s-e-r-v-e-r-a-d-s-3

kino domowe

Telewizory Samsung SUHD

news |
niezdefiniowano - Telewizory Samsung SUHD

Najnowsze flagowe telewizory firmy Samsung na rok 2015 wyznaczają nowe standardy w segmencie Ultra HD

Podczas niedawnego Samsung Roadshow 2015 zorganizowanego w Berlinie zaprezentowano najnowsze propozycje tego producenta na rok 2015. Pokazano cały przekrój oferty urządzeń AGD, IT, foto, mobile, audio i oczywiście TV. Oczywiście naszą uwagę skupiliśmy głównie na telewizorach, ale wystarczyło czasu, aby zapoznać się z innowacyjnymi produktami firmy Samsunga z innych dziedzin.
Prezentacja odbywała się w starym hangarze nieistniejącego już lotniska Tempelhof, które odegrało bardzo ważną rolę po zakończeniu II wojny światowej, gdyż to właśnie tam lądowały samoloty dostarczające praktycznie wszystko, co było niezbędne do życia mieszkańcom Berlina Zachodniego, który powstał z alianckiej strefy okupacyjnej i był enklawą zachodniego świata na terytorium krajów bloku wschodniego. Na tym lotnisku lądowały także samoloty m.in. z Polski w czasach nam bliższych – które porywane były przez desperatów chcących wyrwać się zza żelaznej kurtyny. To na szczęście już historia, podobnie jak lotnisko Tempelhof, którego pozostałości wykorzystywane są do organizowania różnych imprez, jak chociażby wspomnianego Samsung Roadshow 2015.

Poprawa jakości obrazu w telewizorach SUHD jest zauważalna w stosunku do i tak wyśrubowanych możliwości modeli UHD. Mogliśmy się o tym przekonać osobiście podczas Samsung Roadshow w Berlinie

Przestronna hala podzielona była na strefy tematyczne z których jedną z większych była część poświęcona właśnie telewizorom. Wielki napis SUHD TV zwiastował, że Samsung przygotował w tym segmencie niespodziankę. Ledwie bowiem przyzwyczailiśmy się do standardu UHD (Ultra High Definition), a tu już mówi się o Super Ultra HD. Ale spokojnie, SUHD nie jest nowym standardem w pełnym tego słowa znaczeniu, jak to wcześniej było w przypadku SD, HD, a wreszcie UHD. Literka "S" przed UHD nie ma związku z realnym zwiększeniem rozdzielczości obrazu w stosunku do Ultra HD – w dalszym ciągu pozostaje 3840×2160, a więc UHD. Mówimy więc o ewolucji, kroku naprzód w rozwijaniu technologii UHD, a nie rewolucji związanej z wprowadzeniem kolejnego standardu. Trzeba jednak powiedzieć, że zauważalnym kroku naprzód, więc wyróżnienie najbardziej zaawansowanej linii telewizorów Samsunga literką "S" ma swoje uzasadnienie, gdyż podkreśla faktyczny wkład firmy w podniesienie na wyższy poziom jakości obrazu współczesnych telewizorów. Aczkolwiek stosowanie określenia SUHD nie jest moim zdaniem najlepszym pomysłem – można byłoby z powodzeniem wyróżnić tę serię w inny sposób.
samsung_roadshow_23
Niezaprzeczalnym jest fakt, że poprawa jakości obrazu w telewizorach SUHD zauważalna jej w stosunku do i tak wyśrubowanych możliwości modeli UHD jest zauważalna. Mogliśmy się o tym przekonać osobiście podczas wystawy w Berlinie. Ustawione obok siebie i odpowiednio skalibrowanie modele UHD i SUHD z zakrzywionymi ekranami o takiej samej wielkości, na których wyświetlano równolegle ten sam materiał wideo były najlepszym sprawdzianem. Oczywiście różnice nie były drastyczne, ale chyba nikt na to nie liczył, natomiast subtelne różnice dało się zauważyć zwłaszcza w jasnych i ciemnych partiach obrazu. Przykładowo księżyc na tle rozgwieżdżonego nieba był na TV SUHD bardziej wyrazisty i co ważne lepiej było widać detale jego – morza księżycowe w postaci ciemniejszych plam. Wskazuje to na lepszy kontrast i większą gradację odcieni szarości i kolorów w telewizorach nowej generacji. Z kolei w ciemnych fragmentach dało się zauważyć różne "warstwy" czerni – podczas gdy na starszym telewizorze czarne tło wydawało się być jednolite, to na ekranie nowej generacji widać było, że nie jest ono w jednym kolorze i bez problemów można było wskazać jaśniejsze i ciemniejsze fragmenty.
samsung_roadshow_25
Generalnie obraz w telewizorach SUHD wyróżnia się większą jasnością i kontrastem, a także lepszym odwzorowaniem barw i większą szczegółowością. Takie efekty osiągnięto poprzez nowe rozwiązania technologiczne zastosowane w odbiornikach SUHD. Głównie chodzi o technologię nanokryształów, które emitują światło o różnej barwie w zależności od długości fali, zapewniając perfekcyjne odwzorowanie barw. Ponadto mechanizm remasteringu obrazu poddaje go optymalizacji, automatycznie analizując jasność obrazów w celu zminimalizowania dodatkowego poboru mocy, a jednocześnie zapewnia doskonałe poziomy kontrastu.
samsung_roadshow_20
Co ciekawe Samsung nie skupił się wyłącznie na hardware, ale nawiązał bliską współpracę z liderami branży filmowej, aby zoptymalizować ich produkcje do możliwie najwyższej jakości obrazu jaką mogą zapewnić telewizory SUHD. Przykładem takiej współpracy jest poddany ponownej obróbce film "Życie Pi" w reżyserii Anga Lee, którego fragment mogliśmy obejrzeć podczas prezentacji w Berlinie. Ponadto Samsung dążąc do powszechnego wprowadzenia wysokich standardów jakości UHD powołał do życia tzw. UHD Alliance. Zadaniem tej grupy zrzeszających różne firmy jest wprowadzenie nowych standardów promujących innowacje w dziedzinie technologii wideo, w tym rozdzielczość 4K i wyższą. wysoki zakres dynamiki, szerszą paletę kolorów oraz dźwięk 3D.
Nowe modele telewizorów Samsunga z najwyższej linii zyskały nowy design – plastikowe ramki zostały zamienione na świetnie wyglądające aluminiowe. Dopracowano nawet panel tylny – na który zwykle nie zwracamy uwagi – zyskał on oryginalny lekko falisty kształt.
samsung_roadshow_46
Wygięte ekrany cieszą się na tyle dużym powodzeniem, że Samsung wprowadzi więcej "wykrzywionych" telewizorów, także o mniejszych przekątnych ekranu. Będą one jednak miały inny kąt zakrzywienia w stosunku do większych, co wynika z odległości w jakiej zasiadamy przed telewizorem mniejszym i większym. Jak więc widać Samsung przywiązuje dużą uwagę nawet do takich wydawać by się mogło drobiazgów.
Na uwagę zasługuje także fakt, iż wszystkie telewizory na rok 2015 będą oparte na otwartej platformie Tizen, która zapewni nie tylko łatwą obsługę, ale przyczyni się również do powstawania nowych aplikacji TV.
samsung_roadshow_31
Generalnie Samsung Road Show 2015 to bardzo udana impreza obfitująca w wiele nowości. Co ważne, prezentacje tych wszystkich nowinek prowadzili znakomici trenerzy Samsunga m.in. dobrze nam znany Tomasz Drężek, z którym mieliśmy przyjemność współpracować podczas ostatniego Audio Show – przypomnę, że w hotelu Jan III Sobieski wystawialiśmy się wspólnie z Samsungiem. O ile wszystko się dobrze ułoży, to w tym roku powtórzymy to, ale tym razem na znacznie większej powierzchni.

Najnowsze telewizory Samsung SUHD dostępne są od 13 marca 2015 w przedsprzedaży w firmowych sklepach Samsung Brand Store i sklepie internetowym Samsung e-store w limitowanej ofercie. Oferta zawiera wyjątkowy pakiet usług: gwarancję przedłużoną do 4 lat, darmową dostawę oraz instalację i przeszkolenie z obsługi telewizora, by w pełni poznać jego możliwości (oferta ważna do 26.03.2015).
INFO www.suhd.samsung.pl
Inne ciekawe produkty prezentowane w Berlinie podczas Samsung Roadshow samsung_roadshow_59
samsung_roadshow_71

Stanowisko z Gear VR - okularami pozwalającymi wejść do innej, wirtualnej rzeczywistości

samsung_roadshow_64

Najnowszy przedstawiciel popularnej serii NX, aparat fotograficzny NX500 o oryginalnym wzornictwie

samsung_roadshow_57

Najnowszy monitor Samsung SE790C z zakrzywionym ekranem o proporcjach 21:9 i rozdzielczości Ultra WQHD 3440x1440

samsung_roadshow_73

Elektryczny samochód BMW, którego funkcjami jak właczanie/wyłączanie świateł, podnoszenie/opuszczanie szyb, klakson itp. można sterować za pośrednictwem smartfona, w tm przypadku marki Samsung