s-e-r-v-e-r-a-d-s-3

muzyka

Album zwycięzcy XVII Konkursu Chopinowskiego

news |
niezdefiniowano - Album zwycięzcy XVII Konkursu Chopinowskiego

Na płytę złożą się najważniejsze fragmenty wystąpień konkursowych wspaniałego Seong-Jin Cho

Wytwórnia Deutsche Grammophon zapowiedziała debiutancki solowy album Seong-Jin Cho, zwycięzcy XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Na płycie, która będzie miała międzynarodową premierą 6 listopada, znajdą się najważniejsze, nagrane na żywo fragmenty wystąpień konkursowych 21-letniego Koreańczyka. Album rozpoczyna długofalową współpracę pomiędzy wytwórnią Deutsche Grammophon a Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina, mającą na celu promocję wybitnych kreacji wykonawczych dzieł Chopina możliwie jak najszerszej publiczności.
Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina, zainicjowany w Warszawie w 1927 r., od 1955 r. odbywa się regularnie co 5 lat. Uważany jest dziś za najważniejszy konkurs pianistyczny świata, głównie dzięki naciskowi, jaki kładzie się w nim na doskonałość wykonawczą i stylowość prezentowanych interpretacji. Lista zwycięzców Konkursów Chopinowskich nie ma sobie równych, jeśli chodzi o legendy pianistyczne. Znajdziemy wśród nich artystów związanych z wytwórnią DG takich, jak Maurizio Pollini, Martha Argerich, Krystian Zimerman, Yundi Li i Rafał Blechacz. Równie imponująca jest lista laureatów konkursu obejmująca pianistów takich jak Vladimir Ashkenazy i Mitsuko Uchida, którzy podpisali umowy z siostrzaną wytwórnią Decca. Seong-Jin Cho urodził się w Seulu w Korei Południowej 28 maja 1994. Ma na swoim koncie I miejsce na Międzynarodowym Konkursie im. Fryderyka Chopina dla Młodych Pianistów w 2008 r. oraz III nagrodę na Międzynarodowym Konkursie im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie w 2011 r. Pianista mieszka w Paryżu i występował już z takimi czołowymi orkiestrami i wybitnymi dyrygentami, jak Orkiestra Teatru Maryjskiego z Valerym Gergievem, Orchestre Philharmonique de Radio France z Myung-Whun Chungiem, Orkiestra Filharmonii w St. Petersburgu z Yuri Temirkanovem i Rosyjska Orkiestra Narodowa z Mikhailem Pletnevem.
"To było wspaniałe uczucie wziąć udział w tym wielkim Konkursie, a zdobycie pierwszej nagrody jest spełnieniem moich marzeń" - powiedział Seong-Jin Cho i dodał - "Muzyka Chopina mówi nam tak wiele o człowieku i przemawia bezpośrednio do serca. Mam nadzieję, że nagranie zrealizowane dla Deutsche Grammophon poruszy serca wszystkich słuchaczy".
Ponad 450 wykonawców urodzonych pomiędzy 1985 a 1999 r z 45 krajów zgłosiło się do udziału w XVII Konkursie Chopinowskim. Powołany przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina zespół wybrał 160 uczestników i zaprosił do wzięcia udziału w eliminacjach, które miały miejsce w kwietniu tego roku w Warszawie. Ostatecznie 77 pianistów zostało wybranych przez jury do udziału w trzech etapów konkursu, które odbyły się w okresie od 3 do 16 października. Seong-Jin Cho został wyłoniony jako zwycięzca z 10 pianistów wybranych do wielkiego finału. Oprócz nagrody pieniężnej w wysokości 30.000 euro, artysta otrzymał nagrodę Towarzystwa im. Fryderyka Chopina za najlepsze wykonanie poloneza.
Seong-Jin-Cho
"Deutsche Grammophon jest niezwykle zadowolone z nawiązania strategicznego partnerstwa z Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina, którego wyrazem jest pierwszy album zawierający konkursowe wykonania Seong-Jin Cho" -  mówi Costa Pilavachi, International Senior Vice President koordynujący kwestie repertuarowo-artystyczne dotyczące muzyki klasycznej w Universal Music Group. "Po trzech tygodniach intensywnych zmagań konkursowych, podczas których słyszeliśmy wiele niezwykłych interpretacji, zostaliśmy urzeczeni wspaniałymi wykonaniami zwycięzcy i jesteśmy przekonani, że ma on wszelkie dane, by stać się jednym z najciekawszych artystów swojego pokolenia. Konkurs Chopinowski stanowi istotny punkt odniesienia dla wszelkich innych konkursów na świecie. Można go nazwać królem wśród podobnych wydarzeń, przyciąga uwagę do to, co najlepsze w muzyce klasycznej. Jesteśmy bardzo podekscytowani, że możemy włączyć się w promocję Konkursu Chopinowskiego skierowaną do nowej, szerokiej publiczności poprzez nasze media społecznościowe oraz transmisję na żywo finałów w internecie, a także poprzez wydanie debiutanckiego albumu Seong-Jin Cho dla DG".
Dr. Artur Szklener, dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, widzi w Seong-Jin Cho prawdziwą wschodzącą gwiazdę pianistyki. "Muzyka Chopina, która stanowi jądro pianistycznego repertuaru, jest sprawdzianem zarówno jakości techniki wykonawcy jak i jego artystycznej dojrzałości i wyobraźni" - mówi Szklener. "Tegoroczny Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina przyciągnął rekordową liczbę uczestników z całego świata. Poziom dopuszczonych do finałowych etapów był bardzo wysoki, a publiczność miała okazję do głębokich wzruszeń. Seong-Jin Cho w swoich niezwykłych interpretacjach objawił się jako bezdyskusyjny zwycięzca. Dzięki naszej ważnej, nowej współpracy z Deutsche Grammophon, słuchacze na całym świecie będą mogli podziwiać jego chopinowskie kreacje, pełne siły i emocji, delikatnych niuansów i dojrzałej wizji".
Foto: Wojciech Grzedzinski, NIFC
INFO www.universalmusic.pl