s-e-r-v-e-r-a-d-s-3

hi-fi

Exogal Comet

news |
niezdefiniowano - Exogal Comet

Wprawdzie Exogal to młoda firma powstała w 2013 roku, ale założyli ją branżowi weterani z dużym doświadczeniem w audio

Do powstania firmy Exogal przyczyniło się wydarzenie, które miało miejsce w 2011 roku. Wtedy to znana firma Wadia została wchłonięta przez włoski fundusz kapitałowy Fine Sounds skupiający pod swymi skrzydłami wielu czołowych producentów sprzętu audio m.in. Sonus faber, Audio Research, McIntosh. Zmiana właściciela wiązała się ze zmianą profilu działalności. Nie mogli się z tym pogodzić czterej konstruktorzy, którzy odeszli z niej i założyli własną firmę – Exogal. Właściciele zadeklarowali, że chcą produkować urządzenia optymalne w odsłuchu, a nie po prostu dobrze wypadające w laboratorium pomiarowym. Produkty mają być zaprojektowane przez nich od A do Z przy użyciu najnowszych technologii. Mają być produkowane w USA, jak najbliżej ich siedziby w Minesocie. Mają być niewielkie i ładne. Mają mieć także architekturę otwartą, umożliwiającą upgrade oprogramowania, kiedy tylko zostanie opracowane. I mają być łatwe w sterowaniu, np. przez domową sieć komputerową Wi-Fi.

Jak postanowili, tak zrobili. Obecnie produkcja odbywa się w USA w stanie Minnesota. Exogal bazuje na otwartych protokołach i standardach, aby umożliwić odtwarzanie muzyki z dowolnych źródeł. Sprzęt może też być sterowany za pośrednictwem sieci lokalnej przez systemy automatyki bez kosztownych sterowników.
Przetwornik DAC Exogal Comet Pierwszym produktem firmy Exogal jest przetwornik cyfrowo-analogowy Comet. To niewielki, świetnie wyglądający przetwornik cyfrowo-analogowy, który oferuje szereg wejść: asynchroniczne USB (32/384 | DSD128), AES/EBU (24/192), S/PDIF (24/192), Toslink (24/96), a także analogowe RCA. Sygnał w tym ostatnim jest zamieniany na cyfrowy 24/96. Jest to konieczne, ponieważ Comet jest także przedwzmacniaczem – poziom sygnału na wyjściach analogowych możemy zmieniać w 100 krokach, a jego regulacja odbywa się w domenie cyfrowej.
Sercem urządzenia jest sześciordzeniowy układ DSP z oprogramowaniem firmowym stworzonym przez Exogal. Przetworniki cyfrowo-analogowe są dwa: TI PCM 4104 dla wyjść głównych oraz TI PCM 5122 dla wyjścia słuchawkowego.
Wyjścia analogowe są podwójne – mamy parę niezbalansowanych wyjść RCA i parę zbalansowanych wyjść XLR. RCA i XLR mogą pracować jednocześnie – RCA można przeprogramować tak, aby pracowały w trybie stereo, jako kanał centralny lub dla subwoofera. Można na nich ustawić wówczas opóźnienie sygnału, jak w amplitunerach AV.
Urządzeniem sterujemy na dwa sposoby: pilotem zdalnego sterowania lub przez aplikację na smartfona lub tablet. Pilot służy do zmiany siły głosu, wejścia i wyjścia (główne lub słuchawkowe) i aktywujemy nim również "mute". Inaczej niż zwykle w trybie tym sygnał nie jest całkowicie wyciszany (tak działa tryb "Attenuator" we wzmacniaczach Accuphase). Aplikacja Exogal Remote App przeznaczona jest na smartfony i tablety z systemem Android (4.3 i wyżej, z obsługą BLE) oraz urządzenia Apple (iPad, iPhone 4s lub nowsze, iPod Touch).
Comet jest także wzmacniaczem słuchawkowym – z boku umieszczone gniazdo typu duży jack (6,3 mm) z osobno regulowaną siłą głosu i osobnym przetwornikiem cyfrowo-analogowym, innym niż na wyjściach głównych.
Comet ma cztery wejścia cyfrowe: asynchroniczne USB (obsługa PCM do 394/32 oraz DSD66 i DSD128), AES/EBU (obsługa PCM do 192/24), SPDIF (obsługa PCM do 192/24) oraz Toslink (obsługa PCM do 96/24). Jest też jedno wejście analogowe.
Wyjścia analogowe Cometa są zarówno w postaci symetrycznej XLR jak i niesymetrycznej RCA. Na wyposażeniu jest cyfrowa regulacja głośności. Jest też wyjście słuchawkowe umieszczone na bocznej ściance.
Niedawno firma zaprezentowała uzupełnienie Cometa - wzmacniacz cyfrowy Ion Power DAC, który niebawem powinien trafić do sprzedaży. Jest on o tyle ciekawy, że ma jedynie wejście HDMI, do którego można przesłać sygnał tylko z Cometa, w postaci cyfrowej.
Dostępne jest wykończenie czarne i srebrne. Przetwornik cyfrowo-analogowy Comet dostępny jest w dwóch wersjach. Podstawowa kosztuje 3.000 dolarów, a wersja o nazwie Comet Plus ma dodatkowy, lepszy zasilacz i kosztuje 3.500 dolarów.
Produkty amerykańskiej firmy Exogal dostępne są w Polsce od czerwca br., a dystrybucję prowadzi Audio Atelier.
INFO www.audioatelier.pl