s-e-r-v-e-r-a-d-s-3

hi-fi

Accuphase DP-950 i DC-950

news |
niezdefiniowano - Accuphase DP-950 i DC-950

Referencyjny odczyt cyfrowy po japońsku

Bezkompromisowe rozwiązania mają to do siebie, że wyznaczają poziom absolutu do czasu pojawienia się jeszcze lepszych możliwości. Tym tropem idą od lat inżynierowie Accuphase, nieustannie analizując dostępne rozwiązania i podnosząc poprzeczkę w swoich urządzeniach. Przykładem najnowsza, czwarta generacja referencyjnego źródła w postaci napędu DP-950 i dedykowanego przetwornika DC-950.

Z zewnątrz różnice są niewielkie – widać tylko powracające w wielkim stylu kreskowe wyświetlacze, które wykazują się lepszą czytelnością niż kropkowe. Dopracowano do perfekcji sposób działania przycisków sterujących, a także napęd, który działa bardzo miękko i bezszelestnie. A propos tego ostatniego, DP-950 dysponuje tradycyjnym pancernym SACD, opracowanym samodzielnie i ulepszonym w stosunku do poprzednika: zastosowano tu konstrukcję poprawioną pod kątem tłumienia drgań mechanicznych (osłona większa o jedną czwartą i cięższa o 1 kg), lżejszą głowicę z laserem, a także skuteczniejszy docisk płyty za pomocą przeprojektowanego krążka z magnesu neodymowego. Najważniejszą cechą obydwu urządzeń jest druga wersja firmowego złącza HS-LINK, w którym sygnał taktujący jest oddzielony od dźwiękowego, dzięki czemu wyeliminowany jest jitter. Rozwiązanie to jest kompatybilne ze starszymi źródłami Accuphase. DP-950 umożliwia także odczyt płyt w formacie DSD, zapisanych przez użytkownia samodzielnie na płytach DVD-R/RW. Dekodowanie sygnału w przetworniku – a raczej "precyzyjnym procesorze dźwięku" – DC-950 jest realizowane przez 8 niezależnych ultra-szybkich układów połączonych równolegle, które wykorzystują firmowy patent MDSD (Multiple Double Speed DSD) dla sygnału DSD oraz MDS++ (Multiple Delta-Sigma) dla PCM. DC-950 dysponuje ośmioma wejściami cyfrowymi, w tym USB typu B, które przyjmuje sygnał do 1 bit / 11.2896 MHz dla DSD oraz 32 bit / 384 kHz dla PCM. Mimo że ilość modułów DAC w stosunku do poprzednika zredukowano o połowę, każdy z nich charakteryzuje się średnio 2.8-krotnie lepszymi parametrami niż pary zastosowane w DC-901, co skutkuje dwukrotnie wyższym poziomem sygnału na wyjściu sekcji DACa, o 20% niższym poziomem szumów własnych i stosunkiem S/N na poziome 122 dB.
Obydwa urządzenia dysponują układami zasilającymi, których nie powstydziłyby się najlepsze wzmacniacze: mamy tu po dwa transformatory toroidalne oraz baterię kondensatorów filtrujących z pojemnościami o ponad połowę większymi niż w poprzednich modelach. Obudowy i montaż poszczególnych sekcji przeprojektowano pod kątem eliminacji drgań, zastosowano też panele wykończone drewnem polerowanym na wysoki połysk, zwyczajowo zarezerwowane są dla topowych konstrukcji Accuphase.
Cenę każdego z urządzeń ustalono na 99.000 zł.
INFO www.nautilus.net.pl