jak The Planets, Op. 32 Holsta w interpretacji Andre Pervina, Czterech porach roku Vivaldiego od Itzhaka Perlmana czy utworów na skrzypce Bacha w wykonaniu Yehudi Menuhina.
Bogatą ofertę płyt wydanych na XRCD uzupełnia kilka wybranych albumów rockowych, w tym m.in. Hell Freezes Over grupy Eagles, czy kultowy w audiofilskich kręgach Brother In Arms Dire Straits.
INFO Audio Atelier