s-e-r-v-e-r-a-d-s-3

muzyka

GWIAZDY ERY JAZZU

news |

Charyzmatyczna Cassandra Wilson, egzotyczna brazylijska Tania Maria oraz Christmas Gala z Friend & Fellow - to gwiazdy jesiennej edycji Ery Jazzu.

Charyzmatyczna Cassandra Wilson, egzotyczna brazylijska Tania Maria oraz Christmas Gala z Friend & Fellow - to gwiazdy jesiennej edycji Ery Jazzu. „ W historii muzyki rozrywkowej tylko trzy brazylijskie wokalistki rozsławiły jazz , sambę i bossa-novę na całym świecie: Astrud Gilberto , Flora Purim oraz Tania Maria - mówi Dionizy Piatkowski, szef Ery Jazzu. Miałem zaszczyt przedstawić polskiej publiczności i Astrud Gilberto i Florę Purym, teraz pora na Tanię Marię. Ta wybitna pianistka, dynamiczna wokalistka i znakomita artystka sceniczna będzie pierwszym gościem jesiennej edycji Ery Jazzu. Śpiewa stylem staccato łącząc go z walorami bebopu i latynoskiej muzyki tanecznej, a całość przedstawia wyjątkowo spontanicznie”. Współpracowała z najwybitniejszymi artystami jazzu: od wokalistki Sarah Vaughan po gitarzystę Charlie'go Byrda. Uwielbiana przez fanów na całym świecie, nagradzana prestiżowymi laurami jest Tania Maria artystką niepowtarzalną i wielką estradową osobowością. Wieczór w warszawskiej Filharmonii Narodowej ( 28.09) jest polską premierą albumu „ Intimidate ” oraz jedynym koncertem egzotycznej, brazylijskiej pianistki i wokalistki w Polsce.
„Wiosną tego roku - przedstawia kolejna gwiazdę D. Piątkowski - Cassandra Wilson otrzymała prestiżową Grammy Award. Jej album Loverly ”wybrano jako najlepszy w tym sezonie album jazzu wokalnego. Jest to już druga statuetka Grammy w dorobku tej wybitnej wokalistki. Wspaniałe recenzja zbiera także kolejny album Cassandry Wilson „ Closer To You: The Pop Side”. Płyta zwiera covery piosenek takich artystów jak U2, Bob Dylan, Glen Campbell, The Band, Sting, Van Morrison czy Neil Young. Wokalistka dosyć często sięga w swojej twórczości do różnych gatunków muzycznych, nie bojąc się eksperymentować z jazzem, bluesem, country czy muzyką pop. Jej koncert z kwartetem Davida Murraya w specjalnym projekcie Ery Jazzu (marzec 2008) opiniotwórcze media określiły najważniejszym wydarzeniem jazzowym roku „. Koncertowa premiera obu albumów odbędzie się na jedynym koncercie w Polsce 3 listopada w warszawskim Hotelu Hilton.
W grudniu 2006 roku po raz pierwszy w Polsce - na zaproszenie Ery Jazzu - wystąpił jeden z najważniejszych zespołów akustycznego jazzu wokalnego - Friend' n 'Fellow. Obok kanadyjskiego duetu Tuck & Patti to najpopularniejszy i najchętniej prezentowanym na najważniejszych estradach i festiwalach Europy tandem muzyczny. Koncerty w Poznaniu, Krakowie, Gdyni i Wrocławiu zgromadziły wtedy komplety publiczności .Media nie szczędziły duetowi wspaniałych recenzji oraz rekomendacji. Koncert w warszawskiej Filharmonii Narodowej ( 6.12.) ma szczególny charakter: zespół promować będzie nie tylko najnowszy album „Lady”, ale do rozległego repertuaru włączy także standardy rocka, muzyki rozrywkowej oraz - co jest już tradycją grudniowych koncertów Ery Jazzu - gospel, spiritual oraz kolędy i pastorałki.
TANIA MARIA - Brazilian Touch of Jazz 28 września 2009 - Warszawa - Filharmonia Narodowa
CASSANDRA WILSON - The Pop Side of Jazz 3 listopada 2009 - Warszawa - Hilton Warsaw Hall
FRIEND & FELLOW - Christmas Gala 6.grudnia 2009 - Warszawa - Filharmonia Narodowa
INFO www.jazz.pl