s-e-r-v-e-r-a-d-s-3

kino domowe

Yamaha MusicCast CX-A5200 i MX-A5200

news |
Wzmacniacz mocy kina domowego i procesor - Yamaha MusicCast CX-A5200 i MX-A5200

Nowy procesor AV Yamaha MusicCast CX-A5200 i 11-kanałowy wzmacniacz MX-A5200 określają przyszłość kina domowego.

Dzielone komponenty przedwzmacniacz/końcówka mocy już od wielu dekad znajdują się na szczycie listy marzeń najbardziej wymagających audiofilów. Na równie doskonałe połączenie mogą liczyć również miłośnicy kina domowego. Yamaha rozwijając swoją linię AVENTAGE już niebawem wprowadzi do sprzedaży flagowy zestaw AV, składający się z 11.2-kanałowego procesora AV MusicCast CX-A5200 oraz 11-kanałowej końcówki mocy MX-A5200. Także i w tym przypadku dzielone komponenty reprezentują wszystko co najlepsze w domowej rozrywce, a Yamaha – dążąc do osiągnięcia najwyższego poziomu kina domowego – wyznacza nowy standard wydajności i innowacji.

Procesor AV MusicCast CX-A5200 wyróżniają cztery cechy: technologia Surround:AI, obsługa formatów Dolby Atmos® i DTS:X™, kompatybilność z systemem multiroom MusicCast oraz to, co z punktu widzenia użytkownika najważniejsze – najwyższa możliwa jakość dźwięku i obrazu.

Surround:AI

Pierwszy z elementów, technologia Surround:AI, rozwiązuje problem przestrzenności dźwięku wielokanałowego. Wbudowana w procesory DSP analizuje treść materiału rozrywkowego, zwracając szczególną uwagę na dialogi, muzykę w tle, dźwięki otoczenia oraz efekty dźwiękowe, aby w czasie rzeczywistym automatycznie zoptymalizować efekt przestrzenny. Dzięki Surround:AI użytkownicy mogą cieszyć się niezwykle realistycznym i potężnym dźwiękiem, znacząco przewyższającym konwencjonalne pola dźwięku.
Yamaha MusicCast CX-A5200 i MX-A5200

Dolby Atmos® i DTS:X™

Niesamowite wrażenia przestrzenne to również zasługa obsługi najnowszych formatów dźwięku surround: Dolby Atmos® i DTS:X™. Wykorzystując głośniki sufitowe generują one prawdziwie dookólne brzmienie, które pozwala niemal dosłownie zanurzyć się w dźwięku docierającym ze wszystkich stron, także z góry. Obydwa formaty wynoszą na nowy poziom precyzję lokalizacji źródeł dźwięku nie tylko wokół słuchacza, lecz w całej przestrzeni 3D.

CINEMA DSP HD3

W odwzorowaniu przestrzennego dźwięku pomaga udoskonalony układ CINEMA DSP HD3. Korzystając z algorytmów przetwarzania sygnału układ ten jeszcze bardziej zwiększa wrażenie realizmu i w połączeniu z procesorami o wysokiej wydajności maksymalizuje potencjał kina domowego.
Yamaha MusicCast CX-A5200 i MX-A5200

MusicCast

Swój wszechstronny charakter procesor AV zawdzięcza kompatybilności z systemem multiroom Yamaha MusicCast. System ten ułatwia przesyłanie dźwięku w całym domu i odblokowuje całą gamę opcji rozrywki modelu CX-A5200. Efekt? Użytkownik może np. bezprzewodowo strumieniować dźwięk z płyt CD, telewizora, a nawet krążków winylowych do innych urządzeń z rodziny MusicCast rozmieszczonych w całym domu – wszystkimi komponentami sterując za pomocą intuicyjnej aplikacji.

Serwisy muzyczne i radio internetowe

Łatwy i szeroki dostęp do muzyki to również zasługa wbudowanych funkcji sieciowych. Wystarczy połączyć MusicCast CX-A5200 z siecią Internet, poprzez złącze Ethernet lub łączność bezprzewodową Wi-Fi, aby po zalogowaniu się móc korzystać z serwisów muzycznych, np. Tidal, Spotify, Deezer, lub cieszyć się dostępem do tysięcy internetowych stacji radiowych. Całości dopełnia możliwość odtwarzania nagrań udostępnionych w domowej sieci Wi-Fi, np. z serwera NAS.
Yamaha MusicCast CX-A5200 i MX-A5200

Przetworniki c/a ESS SABRE PRO Premier

W przypadku urządzeń audio i AV wciąż najważniejsza pozostaje jakość dźwięku. W tym aspekcie MusicCast CX-A5200 jest prawdziwie high-endową konstrukcją. Urządzenie wykorzystuje dwa najnowsze 32-bitowe przetworniki c/a ESS SABRE PRO Premier (ES9026 PRO), wyróżniające się wysoką wydajnością, najniższym możliwym poziomem szumu i niesamowitym stosunkiem sygnału do szumu. W wykorzystaniu pełnego potencjału modułów DAC pomaga duży, przeprojektowany transformator mocy, mocowany na grubej mosiężnej płycie tłumiącej niepożądane wibracje. Całość zapewnia głębokie, mocne i niezwykle przestrzenne brzmienie.

YPAO R.S.C.

W uzyskaniu doskonałych efektów dźwiękowych podczas odtwarzania sygnału wielokanałowego pomaga wyrafinowany, autorski układ YPAO R.S.C. (Reflected Sound Control). Za pomocą mikrofonu dostarczanego wraz z urządzeniem układ ten analizuje akustykę pokoju, a następnie automatycznie dostraja cały system w celu uzyskania najlepszego możliwego brzmienia. Ponadto, dzięki R.S.C., układ koryguje wczesne odbicia, aby zagwarantować studyjnej jakości dźwięk przestrzenny. Dodatkowo YPAO 3D automatycznie optymalizuje parametry dźwięku, maksymalizujące efektywność pola dźwiękowego 3D układu Cinema DSP HD3, a także Dolby Atmos i DTS:X.
Yamaha MusicCast CX-A5200 i MX-A5200

11 kanałów czystej mocy

Idealnym dopełnieniem procesora AV MusicCast CX-A5200 jest 11-kanałowa końcówka mocy MX-A5200. Wzmacniacz wykonany jest w technologii dyskretnej i wykorzystuje specjalnie zaprojektowaną ramę, która gwarantuje maksymalną sztywność całej konstrukcji. Podwójną podstawę tworzą stalowe płyty o grubości 1,6 mm, ich zadaniem jest minimalizowanie ryzyka powstawania wibracji. Rozwiązanie to wywodzi się z legendarnego amplitunera AV Z11 i pozwala ograniczyć do minimum zniekształcenia generowane podczas pracy.

Symetryczna konstrukcja

MX-A5200 wyróżnia się także idealną separacją kanałów z fizycznie i elektrycznie odizolowaną lewą i prawą stroną. To zasługa symetrycznej konstrukcji wzmacniacza mocy, pozwalającej m.in. znacząco poprawić stosunek sygnału do szumu i zagwarantować przestrzenną scenę dźwiękową. Ponadto wzmacniacz, podobnie jak procesor AV, wyposażony jest w zbalansowane złącza XLR, które rozwiązują problem szumu elektrycznego pojawiającego się podczas łączenia komponentów AV.
Yamaha MusicCast CX-A5200 i MX-A5200

Transformator toroidalny, tryb pracy mostkowej

Podstawą niesamowitych możliwości MX-A5200 jest wydajny, duży transformator toroidalny współpracujący z dwoma specjalnie opracowanymi kondensatorami blokowymi o dużej pojemności. Cały układ zapewnia ogromną moc i pozwala uzyskać niesamowicie przestrzenny dźwięk. Ponadto projektanci zminimalizowali stratę energii i zapewnili łatwość odwzorowania źródeł dźwięku. Użytkownicy, którzy oczekują jeszcze większej mocy, mogą skorzystać z trybu pracy mostkowej (BTL) dla frontowych kanałów, poprawiając wydajność przednich głośników.
Źródło: informacja prasowa Audio Klan